מאת נעמה לישר, ניו יורק

תארו לכם שהעיר שבה אתם גרים מקבלת אי במתנה. זה מה שקרה לניו יורק, עיר שבה חיים יותר משמונה מיליון איש, אבל אין בה הרבה שטחים פתוחים. כל פיסת קרקע שאינה בנויה נותנת אוויר לנשימה ומקום להירגע בו מהקצב המהיר של הרחובות. סיפורו של ''אי המושלים'' (Governors Island) בניו יורק הוא סיפור על אבולוציה של מקום, ועל התהליך השאפתני להפיכתו מבסיס צבאי סגור לפארק עירוני פתוח.

אי המושלים נמצא בנמל ניו יורק, לא רחוק מהקצה הדרומי ביותר של מנהטן, מרחק חמש דקות נסיעה במעבורת ממנהטן ושלוש דקות מברוקלין. שטחו כ-700 דונם, כחמישית משטחו של סנטרל פארק. בשל מיקומו האסטרטגי הוא עבר ידיים בהתאם לשליטים במנהטן – מהאינדיאנים להולנדים ומהם לבריטים, עד להפיכתו לבסיס צבאי אמריקאי סגור לציבור. אבל גם תפקידו זה לא נמשך (וטוב שכך): ב-1996 נסגר בסיס משמר החופים שפעל במקום, וב-2003 העביר הממשל הפדרלי האמריקאי את האי לידי עיריית ניו יורק, תמורת דולר סימלי אחד.

האתגרים שעמדו בפני האחראים החדשים היו רבים. כיצד הופכים את האי לשטח ציבורי מוכר ונגיש? כיצד הופכים אי שהיה סגור ומסוגר ליעד לבילוי משפחתי? איך משכנעים ניו יורקרים ציניים לקחת מעבורת ולצאת מהעיר? איך יוצרים תחושה של שייכות במקום שאנשים רבים כלל לא היו מודעים לקיומו?

תוכנית האי, כפי שהיה ב-1995. CC-PD-Mark, Governors Island, Maps of Manhattan, New York City, Wikimedia (באדיבות Governors Island)
תוכנית האי, כפי שהיה ב-1995. CC-PD-Mark, Governors Island, Maps of Manhattan, New York City, Wikimedia (באדיבות Governors Island)

מפת האי שכאן למעלה, מ-1995, מתארת איך הוא נראה לפני התכנון החדש: מצודות היסטוריות, קמפוס צבאי שכלל מגורים ומשרדים, בתי דירות (שנהרסו בשנים האחרונות על מנת לפנות מקום לפארק) ושטחים פתוחים.

עם קבלת האי לידיה, ב-2003, הקימה העירייה את ה-Trust for Governors Island, ארגון ציבורי שמטרתו להחיות את האי, להנגישו לציבור, לשמר מבנים היסטוריים וליצור תוכנית פיתוח רב-שלבית. צוות בראשות West 8, המשרד ההולנדי הידוע לעיצוב עירוני ואדריכלות נוף, נבחר לתכנן את הפארק הציבורי החדש. ב-2010, במקביל לפרסום תוכנית האב הראשונית, החל תהליך של איסוף רעיונות והצעות מהציבור, באינטרנט ובפגישות פנים-אל-פנים. בתהליך שיתוף ציבור יוצא דופן בהיקפו, ניו יורקרים התבקשו לדמיין את עתידו של האי, להגיב לתוכנית ולהציע פעילויות לפארק ולשטחים הציבוריים החדשים. צוות התכנון שאף להפוך את התושבים לשותפים לתהליך, בעיקר לאור האתגרים שהציבו מיקומו והעובדה שלא היה נגיש לציבור בעבר.

בארבע השנים האחרונות נאספו למעלה מעשרת אלפים תגובות, הערות והצעות. בין היתר כלל התהליך תערוכות במנהטן ובאי, פגישות קהילתיות, פנייה לקבוצות של פעילים בתחומים שונים, סדנאות להדמיית יום אופייני בפארק, סקר בקרב מאות המבקרים באי (שחלקים ממנו נפתחו לביקורים), פרסום פרטי התוכנית והדמיות באתר ייעודי, איסוף הצעות במייל ובלוג שתיעד מדי שבוע את התקדמות צוות התכנון. כך, למשל, כאלפיים מבקרים בתערוכה אינטראקטיבית שהתקיימה באי ב-2008 כתבו רעיונות ומילים על גבי פתקיות דביקות: "אי הערסלים"; "מקום ללכת אליו עם אהובתי"; להעיף עפיפונים"; "גלידה". מחשבות אלה ואחרות שולבו בתכנון והפכו לחלק מהעיצוב והפעילות באי.

חורשת הערסלים יוצאת לפועל

חורשת הערסלים. Images from the Governors Island Trust - Timothy Schenck

התכנון החדש מדגיש את הפוטנציאל של האי כמקום מפלט ירוק מהמולת העיר, ללא מכוניות וללא רכבת תחתית. בנוסף לטיילת היקפית להולכי רגל ורוכבי אופניים, המאפשרת ליהנות מהנוף המרהיב של קו הרקיע של ניו יורק, התוכנית מחלקת את האי לשמונה אזורים שונים, שלכל אחד מהם אופי שונה. הרובע ההיסטורי, למשל, כולל את מבני הקמפוס הצבאי שפעל במקום, שתי מצודות קטנות, חורשת ערסלים (שהוצעה באחת הפתקיות בתערוכה ותהפוך לאזור מנוחה באזור של מאות עצים חדשים), מדשאת משחקים המוקדשת לפעילות ספורטיבית לכל המשפחה ואזור תצפית שמשקיף לכיוון פסל החירות.

גולת הכותרת של התכנון היא גבעות מלאכותיות. בדומה לטופוגרפיה המלאכותית בסנטרל פארק, צוות התכנון הציע להפוך את חלקו הדרומי והשטוח של האי, שאין בו כל ייחוד ארכיטקטוני, לגבעות ירוקות שייתנו מענה ירוק לקו הרקיע המפורסם של העיר.

מתקני משחק לא שגרתיים. Images from the Governors Island Trust - Timothy Schenck

בשנת 2013 כבר ביקרו באי קרוב ל-400,000 איש, והוא הפך ליעד מבוקש לניו יורקרים המבקשים לתפוס קצת שקט ושלווה. על פי סקר שנערך על ידי ה-Trust for Governors Island, ובניגוד לתדמית שדבקה בהם, הניו יורקרים אינם אדישים לאי המתפתח. המבקרים באי העידו שהם מרגישים כאילו הם בחופשה, ושבמהלך הביקור הם התנסו בפעילויות שונות וביקרו בתערוכות המתחלפות. באותה נשימה הם ציינו כי ביקור באי אינו דומה לביקור בפארק רגיל, מוזיאון או תיאטרון.

אי המושלים סיפק הזדמנות חד פעמית להמצאה מחדש של מקום. עיריית ניו יורק ניצלה את ההזדמנות עד תום והצליחה לספק חוויה שאין בשום מקור אחר בעיר – וזהו הישג לא קטן בעיר שיש בה הכל. אי המושלים הוא עדיין מקום בהתהוות. על אף שהפארק נמצא בשלבי בנייה שונים, לציבור יש גישה אל חלקים שונים של האי, הודות לגודלו וכחלק מהפתיחות שמאפיינת את התהליך כולו. בשנה האחרונה אף ניתנה לתושבי העיר גישה לאזורים בבנייה – ובכך סיפק הפרויקט (עוד) הזדמנות לחוות את העתיד לבוא.

הנה סרטון ההדמיה של הפרויקט:

>> ל"שפת רחוב", מגזין לחדשנות עירונית