זרקנו את הזאטוטים לאוטו והידרדרנו מהכרמל עד לרעננה. השמועה על התערוכה החדשה פרשה כנפיים אינטרנטיות ועשתה לנו חשק לבילוי משפחתי אינטילגנטי קצת יותר מיובל המבולבל ודומיו, הנהוגים בשנים האחרונות. החלטנו - נוסעים לתערוכת הפרחים ברעננה. חול המועד פסח הוא זמן קשה לבילויים משפחתיים, הילדים רעבים וצמאים מהרגע שנכנסים לאוטו ואין מה לאכול בחוץ. מצד שני, אפשר להרגיש כמעט שבע מניחוחות העל האש תחת כל עץ ותמרור רעננים, אבל למי איכפת - יום אביבי מעולה ואנחנו נוסעים לרעננה להריח קצת פרחים.

הכניסה חלקה, אפילו מצאנו חניה קרובה. בפנים אתה מוצא את עצמך נסחף בין זר גינות מעוצבות על ידי כמה ממתכנני ארצנו. חלק מהגינות משעממות במקצת בעיני, אך בחלקן ניכרת השקעה רבה וחשיבה אסטתית. חלק קטן אפילו מעורר השראה. מדובר במלבנים הפרושים לצידי השביל. במקום שהיה לפני כן מדשאה מרופטת הוקמה גינה, וברבות מהגינות יצרו המעצבים הגבהות עץ. רבים משתמשים בחיפויים שונים: חלוקי נחל, רסק עץ, דשא סינטטי. שתי הגינות המרשימות ביותר לדעתי היו גינה אורבנית של מעצב גינות בשם נעם, שתפסה את עיננו בשימוש נכון בצבעים ובמרקמים ובטופוגרפיה מעניינת במיוחד. השניה, השווה לראשונה באיכויותיה, היא גינה גדולה מעט יותר המדמה חלק בגן בעל אוריונטצייה אקולוגית, ועם זאת עשוי בתחכום ובתשומת לב לאווירה. שתי תרנגולות צחורות בכלוב גדול משלימות את רצף החשיבה של המתכננת, מורן גבעון, ומהוות מגנט לילדים.

אחרי סיבוב קצר הבנו שלא נוכל באמת לקלוט את כל הגינות כראוי בהסתכלות ראשונית, והמשכנו על מנת לשוב בהמשך במעלה השביל המעגלי. לאחר שננטשנו ע"י הילדים הצוהלים בפינת המשחקים והיצירה, נכנסנו לתוך שני אוהלים לבנים ענקיים ומחוברים. בתוך האוהלים חגיגה של סידורי פרחים בשילוב שלל ירקות – ספק שוק ספק הבורסה לפרחים בהולנד – מומלץ, אך לא לחובבי מנימליזם. אישה מתרגמת לעברית, גבר דובר עברית המדבר חלש מדי לתוך המיקרופון שלו, תוך כדי הדגמת שזירת זר פרחים אוונגרדי השזור סביב מעיין ארטישוק נוי אימתני. אנחנו נדדנו הלאה לעבר בסטה לצמחי אוויר מיוחדים, רובם דמויי תמנון בגוונים של אפור ירקרק, וחלקם פורחים בצבעוניות המהווה ניגוד יפה מאוד. צמחי אוויר, כך למדנו, גדלים בטבע על גבי עצים ואבנים ואינם זקוקים לאדמה למחייתם. עם זאת, הם כן זקוקים להרטבה קלה מדי פעם. בטבע הם ניזונים מטל של בוקר והלחות שבאוויר. ראינו אותם לפני כן במשתלות שונות, אך פה המגוון הרבה יותר גדול והם נמכרים כמו פיתות באבולעפיה.

לפני שנטשנו סופית, חזרנו לסיבוב הצצות נוסף על הגינות המעוצבות המשתתפות בתחרות, התאהבנו עוד קצת במה שכבר חשבנו, הצבענו לקטגוריית חביב הקהל ויצאנו למגרשי המשחקים של פארק רעננה שבחוץ. יישר כוח ליוזמים - היה קצת קטן וקצר אבל בילינו נהדר, לחובבי הז'אנר אל תפספסו! כך נהפוך את האירוע הזה למשהו משמעותי יותר בכל שנה.

גינה אקולוגית עם שתילי דלעת, חסה ערבית ותירס צעיר, תחומה בגזעי עץ טבעי, מחופה ברסק עץ, שבילים ורחבות ''מרוצפים'' מפרוסות גזעי עץ עגולים (צילום: גלית רודה)
גינה אקולוגית עם שתילי דלעת, חסה ערבית ותירס צעיר, תחומה בגזעי עץ טבעי, מחופה ברסק עץ, שבילים ורחבות ''מרוצפים'' מפרוסות גזעי עץ עגולים (צילום: גלית רודה)

___________________________________

בואו לשמוע מה יש ליעל חן להגיד על התערוכה