רובנו כבר מפנטזים על ה"מזבח" של יום עצמאותנו, ניחוח בשר צלוי נצרב על הגריל ביד בוטחת, וביד השניה בירה צוננת ופטפוט קליל עם האנשים האהובים עלינו, מבעד ענני עשן וחומוס. הכל מוכר ואהוב שקשה להאמין שיכול להיות יותר טוב. ובכל זאת, הנה כמה טיפים מן הצומח שיעיפו את המנגל שלכם:

  • רוצים להדליק את המנגל בקלות בלי להשתמש בנפט ושאר כימיקלים רעילים? כמו שחזינו כולנו בשריפה הגדולה בכרמל, לעץ האורן יש כוח בעירה עצום. האצטרובלים שלו נמצאים כמעט בכל מקום בארץ ובחינם. אצטרובלים של אורן על מצע של עיתונים מכווצ'צ'ים וזרדים, עושים פלאים ותמיד יציתו אש בגחלים בלי בעיות. רק ללקט וליהנות.

  • מחפשים גחלים איכותיים, כאלה שבוערים ובוערים ולא נגמרים פתאום באמצע הצלייה? אם תצליחו לשים את היד על שורשים יבשים של רותם המדבר - אתם מסודרים. הבדואים בנגב יודעים את זה, ואפילו בתורתנו הקדושה כתוב: "חִצֵּי גִבּוֹר שְׁנוּנִים; עִם, גַּחֲלֵי רְתָמִים". שזה בעברית: תנו בראש לשיפודים. בניגוד למה שאפשר להסיק משמו, הרותם מצוי כמעט בכל חלקי הארץ.

  • אם כבר מדברים על שיפודים, כדאי לכם מאוד לנסות ענפים בוגרים וקשים של רוזמרין זקוף למטרה הזאת. קוטפים ומשתמשים במקום שיפודי הבמבוק. הריח ישגע את החברים, והטעם יחלחל לבשר מבפנים בעדינות. יש אפילו זן מסוים של רוזמרין שמשווק במשתלות תחת השם "רוזמרין ברביקיו", אבל כל רוזמרין מהסוג שצומח אנכית יעשה את העבודה ויזכה אתכם בתהילת שף מדופלם.

  • רוצים להוסיף עוד קצת ארומה מיוחדת לבשר? הרטיבו היטב ענפים ועלים של עלי דפנה, טימין, מיורן, אורגנו, זעתר, או כל סוג אהוב אחר של עשב תבלין שמצאתם בגינה, והניחו על הגחלים הלוחשות (מתחת לרשת) בזמן הצלייה. בלוטות הטעם ינוחו על זרי הדפנה.

  • ימים אלו הם ימי שיא פריחתו של "כובע הנזיר" הנפוץ מאוד בגינות ארצנו. כל חלקי הצמח ניתנים למאכל, כולל הפרחים היפהפיים, שישדרגו לכם את הסלט של יום העצמאות בטעם חרדלי ובצבעוניות כובשת.

  • מעט מאוד יודעים זאת, אך פחם הוא תוסף נהדר לאדמה כנגד רקבונות. כדאי לשמור את אבקת הפחם מתחתית השקית ולהשתמש בעציצים, בגינה ובמיוחד כשמשרישים צמחים מייחורים.

פחם. תוסף תזונה לאדמה (צילום: שאטרסטוק)
פחם. תוסף תזונה לאדמה (צילום: שאטרסטוק)

  • עוד בנושא בטיחות: מקרים של כוויות קלות הינם שכיחים למדי ביום העצמאות. מומלץ מאוד לקטוף מהגינה חתיכה של צמח האלוורה ולשים באוטו. האלוורה עושה פלאים בריפוי כוויות קלות, שלא נדע.

  • יוצאים ל"על האש" בפארק? כדי להרחיק את הזאטוטים ממשחק באש מצאתי פתרון מושלם וקל: מביאים מהבית, או קונים בחנות חומרי בניין, כ-5 מטר חבל עבה. קושרים לענף חזק של עץ ביער ומשלשלים את שארית החבל מטה. בקצה התחתון ניתן לעשות קשר גדול או לקשור חתיכת ענף ישר ותשכחו מהילדים, לפחות עד שהנקניקיות מוכנות. חשוב להקפיד לבחור מקום נקי מסלעים שלא יהיו פציעות.

  • נהניתם בפיקניק? שיגעון. אל תעשו פאדיחות. הביאו שקיות זבל מהבית והשאירו את השטח נקי ומסודר. יום העצמאות הוא בכל זאת יום הולדת למדינה הקטנה והיפה שלנו, אז בואו ניתן לה את הכבוד הראוי לה.