מלון הבוטיק ''עלמה'' בלב העיר תל אביב עומד על סף סגירה - כך נודע ל-Xnet. המלון, הממוקם בפינת הרחובות יבנה ואחד העם, שייך לקבוצת "עדיס" שבבעלותם של האחים עדי ועירית שטראוס.

המלון נחנך לפני כשלוש שנים, בסוף 2012, אחרי תהליך ארוך ויקר של שיפוץ, שימור ועיצוב בהשקעה של 12 מיליון שקל, והיה אחד הבולטים בגל מלונות הבוטיק המעוצבים שהחלו להיפתח בלב תל אביב. הוא זכה למחמאות בתקשורת הארצית והבינלאומית, כיכב במגזינים בארץ ובעולם, וזכה לביקורות חיוביות מצד האורחים בו. עדות לכך אפשר לראות באתרי הזמנת החדרים בבתי המלון, שם מדורג "עלמה" עם ציונים גבוהים.

ואולם, גורמים בענף המלונאות מעריכים זה זמן, כי המלון מפסיד. לדברי גורם בענף, העובדה שהמלון הציע זה מכבר מחירים מוזלים עד כדי 50% באתר Booking.com הייתה סימן מקדים לבעיית תפוסה. עדי ועירית שטראוס אינם בעלי הנכס, שנמצא באחד האזורים היקרים בתל אביב, אלא שוכרים אותו. לדברי מקורב אליהם, שכר הדירה הוא "אסטרונומי" ואין כל היגיון כלכלי לשלם אותו. למרות ההצלחה המוכחת של המלון, אומר אותו מקורב ל-Xnet, ולמרות העובדה שהאחים שטראוס שייכים למשפחה עשירה, אין בכוונתם להמשיך ולשלם את דמי השכירות הללו, ורק אם יופחתו - ימשיך המלון לפעול.

שורה של בתי מלון עומדים להיפתח באזור

"עלמה" נמצא בדופן של מלבן הרחובות רוטשילד-יבנה-אחד העם-בצלאל יפה, שאמורה לעבור פיתוח מאסיבי בשנים הקרובות, כאשר תאושר תוכנית להקמת מגדלים במתחם הבורסה הישנה לניירות ערך. לפי ההערכות, יש כבר עתה מתעניינים בנכס.

אם ייסגר המלון, מדובר בסימן מטריד מבחינת בתי המלון הרבים שצצים באזור כולו, ובמהירות גוברת: מול "עלמה" נמצא מלון "טאון האוס"; בשדרות רוטשילד פועלים שני מלונות בוטיק, ושניים נוספים אמורים להצטרף אליהם בעתיד הקרוב; גם ברחוב לילנבלום נפתחים בקרוב שני בתי מלון, ובשנה הבאה יצטרפו ללב העיר שני בתי מלון שעוברים שימור יקר ביותר, שניהם לאורך רחוב נחלת בנימין - "סר בנג'מין" בעיצובו של כארים ראשידבפינת רחוב אלנבי, ו"גרוזנברג" בבניין ההיסטורי של "מלון נורדאו" בתכנונו המקורי של האדריכל יהודה מגידוביץ, בפינת רחוב גרוזנברג. וזו רק חלק מהרשימה בלב תל אביב.

מלון רוטשילד, בשדרות רוטשילד הסמוכות. גל מלונות הבוטיק שוטף את לב ת''א (צילום: עמית גרון)
מלון רוטשילד, בשדרות רוטשילד הסמוכות. גל מלונות הבוטיק שוטף את לב ת''א (צילום: עמית גרון)

המלון המשמעותי ביותר שנפתח באזור, הן מבחינת השקעה כספית והן בגודלו וביוקרה שהוא מציע, הוא מלון "נורמן", שנחנך לפני כשנה ברחוב נחמני פינת מלצ'ט.

נפרדו מרושפלד

לפני כחודשיים נפרדה קבוצת "עדיס" מהשף יונתן רושפלד, שהיה שותף מרכזי בפעילות הלייף סטייל שלה. הוא היה השף של מסעדת "הרברט סמואל" בטיילת של חוף תל אביב, "יבנה מונטפיורי" שנסגרה בינתיים, "טאפאס אחד העם" הסמוכה למלון "עלמה", ומסעדת המלון עצמו.

מקורב לקבוצה מסר ל-Xnet, כי "אנחנו נמצאים בפרשת דרכים. או שבעלי הבית יורידו את שכר הדירה, אחרת לא יתאפשר להמשיך ולנהל את המלון שנהנה מתפוסה מלאה, או שהמלון יימכר כמו שהוא, או שהמלון יישאר בניהול עדיס והריטיינר המוגזם יירד. אי אפשר להמשיך ככה, שכר הדירה מוגזם לגמרי".