לבידוד תרמי קיימות השלכות מרחיקות לכת לגבי תפקודה של דירת המגורים, הן בעונת החורף והן בעונת הקיץ. מעטפת המבנה וגג המבנה, חלונות ומפתחים, משמשים כשכמייה לנטרול השפעותיו של מזג אוויר קיצוני, מניעת חדירת מים/רטיבות והקניית בידוד תרמי ובידוד אקוסטי אפקטיבי ויעיל .

ככלל, בבידוד תרמי אפקטיבי אנו מחויבים להתייחס למעטפת המבנה (קירות), גג המבנה, חלונות ופתחים. נתמקד תחילה בבידוד תרמי לגגות רעפים, מעטפת המבנה וגג בטון שטוח, בכתבת המשך אתייחס להיבטים נוספים בנושאים אלו.

בעבודות שיפוצים לא קיימת חובת ביצוע בהתאמה לתקנים רלוונטים, וגם כאשר קיימת חובת בהתאמה לתקנים אלו ו/או למפרט הבינמשרדי, רובנו, ובעיקר בעלי המקצוע בתחום, פוסחים על כך מחוסר ידע ובקיאות בנושא. עם זאת, רצוי להתייחס בביצוע עבודות שיפוצים של גגות רעפים ו/או לחילופין גגות בטון ומעטפת המבנה, לביצוע בידוד תרמי אפקטיבי וייעודי (כגון: BTI 450).

בעבודות שיפוצים רחבות היקף, עלויות ביצוע מערכות בידוד תרמי זניחות לחלוטין. עם זאת, אי ביצוע בידוד תרמי אפקטיבי, יהווה פגם תפקודי מהותי לדירת המגורים לטווח הארוך, ולעיתים עד כדי נזק בלתי הפיך, אשר יחייב ביצוע העבודות מתחילתן.

בידוד תרמי אפקטיבי נועד למנוע מעבר של אנרגיית חום וקור דרך מעטפת הבניין, גגות קירות, חלונות, מפתחים וכדומה.

ניתן להקטין את חשיפת דירת המגורים לחום הקיץ עם מערכת הלבנה ייעודית לגג, באמצעות צביעת חלקה החיצוני של דירת המגורים בצבעים בהירים, בניית קירות בבלוקים מבודדים בעלי כושר בידוד תרמי גבוה יותר ו/או בעלי כושר התנגדות תרמי משופר, תוך התייחסות לגשרי קור (יציקות ועמודי בטון). איכות החיים עולה לאין שיעור בדירת מגורים מבודדת ללא השפעת תנאי אקלים חיצוניים, בנוסף לחיסכון ניכר בצריכת אנרגיה, בעלויות חימום ומיזוג דירת המגורים.

תופעת עובש ופטריות בחלקה הפנימי של דירתנו, אינה נובעת בהכרח מליקויי איטום, אלא לעיתים מבידוד תרמי לקוי של קירות, גג המבנה, אלמנטים המפרידים בין החלל הפנימי של דירת המגורים לבין חלקה החיצוני של דירת המגורים ועוד...

לדוגמה: בעונת בחורף כאשר קיימים הבדלי טמפרטורה בין חלקה החיצוני של דירת המגורים לבין חלקה הפנימי, קיימת חשיבות לכושר הבידוד התרמי. לא כושר הבידוד הממוצע של הקיר קובע, אלא יכולת הבידוד בכל נקודה ונקודה.

נקודה חשובה: מדינת ישראל מחולקת ל 4 איזורים גיאוגראפיים (א'-ב'-ג'-ד'). בבואנו לתכנן בידוד תרמי אפקטיבי, עלינו להתייחס למיקום הגיאוגראפי של דירת המגורים, לדוגמה: תל אביב-יפו נחשבת לאיזור אקלים א', כאשר ההתנגדות התרמית הנחוצה למעטפת המבנה הינה 0.40 ולגג המבנה 0.50. לעומת זאת, בירושלים איזור האקלים הוא ג', כשההתנגדות התרמית הנחוצה לקירות היא 0.70 ולגג המבנה 0.80, למעשה, כמעט כפול מאשר בתל-אביב. לכן, בעת ביצוע עבודות שיפוצים בדירות מגורים, חובה עלינו לתכנן ומראש נושאים אלו, אשר הינם מהותיים וחשובים אף יותר מבחירת אריחי קרמיקה או אמבטיה מאובזרת. ככל שנשקיע במחשבה תחילה בתשתיות, אין ספק כי נצא נשכרים מכך בסופו של יום.

טיפים

• לאוורר את דירת המגורים בכל עונת השנה ובעיקר בחורף, למניעת הצטברות אדים בדירת המגורים והתפתחות תנאי עובש.

• ניתן להשתמש באמצעים מכאניים לאוורור דירת המגורים, בעיקר בחדרי אמבטיה, חדרי ארונות וחדרי שירות.

• מומלץ לבצע בידוד תרמי מתאים למיקום הגיאוגרפי של דירת המגורים.

• ביצוע בידוד תרמי בגגות שטוחים באמצעות לוחות פוליסטירן (קל-קר) ושכבת בט-קל, או לחילופין בשיטת גג הפוך - יישום בידוד תרמי על גבי מערכות איטום קיימות, באמצעות לוחות פוליסטירן, בד גיאוטכני וחלוקי נחל ואו חצץ.

• ביצוע בידוד תרמי בגגות רעפים באמצעות בידוד רפלקטיבי (רדידי אלומיניום). חשוב! את הבידוד הרפלקטיבי מיישמים בצמוד לרעפים מחלקם התחתון. בחלקו החיצוני יש ליישם רעפי אוורור ורצוי מפוח אקטיבי בחלקו העליון של גג הרעפים.

• בביצוע עבודות שיפוצים בגגות רעפים ללא יציקת בטון, כשהקונסטרוקציה משמשמת כבסיס, חובה ליישם חציצה באמצעות לוחות O.S.B או שווה ערך, ביצוע מערכות איטום ועל גבי מערכות אלו וליישם בידוד רפלקטיבי.

• כשחלל הגג משמש כקומת מגורים, ללא יציקת בטון, מומלץ לשקול, בנוסף לבידוד תרמי, גם יישום חומרי בידוד אקוסטי למניעת רעש.

• יישום בידוד תרמי על גבי יציקת הבטון או תקרת רביץ, באמצעות צמר סלעים ו/או לוחות פוליסטירן, אינו אפקטיבי ואינו מהווה מענה בידוד תרמי יעיל.

לסיכום:

ההשקעה בשיפוץ דירת המגורים אינה מסתכמת בבחירת מעצב פנים, או בחירת אלמנטיים עיצוביים לדירת המגורים, אלא בחינת כל המכלולים החשובים, תוך תכנון מוקדם ונכון של התקציב והתייחסות כפי שצוין לעיל בתכנון נכון של הבידוד התרמי, על מנת שנוכל ליהנות מדירת מגורים איכותית בתום עבודות השיפוץ אשר תשפר את איכות חיינו, תעלה את ערכו של הנכס ותחסוך לנו בעלויות של צריכת אנרגיה - חימום וקירור דירת המגורים.

ועוד משהו

בידוד תרמי מעוגן בת"י 1045 חלק 1, המחייב בבנייה חדשה. זאת ועוד, לאחרונה מתנות רשויות ועיריות, קבלת היתר בנייה בהמצאת אוגדן חישובים תרמיים בבנייה חדשה ועמידה בתקנים הרלוונטיים (גם בבניה לסקטור הפרטי).

_______________________________________

באדיבות פורטל איטום.נט