הנה חלף לו סופשבוע נוסף, שהיה ארוך מהרגיל בזכות ה"גשר" של שבועות, ועתה כל שנותר לנו הוא לחכות, מי בציפייה מי באימה, לחופש הגדול שמתקרב שרב אחרי שרב. הנה כמה לינקים לרענון השבוע הזה, חלקם אף יעזרו לכם לאסוף רעיונות לפעילויות בחופשה.

1. רואה צל הרים כהרים

משרד האדריכלים הסיני עטור הפרסים MAD מציג בימים אלה בביאנלה בוונציה פרויקט אורבני בעבודה: מרכז הימלאיה בננג'ינג, סין. הפרויקט, שאמור להסתיים בשנת 2017, משתרע על שטח של 560 אלף מטרים רבועים, ומשלב את מסורת ציורי השן-שוי (Shan Shui), שמשמעותם המקורית היא הר-מים, והם מציגים הרמוניה בין הטבע ליצירת האדם.

ציור שן-שאי סיני קלאסי

המגדלים הגבוהים בפרויקט מחקים את ההרים והנהרות שמאפיינים את סין, וה"זימים" האנכיים שלהם, שעשויים זכוכית, מדמים מפלי מים. בין הבניינים זורמים מים רבים, באגמים, מפלים ונחלים, שמשמשים הן ליצירת אווירה רגועה והרמונית והן לאיסוף ומחזור של מים.

במרכז האתר מוקמו בניינים נמוכים, כמו-כפריים, שמוקפים בבניינים הגבוהים, דמויי ההרים, ובגינות, אגמים ומפלים. בפרויקט שישה אזורים שונים, ששניים מהם מחוברים זה לזה באמצעות פיאצה מרכזית.

MAD architects Nanjing Zendai Himalayas Center

MAD architects Nanjing Zendai Himalayas Center

2. אמנות לעם

ונקפוץ לניו יורק. מוזיאון המטרופוליטן הנגיש לאחרונה כמעט 400 אלף מהיצירות שמוצגות בו לציבור, לשימוש לא מסחרי כמובן. אפשר לגלוש באתר ולחפש יצירות אמנות על פי תקופה, סגנון, יוצר או טכניקה, וכל יצירה מופיעה עם פירוט מדויק וחיפוש קל ונוח.

מפריטי אופנה ועד תצלומים מראשית ימי הצילום, אפשר עכשיו לשבת ולחפש במוצגים בצורה נוחה. כל פריט מופיע עם תיאור, פרטים אודות היוצר/ת, לינקים למידע נוסף (אתרים ומאמרים) ופריטים דומים.

וזוהי ג'וליה ג'קסון, לימים אמה של וירג'יניה וולף, אותה צילמה ג'וליה מרגרט קמרון, הצלמת המפורסמת ביותר בתקופה הוויקטוריאנית, שהחלה את הקריירה שלה אחרי גיל חמישים. אם היא עשתה את זה בסוף המאה-19, קטן עלינו.

3. זמן הוא דבר יחסי

ואחרי אזכורן של נשים גדולות אלו, הרשו לי להציע גם משהו לגברים. וכן, עבור גברים רבים החיים מתחילים, או נעצרים, בעוד שלושה ימים. ב-12 ביוני מתחילים משחקי המונדיאל בברזיל, ועבורם עיצבו במשרד העיצוב והמיתוג הלונדוני Parallel את לוח השנה הזה, שמציין רק את מה שחשוב:

הימים האלו בחודש.. פוסטר מונדיאל של parallel

הפוסטרים הודפסו במהדורה מוגבלת של 100 עותקים, ואפשר לקנות אותם (ולהתחנן שישלחו לארץ? טרם קיבלתי תשובה מהסטודיו) באטסי. למי שצהוב לא עושה לו רע, זו ודאי תהיה מזכרת נהדרת מחודש מענג. תמיד תוכלו להוסיף את השמות של החברים או המקומות בהם צפיתם בכל משחק, למרות שאם הוא טוב או חשוב מספיק, זוכרים גם בלי.

הפוסטר עוצב בהשראת לוח שנה של מאסימו ויניילי (Massimo Vignelli) משנות ה-60, שידוע גם בתור לוח שנה סטנדיג. ויניילי, שהיה מעצב רב תחומי ורב השפעה, מת לפני כשלושה שבועות, ב-27 במאי. בין השאר הוא עיצב את לוח הרכבת התחתית של ניו יורק על כל האיקונוגרפיה שלה, ועבד עם חברות ענק רבות, כמו IBM, בנטון ואמריקן איירליינס.

Massimo Vignelli RIP

מפות הסאבווי והסימנים שעיצב ויניילי

מהדורה מוגבלת. לוח המונדיאל של Parallel

4. בלוג ששווה להכיר ועבודת יד לחופש

אם מתחשק לכם לאסוף רעיונות לעבודות יד שיכולות להציל בוקר אחד של החופש הגדול (פרויקט שאפתני, אבל לכולנו מותר לחלום), הנה משהו מעניין מהבלוג של בריטני ווטסון ג'ספן. כן, זו עוד בלוגרית יפה ומוכשרת בצורה מתסכלת, שחיה למרגלות הרי הרוקי (והחתונה שלה הייתה אחת היפות). לבלוג קוראים "הבית שלארס בנה" ( The House that Lars Built) ובריטני מעצבת ומוכרת המון עבודות יד מקסימות. שווה לבקר בבלוג שלה מדי פעם.

הלינק הבא ידריך אתכם בהכנת מסיכות. צריך בשביל זה בעיקר קרטון, אקדח דבק ובדים.

מסיכות עבודת-יד. מתוך The House that Lars Built

זה לא חייב להיות בדיוק.. בסיס המסיכות משכבות של קרטון. מתוך The House that Lars Built

מתוך The House that Lars Built

5. ושאבתם מים בשעון

ואם פנינו כבר אל הקיץ, הנה רעיון שבהחלט עשוי לשפר את איכות החיים. משרד אוגליבי הפריזאי בשיתוף עם חברת ויטל יצרו בקבוק שמזכיר לנו לשתות בכל שעה עגולה:

צריכת המים המומלצת היא שמונה כוסות ביום. מן הסתם, מעטים מאיתנו מצליחים להגיע לכך, אולי אף לא לחצי הכמות. 80% מהצרפתים, כך מתברר, לא שותים מספיק, פשוט מפני שהם שוכחים. Vittel ומשרד הפרסום שלה יצרו פטנט פשוט - פקק שמניף דגל תזכורת מדי שעה.

וברוח הצרכנות הירוקה - אם אתם נתקלים בבקבוק כזה בצרפת - הביאו אותו איתכם ארצה ומלאו אותו שוב (כן, אפשר גם במי ברז!).

ביקרנו בסין, ניו יורק וברזיל. שיהיה שבוע נהדר גם למי שאינו חובב כדורגל, וניפגש בשני הבא!