העץ הקטן הזה, שנקרא בפי הערבים פיתנה, הוא אחד הצמחים הפופולרים בגינות של פעם, ולא בכדי זהו צמח אצילי אמיתי. עם בוא האביב מלבלבים עליו הגדולים והמבריקים בעלי המראה הטרופי המובהק, ומכינים את התפאורה לאחד ממופעי הקיץ המרשימים ביותר.

______________________________________________________________________________________

עוד צמחים חסכוניים במים בגינה ומרפסת

>> קאסאלפיניה יפהפיה

>> תבטיה הרדופית

____________________________________________________________________________________

באוגוסט מתחילה הפריחה בעלי-כותרת לבנים, ולהם מרכז זהוב כעין הביצה ובניחוח דבש מתוק (זהו הזן הקלאסי- ישנם זנים השונים בצבע הפריחה ובניחוח). הפריחה עשויה לגרום קנאה לשכנים שלכם עד אוקטובר. אלו הם בדיוק הפרחים מהן מכינות בנות הוואי את המחרוזות המעטרות את צווארן שהפכו לסמלו הלאומי של האי.

הפלומריה היא עץ נמוך/שיח ממשפחת ההרדופיים (כן, כן, הרדוף הנחלים הוא קרוב המשפחה המפוקפק שלה, כמוהו, גם היא אינה מיועדת למאכל). התאמתה המושלמת לאקלים בארץ הופכת אותה לאחד מצמחי החובה בגן, ריחה מסובב את הראשים לכיוונה עוד מרחוק ויופייה ירכך גם את הגסות שבעיניים.

זהו צמח עמיד וסלחני ביותר לטעויות הגנן החובב. ניתן לחתוך ענף מצמח בוגר ולהשרישו די בקלות באדמה או בעציץ. הוא זקוק למעט מאד מים, אינו נתקף במחלות ומזיקים כמעט, צמיחתו איטית ולכן אינו דורש גיזום, אוהב שמש או חצי צל (עדיף שמש מלאה), ומסתדר מצוין גם בעציץ גדול, במקום מוגן מרוח.

מומלץ בחום לקטוף פרחים של הפלומריה ו"להשיט" אותם בקערה עם מים כקישוט ריחני ודינמי לשולחן.

בנות הוואי שוזרות את הפרחים לכדי שרשרת. אפשר גם לקשט את השיער (צילום: יובל רודה)
בנות הוואי שוזרות את הפרחים לכדי שרשרת. אפשר גם לקשט את השיער (צילום: יובל רודה)