בעולם היצירה הוירטואלי, לכל אחד יש כינוי - אולי זה בעל חיים אהוב, אולי סתם זיכרון ישן שנהנים לשמר, ולפעמים זה פשוט השם האמיתי. המיוחד בקבוצה הזו, הוא שהכינוי הפך להיות השם הפרטי. תכניסו זר לקבוצה שכזאת, והוא כנראה יחשוב שלמישהו נפלו כמה ברגים בדרך. כמה פעמים ביום יצא לכם לשמוע "הלכתי עם זיקוקית לסרט", או "מקופלת ביקרה אצלי היום"? למי שלא נמצא בתוך תוכו של עולם היצירה, משפטים כאלו עשויים להשמע חסרי היגיון, אבל לקבוצה גדולה מאוד של נשים יוצרות ומוכשרות, זה בכלל לא מוזר שיש מישהי שקוראים לה קרן פרפרים, או חגית, או שרון-רותם. כינוי או שם פרטי, בסופו של דבר זה לא משנה: מאחורי כל שם שכזה, מסתתר עולם ומלואו של דמיון, כישרון ואהבה ליצירה.

ברחבי הרשת קיימים אין-סוף בלוגים המוקדשים כולם ליצירה ואמנות שימושית. ליקטנו כמה מהמובחרים ביותר, אבל זהו רק קצה המזלג, וכמובן קיימים עוד כמה עשרות לפחות.

1. הבלוג של שרון רותם: נסו לחשוב על שילוב מיוחד של צבע, עדינות ותשומת לב לפרטים הקטנים. לא מצליחים לחשוב? כנסו לבלוג של שרון, ותבינו למה הכוונה. כל כרית וכל כלבלב עשויים באופן מושלם, עד הפרט האחרון. משיטוט בבלוג הסתבר שהיא גם מעבירה סדנאות תפירה. מפתה ביותר.

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: הדרכה מצולמת לתפירת כיסוי בד למחברת, הכי מקסים שיש.

מעשה ידיה של שרון רותם. נאיבי ומתוק (צילום: שרון רותם)
מעשה ידיה של שרון רותם. נאיבי ומתוק (צילום: שרון רותם)

2. הבלוג של מקופלת: לפני שנכנסים לבלוג שלה, צריך לקחת שלוש נשימות עמוקות, כי אתם הולכים לצחוק - והרבה. לא, היא לא קומיקאית (עדיין), אבל מתבלת את הפוסטים והיצירה בחוש הומור משובח. איכשהו, אצלה, כל מטלה מעיקה נשמעת פתאום הכי כייפית בעולם.

את כל החותמות שתראו שזורות בין שלל עבודותיה, היא מגלפת בעצמה, ומצליחה לתפוס בדיוק מוחלט את אופיו וקווי דמותו של המיועד-להחתים. כל זה, ביחד עם ארבעה ילדים ועבודה, שעל מעלליהם תוכלו לקרוא אצלה גם כן.שווה ביקור, באמת.

חוב מלמעלה: הדרכה מפורטת להכנת שובך צבעוני.

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: הדרכה לשדרוג מגבת. תוספת נפלאה למתנה.

החותמות של מקופלת. מגולפות ביד (צילום: דורית מקופלת)
החותמות של מקופלת. מגולפות ביד (צילום: דורית מקופלת)

3. הבלוג של קיפודים: היא אמנם רק אחת, אבל יש לה הספק של שלושה אנשים לפחות. בבלוג של "יעל קיפודים", תגלו שהיא נוגעת בהמון תחומים, וכל מי שייבקר אצלה בבלוג, כבר יימצא מה לאהוב (הכל!). יש המון מה לקרוא, המון מה לראות והמון מה ללמוד. אחרי שנכנסים, קשה להפסיק לדפדף. עושה חשק ליצור משהו, תודו.

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: כרית כיס חובקת דובון מתוק. פשוט ממיס את הלב.

קיפודים תפורים, ופטריית קרמיקה, שזכתה ברחבי הרשת לכינוי "פטריית קיפודים" (צילום: יעל בר-כשר)
קיפודים תפורים, ופטריית קרמיקה, שזכתה ברחבי הרשת לכינוי "פטריית קיפודים" (צילום: יעל בר-כשר)

4. קצת מזה וקצת מזה וזה: השם בהחלט הולם את התוכן. בתוך הבלוג תמצאו עולם עשיר של תפירה, עיצובים בנייר (סקראפבוק, למהדרין), סריגה ואפילו שלל מתכונים שאולי יהרסו לכם את הדיאטה, אבל בהנאה גדולה. זיקוקית היא אחת הבלוגריות הוותיקות ביותר, כך שתצטרכו לפנות כמה שעות טובות אם תרצו לקרוא את כל הבלוג. בחן רב ובכתיבה קולחת מספרת על היצירה, ומשתפת בלא מעט הדרכות אונליין, שכל אחת מהן עושה חשק אדיר. חפשו את ההדרכות בצד שמאל של הבלוג.

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: הדרכה להכנת עציץ מנייר לסוכריה על מקל. דרך מקורית להגיש מתנה קטנה ומתוקה.

דף מעוצב מאלבום משפחתי. מתוך הבלוג של זיקוקית (צילום: ענת דביר)
דף מעוצב מאלבום משפחתי. מתוך הבלוג של זיקוקית (צילום: ענת דביר)

5. הבלוג של חגית, גם וגם וגם: יוצרת מיוחדת, מסתכלת ובוחנת את הסביבה בעין קצת אחרת. אצלה תוכלו למצוא יצירה אמיתית של יש מאין, ראיה מזווית קצת שונה, ואיך לכל דבר יש משמעות אמיתית. כבר לא תוכלו סתם ללכת ברחוב - תלמדו ללכת ברחוב, ולהסתכל על מה שקורה סביב. היא מתעדת הכל בעזרת חומרים זמינים וזולים לכולם, וכשהיא נוסעת לחו"ל, אוספת את כל מה שאפשר, אפילו בובות פלסטיק מטיול באמסטרדם, או חלוקים קטנים מהים של יוון. אם תעקבו מקרוב, תגלו שהיא גם מעבירה סדנאות יצירה שונות. התאריכים ושאר הפרטים: בבלוג.

תיעוד בקטן: אלבומי דומינו

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: הדרכה לקוביות משחק קטנות ומתוקות.

תיעוד בקטן. אלבום מאבני דומינו (צילום: חגית אזולאי-רוזנס)
תיעוד בקטן. אלבום מאבני דומינו (צילום: חגית אזולאי-רוזנס)

6. הבלוג של פרפרים: טוב, במקרה הזה כל מילה נוספת מיותרת. אזהרה למי שנכנס: אי אפשר לצאת. קרן פרפרים שואבת לעולם אדיר של עשייה חרוצה ושלמות מדוייקת. יש שם גם תפירה וגם נייר וגם עוד המון. רגע, וזה לא נגמר - היא גם מורה מצויינת.

אוצר שגילינו בשיטוט בבלוג: כל השלבים לתפירת תיק אופנתי. פירוט מופתי, גם למי שאינו בקיא ברזי התפירה.

חילזון על גלגלים. מתוך הבלוג של פרפרים (צילום: קרן סקובץ')
חילזון על גלגלים. מתוך הבלוג של פרפרים (צילום: קרן סקובץ')

ואיך אפשר לדבר על בלוגים בלי להזכיר את דנה ישראלי, צלמת מחוננת, עם רגישות מיוחדת לפרטים הקטנים ובלוג מלא בהשראה. גם אצלה יש שלל של אוצרות, ביניהם תפירת ארנק כמו של פעם, וסריגת פרחי קרושה מתוקים ושימושיים.

וסוגרת את רשימת הבלוגריות להפעם, נתנאלה דוט קום - אישיות חשובה במפעל היצירה, שלכל אחד כדאי להכיר. לשוטט ולקנא באוצרות ובמציאות שהיא דולה משווקי הוינטאג' והעתיקות בארץ ובעולם, ודואגת לשתף ולחלוק. כמובן, שגם אצלה יש אוצרות לרוב, כמו מתלה עגילים רומנטי במיוחד.