בטבע קיים מאבק איתנים שקט, שכל מטרתו רבייה. הצמחים מתחרים בניהם על ליבם של הפרפרים והדבורים באמצעות צבעים עזים וניחוחות שונים, ובדרך שובים, עוד משחר ההיסטוריה, את לב בני האדם. המסחר בבשמים שמקורם בטבע שינה את פני העולם המודרני, שליטים שילמו במיטב כספם עבור הניחוחות האקזוטיים ביותר, דרכים נסללו, נמלים ימיים הוקמו, ושודדים ארבו לשיירות בחרבות שלופות ועיניהם בורקות.

______________________________________________________________

עוד על צמחים ריחניים בגינה ומרפסת

>> פלומריה ריחנית: נסיכת הגן

>> איך לגזום ורדים

______________________________________________________________

בימינו אנו, נוהים רבים מבעלי הגינות אחר ניחוחות מיוחדים. אין כמו לשבת במרפסת בליל קיץ חמים ולשאוף מלוא הריאות את בושם הגינה. הריח מהווה את המימד הרביעי בגינה שלנו, אך כדי להפיק את המיטב ממנו רצוי להכיר קצת את צמחי הבושם השונים. ישנם כאלו שיפיצו את ריחם בבוקר המוקדם, אחרים בערב, יש ריח חזק ומתקתק, אחר עדין ומשובח. כאן, ובפעמים הבאות, אביא נציגים נבחרים מהמבחר הענק של אותם צמחים שיימשכו אותנו באף, ויעניקו לנו רגעי חסד של רומנטיקה עתיקת יומין זו.

הפעם בחרתי באחד מצמחי הבושם המופלאים ביותר. אם אתם עדיין לא מכירים את האלמון ההודי (Quisqualis indica), אתם הולכים להתאהב, ואם כבר התוודעתם - יש מספר דברים שכדאי שתדעו אודותיו.

האלמון ההודי הוא שיח מטפס מהסוג הנכרך, מה שאומר שהוא זקוק לסוג של גדר או פרגולה על מנת לטפס מעלה. אין לו קנוקנות, שהם איברי טיפוס כמו לגפן, ולכן הוא זקוק לתמיכה חזקה ויציבה עליה הוא יישען, ייתפתח ולבסוף ייכרך סביבה. הצמיחה איטית בשנה-שנתיים הראשונות, אך לאחר שנקלט בקרקע הגן או העציץ, היא הופכת לנמרצת ביותר. לאלמון אשכולות פריחה המופיעים מסוף האביב ועד אמצע הסתיו, כל אשכול מורכב ממספר פרחים קטנים הנוטים מטה ברכות.

אורך חיי הפרח הוא שלושה ימים, הוא נפתח לראשונה בלילה בצבע לבן ובריח עדין ומשכר. הפרח נשאר לבן עד הבוקר וממשיך להפיץ ניחוח, במהלך היום משתנה צבעו לוורוד, אשר הופך לאדום שני עמוק בערב. כך נוצר מופע מרהיב ומשתנה לשיח כולו, המשלב גוני לבן ואדום על רקע עלים בירוק רענן, ומושך אליו צופיות ומאביקים אחרים לרוב.

האלמון ההודי הוא שיח נשיר, מה שאומר שהוא אינו משיר עלים במהלך השנה אלא רק בתקופת השלכת, ו"הלכלוך" היחיד שהוא יוצר הוא מנשירת הפרחים שסיימו את חיייהם (שאלו יהיו הצרות של כולנו). לאחר שנים הוא עלול לייצר ייחורים. במידה ופצעתם את השורשים ניתן לנתק את הייחור שנוצר ולתת מתנה לחברים.

לסיכום, זהו צמח בושם אולטימטיבי, שבנוסף לריחו המהפנט מעניק לבעליו גם את אחד המופעים הוויזואלים היותר רומנטיים שיש לגינה להציע.

>> עוד על צמחים במדור גינה ומרפסת