את תערוכת WorldBex סיקרתי לראשונה לפני ארבע שנים, והשנה חזרתי אליה שוב, ולא במקרה. למה שתערוכת בנייה בפיליפינים תעניין אותנו, הישראלים? את השאלה הזו העלה גם דורון חמו, הנספח הכלכלי של ישראל בטייוואן, שאחראי על הפעילות הכלכלית-מסחרית של המשרד גם בפיליפינים. התשובה היא שמדובר בתערוכת הבנייה הגדולה ביותר באסיה. השנה היא נערכה במנילה (11-15.3) בהשתתפותן של יותר מ-500 חברות, שהציגו בשטח של כ-30 אלף מטרים רבועים.

צפו בסרטון המתעד את טקס הפתיחה:

גם השנה הייתה כאן תצוגה מרשימה של חומרי בנייה מכל העולם - תכנון, עיצוב פנים וגם בנייה חכמה, "תחום שבו יש לחברות הישראליות הרבה מה לתרום”, לדברי חמו. הייחוד של התערוכה הנוכחית היה טמון בכך שהשתתפו נציגים מכל ASEAN - גוש המדינות של דרום-מזרח אסיה, שאמור להתאחד ב-31 בדצמבר השנה. השאיפה, בהשראת האיחוד האירופי, היא ליצור אזור מאוחד ופתוח, נטול מכסים או מגבלות ביורוקרטיות, שיאפשר מעבר עובדים ללא הפרעה וכן סחר חופשי של סחורות, מוצרים ושירותים. המדינות שירכיבו את הגוש יהיו ברונאי, קמבודיה, אינדונזיה, לאוס, מלזיה, בורמה, הפיליפינים, סינגפור, וייטנאם ותאילנד - 620 מיליון תושבים המהווים כ-8.8% מאוכלוסיית העולם.

בפיליפינים, כמו במדינות האחרות שירכיבו את האיחוד, מתנהלים אירועים רבים סביב האיחוד הצפוי: חברות ואנשי עסקים עוברים הכשרות, מכינים תוכניות עבודה ומתכוננים לשינויים העתידיים. גם תערוכת WorldBex התמקדה בהקמת הגוש החדש. כך, למשל, נערכה תחרות סטודנטיאלית בהשתתפותם של 11 בתי ספר לעיצוב פנים בפיליפינים, כשכל משתתף התבקש לעצב חלל פנימי בהשראת התרבות של אחת המדינות.

תערוכה בפיליפינים

סלון בהשראה וייטנאמית בעיצוב College of Holy Spirit. באדיבות WorldBex

תערוכה בפיליפינים

חדר שינה בהשראת בורמה (מיאנמר), פרויקט של האוניברסיטה הפוליטכנית של הפיליפינים. באדיבות WorldBex

הזוכה בתחרות היה בית הספר לעיצוב SOFA, שהציג פינת אוכל בהשראה קמבודית, ולמקום השני הגיע בית הספר לעיצוב של האוניברסיטה הפיליפינית לנשים, שהציג סלון אינדונזי. הקהל העדיף את הסלון הסינגפורי שעיצבו סטודנטים מהמכון למדע ולטכנולוגיה הפיליפיני.

תערוכה בפיליפינים

מקום שני: סלון בהשראה אינדונזית בעיצוב האוניברסיטה לנשים הפיליפינית. באדיבות WorldBex

תערוכה בפיליפינים

בחירת הקהל: סלון בהשראה סינגפורית בעיצוב המכון למדע וטכנולוגיה הפיליפיני. באדיבות WorldBex

המנצח: פינת אוכל בהשראה קמבודית ובעיצוב מכון העיצוב SOFA. באדיבות WorldBex

המנצח: פינת אוכל בהשראה קמבודית בעיצוב מכון העיצוב SOFA. באדיבות WorldBex