כשמרגישים לא טוב, הולכים לרופא. במקרים חמורים יותר פונים לבית החולים. אבל מה קורה כשהעיר כולה במצב קשה? האם בית חולים יכול לרפא עיר? המרכז הרפואי Torre de Especialidades במקסיקו סיטי מנסה להוכיח שזה אפשרי, באמצעות חזית המטהרת זיהום אוויר על ידי פירוק רעלנים. זו דוגמה מעוררת השראה לתכנון שמוביל חדשנות יצירתית, הן ברמה הטכנולוגית והן ברמה העיצובית.
במקסיקו סיטי נדרש טיפול יסודי בבעיה. כבר לפני כ-20 שנה הכריז האו"ם שזו העיר עם זיהום האוויר החמור בעולם, ומחקרים העריכו שהזיהום מוביל ל-35 אלף אשפוזים ול-1,000 מקרי מוות בשנה. רמות הזיהום החמורות הן תוצאה של נסיבות גיאוגרפיות - גובהה של העיר, בשילוב הרים המקיפים אותה ולוכדים את האוויר המזוהם. יש גם בעיות בתכנון ובפיתוח, כגון תיעוש מוגבר, התרחבות בקצב מואץ וריבוי מכוניות פרטיות ישנות ומזהמות. ב-2006 הושקה שם תוכנית ירוקה ל-15 שנה במטרה לצמצם את פליטת הפחמן הדו-חמצני, והתוצאות בשטח מלמדות על שיפור ניכר.

כחלק מהמאמץ העירוני להתמודד עם הזיהום הכבד, תוכננה והוקמה באגף חדש בבית החולים חזית בעלת יכולות לטהר את האוויר. היא פונה לכביש ראשי ובנויה כחזית כפולה, שחלקה החיצוני דמוי התחרה עשוי מיחידות מודולריות prosolve370e תוצרת החברה הברלינאית Elegant Embellishments.

חזית המסוגלת לטהר זיהום של 8,750 מכוניות ביום. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

על פי הצהרת החברה, האריחים מצופים בצבע מתחמוצת טיטניום, המטהר את הזיהום במגע עם אור יום. כשהחומר הפעיל נמצא בקרבת מקורות זיהום, ובשילוב עם כמויות קטנות של אור טבעי ולחות, מזהמים כמותחמוצת החנקן ו תרכובות אורגניות נדיפות מתפרקים למולקולות בלתי מזיקות של פחמן דו-חמצני ומים. החזית אמורה לטהר זיהום של 8,750 מכוניות ביום. הציפוי עמיד לחמש עד עשר שנים, ולאחר מכן ניתן לצפות את היחידות מחדש.

אריחים חדישים - תגובה כימית הגורמת לפירוק המזהמים. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

מורכבות גיאומטרית באמצעות אריחים מודולריים שחוזרים על עצמם. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

הגיאומטריה של כל יחידה תוכננה באופן פיסולי, תלת-ממדי, המגדיל את שטח הפנים בכל הכיוונים ומאפשר חשיפה מירבית של המערכת לאור השמש.
הרשת, שעל בסיסה מורכבים האריחים לכדי חזית, היא רשת מתמטית שאינה אורתוגונאלית, והיא עושה שימוש בשני מודולים שונים בלבד.

החזית הכפולה בהתקנה. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

שיטת ההרכבה והפירוק הפשוטה, כמו גם היחידות שחוזרות שוב ושוב והמחברים הפשוטים, מאפשרות חיסכון בעלויות ייצור ותחזוקה.

חזית בית החולים היא בגודל 100 מטר ומצליחה לא רק להוריד את רמות הזיהום בבית החולים ובסביבתו, אלא גם להאט את מהירות הרוח, לשפר את פיזור האוויר בסביבה ולהצליל את החלונות. בכך היא מצמצמת את צריכת החשמל למיזוג האוויר.

רשת האריחים מצלה על חלונות הזכוכית והכניסות לבית החולים. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

החדר המוצל, מבט מבפנים בשלב ההקמה. תמונות Embellishments Ltd. צילום: Alejandro Cartagena

עד כמה נדרשת חזית כזו בישראל? מפה מטעם ארגון הבריאות הבינלאומי, שפורסמה לפני שלוש שנים ומשווה בין רמות זיהום האוויר במקומות שונים בעולם, מלמדת שהמצב אינו מעודד.

זיהום האוויר בערים שונות ברחבי העולם. מפה מאתר World health organization

מידע מדויק יותר על מצב הזיהום באזור שלנו זמין באתר סביבתי. המפות שבו מבוססות על מדידות שערך המשרד להגנת הסביבה.