בונים בית חדש? תכננתם בקפידה את חדר השינה שלכם, את המטבח, הסלון ועכשיו צריך לחשוב איך יראו חדרי הילדים. אז מה חשוב יותר שיהיה בחדר? מה ייעודו של חדר הילדים? האם חדר משחקים או חדר שינה בלבד? האם כל ילד יקבל חדר משלו? לפניכם המדריך השלם לבניית חדר ילדים.

  • ייעוד החדר – ראשית יש להחליט מה תהיה מטרת החדר. השאלות החשובות הן כמה ילדים ישנים בחדר? האם החדר הוא לבן או לבת? האם החדר מיועד אך ורק לשינה או גם למשחקים? האם הילד שזהו חדרו הוא תלמיד בית ספר? האם יעשה עבודות יצירה בחדרו? האם אזור ספציפי טוב יותר או פחות לילד? מה יהיה גודל הארון? האם יהיו שטחי אחסון נוספים? לאחר שתענו על שאלות אלה, עברו לשלב הבא.

  • מתחילים לתכנן – אחרי שנפלה ההחלטה מה חשוב שיהיה בחדר, כמה ילדים יישנו בו ומה צרכיהם החשובים ביותר, נפנה להחליט איזה חפצים חשוב שיהיו בו. בכל חדר צריך שתהיה מיטה מותאמת לגיל הילד. אם מדובר בחדר שינה בלבד תצטרכו גם ארונות ושטחי אחסון נוספים, ורהיטים נוספים בהתאם לגילו של הילד. למשל, כאשר הילד הוא תלמיד בית ספר יש לדאוג לו לשולחן וכיסאות שם יוכל לשים את המחשב ולהכין את שיעורי הבית. במידה ובחדר יגורו כמה ילדים, יש לתכנן זאת בהתאם. אם מדובר בחדר לתינוק יש לדאוג למקום לשידת החתלה, מקום לצעצועים ומיטה מתאימה.

טיפ: אם מדובר בחדר לילד מתבגר, אפשר לשתף אותו בתהליך העיצוב והתכנון, לשמוע לדעתו, ולשאול מה חשוב ונחוץ מבחינתו שיהיה בחדר. ילדים קטנים יותר משנים דעתם לעיתים תכופות ורצוי לפסוח על שלב ההתייעצות עמם.

  • בחירת ריהוט מתאים – ההמלצה הכי טובה לבחירת ריהוט חדש היא קודם כל בבחירת הצבעים. תמיד רצוי לחשוב על סגנון עיצוב החדר, ושימוש בצבעים ניטראליים יכולה להקל בשלב זה. כשכל הרהיטים הם בצבע אחיד, אפשר לגוון בצבע הקירות, שטיחים, וילונות - כל אלה ניתנים להחלפה בקלות יחסית. במידה ומדובר בריהוט קיים שהייתם שמחים לשנות, גם כאן מספר פתרונות: אפשר לקחת את השולחן הקיים ולצבוע אותו מחדש, ניתן להדביק טפט חדש על הארון, לקשט מחדש כסאות קיימים ועוד.

>>צביעה נכונה של רהיטים: כך תעשו את זה נכון<<

  • צביעת קירות – כדאי להשקיע מחשבה בעניין צביעת הקירות בחדר הילדים, זאת כדי למנוע צביעת הקירות שוב כעבור שנה או שנתיים. ראשית יש לוודא שהחומר בו משתמשים לצביעת הקיר איננו רעיל ומתאים לילדים. שנית, חשוב מאוד לצבוע את החדר בצבעים שיתאימו לילד. אם מדובר בילד אנרגטי, פעלתן, קצת היפר-אקטיבי, רצוי מאוד שדווקא חדרו יהיה צבוע צבעים עדינים ומרגיעים, זאת על מנת ליצור סביבה שקטה, כזו שמרגיעה את האדרנלין התמידי. צבעים קרים יותר כמו תכלת, סגול לילך וירוק עדין, הם צבעים מרגיעים גם על פי תורת הפאנג שוואי. ילד שקט, מופנם ומסוגר יותר, דווקא חשוב להעיר באמצעות צבעים חזקים יותר - כחול, אדום, כתום. אלה הם צבעים מעוררים, אנרגטיים, יוצרים תסיסה ומגבירים אדרנלין. לאחר שבחרתם את הצבע הרצוי בהתאם לאופיו של הילד, חשוב להקפיד שלא להעמיס את החדר בצבעים. חדר ילדים מכיל ספרים, מיטה, שולחן כתיבה, ארון וכבר מגוון בצבעים, לכן חשוב להקפיד על צביעה נכונה של הקירות. חשוב לקחת בחשבון את המכלול ולא להעמיס, כדי להשרות עליו אווירה בטוחה ולא מאיימת. אם החדר צבוע בצבעים עדיניים וקלאסיים, אפשר לגדול עם החדר ואין צורך לצבוע מחדש כל כמה שנים - תמיד אפשר לצבוע קיר אחד בצבע מסוים וכך לתת ביטוי לרצונות הילד. לא לשכוח שצבעוניות הקיר תשתנה עם הגיל. בחדרי תינוקות (גילאים 3 ומטה) רצוי לצבוע את החדר בצבעי פסטל עדינים. ההעדפה היא לחלוקה רוחבית בצביעת הקירות כך שהחדר ייתן תחושה נמוכה, עוטפת ולא מאיימת. הצעה: צבעו שליש עליון בצבע מסוים ושני שליש תחתון בצבע מרגיע אחר.

נקודה למחשבה: כדאי שקירות חדרי הילדים הקטנים יהיו צבועים צבע רחיץ, זאת כדי להתמודד ביתר קלות עם "יצירות אומנות" שעלולות להיות מצוירות על הקיר. קראו היטב את ההוראות המופיעות על גבי אריזת הצבע, ושימו לב להמלצות בנושא הכנת הצבע והאם להשתמש במברשת, ברולר או בפד.

טיפ: תמיד כדאי לקנות כ-30% יותר צבע ממה שמדדנו וחישבנו. כדאי לשמור את מספר הקטלוגי של הצבע כדי שניתן יהיה להזמינו בעתיד.

  • אבזור – כדאי שחדרי הילדים יהיו צבעוניים, אך רצוי מאוד להמנע מצבעוניות אחידה, למשל שכל החדר יהיה ירוק. חשוב ליצור איזון בין החומרים השונים ובין הצבעים השולטים בחדר, אפשר לשלב בין הצבעים הקרים לחמים יותר, ליצור טקסטורות שונות - למשל מצעים בצבע מסוים, שולחן בצבע אחר. חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים באשר למיקום הריהוט בחדר: רצוי שהמיטה תהיה אלכסונית לדלת הכניסה ולא מולה. כדאי ששולחן הכתיבה לא יפנה עם הגב לדלת, כך הילד יוכל לשלוט ביוצאים ונכנסים מחדרו. את הארון לא כדאי לשים מול הדלת כדי לא לחסום את הכניסה או להקטין את החלל. נישה מיוחדת לארון עדיפה. אם יש שני ילדים בחדר, חשוב לאפשר לכל אחד מהם את רמת הפרטיות הכי גבוהה שאפשר, שלכל ילד תהיה הפינה שלו והעדפות כל אחד מהם בעיצוב יקבלו ביטוי.

>>מה תתלו לילדים על קירות החדר? כך תוכלו להכין תמונות מדליקות<<

  • תאורה נכונה – חשוב להקפיד שהחדר יהיה מואר דיו ומיקום המנורות בחדר יתאים לסצינות המתרחשות בו: מנורת לילה ליד המיטה חשוב שלא תסנוור, מנורה מעל שולחן הכתיבה, תאורה נכונה בחלל החדר שתאיר את כל פינותיו. עדיף שהתאורה בחדרי הילדים תהיה במרכז התקרה, כך יהיה פיזור נכון של האור. תמיד רצוי להתייעץ עם בעל המקצוע איך ליצור פיזור נכון של תאורה.

טיפים נוספים:

  • רצוי לשמור חפצים בארון שאת דלתותיו ניתן לסגור. כך אפשר לאחסן מצעים, מגבות, בגדים, צעצועים ולשמור על סדר. חפצים מסוימים הנשארים בארון ואינם גלויים לעין יכולים "להתגלות מחדש" ולהפוך שוב אטרקטיביים יותר מאלה הנמצאים מול עיניו של הילד כל הזמן.
  • אם החדר מיועד לילדים קטנים אפשר להיעזר בשבלונות של דמויות אהובות, או לבחור נושא לחדר, למשל ספר הג'ונגל, ולפיו לעצב את החדר כולו. צריך לקחת בחשבון שדמויות מסרטים וספרים טבען להשתנות תכופות, לכן השקיעו מחשבה נוספת האם תהיו מוכנים בעוד שנה שנתיים לשנות את החדר כולו ולעבור לטרנד הבא. ילדים שנמצאים בשלב מרד ההתבגרות יבקשו שהקירות החדר יהיו בצבעים כהים: שחורים, כחולים. חשוב לתת ביטוי לקיר אחד שכזה, אך ליצור איזון מול שאר הקירות. התחשבות ברצונות שלהם תקל משמעותית על האיזון בחדר. במקום לצבוע את הקיר בצבע שחור, אפשר לנסות לשכנעם לקנות פוסטר או תמונה ולהוסיף אלמנטים נוספים שניתן יהיה להסיר בקלות אחר כך.
  • במקום לצבוע את החדר כמו ג'ונגל או חדר מעוטר בפיות אפשר לקנות בובות הנתלות על התקרה, מצעים של צבי הנינג'ה האהובים, מנורת לילה של פיטר פן. כך תוכלו לשנות את החדר לעיתי ם תכופות ובקלות.

עזרה ותרמה רבות: איריס יוגב, אדריכלית, מותג colori