את הרומן שלי עם לוחות שנה התחלתי לפני עשור, הודות ללוחות השנה הייחודיים שהמעצבת רותי קנטור הפיקה בכל שנה (לשמחתי היה לי הכבוד לשתף איתה פעולה באחד מהם). התאהבתי בפורמט המורכב ובאתגר העיצובי שניתן לפתח דרכו. תופעת ההתעצמות של לוחות השנה המודפסים בעידן הסמארטפונים אינה מובנת מאליו, ובשנים האחרונות מעצבים מקומיים נוספים נדבקו בחיידק. לוח שעשוי להפוך בקלות לפריט אספנים לכד לאחרונה את תשומת ליבי. הוא מגיע מסטודיו רה-לבנט.

זו השנה השלישית שהסטודיו מפיק לוח שנה.״החלטתי לעשות לוחות שנה", מספר לי בראיון-פייסבוק אמנון אילוז, שהקים את רה-לבנט לפני כעשור, "כי זה מוצר שמשלב תצוגת תכלית של עיצוב גרפי - קונספט, אימאג' מייקינג, טיפוגרפיה, פורמט, הפקת דפוס ועוד. בכלל, חיפשתי לעשות משהו בלי לקוח. עצמאי. נטול הכוונה. להתפרע, להשתולל, לעשות את כל מה שהייית רוצה לעשות. בלי לקוחות שנרתעים כי זה לא פונקציונלי, לא קריא בעיניהם, או יקר".

re-space מהשנה שעברה (הדפסה בזהב): כוכבים, תנועת הירח, וימי ציון קשורים לגרמי השמיים

הלוח הראשון, 2012

הקונספט השנה הוא חשמל ואור, תוך התייחסות לתופעות מגוונות כמו פחד מחושך, ביו-לומינציה, הזוהר הצפוני, אנשים מוארים ואיך לא, ממציא הנורה, אדיסון. ״תתפלא", אומר אילוז, "אבל לרעיון של האור הגענו מהסוף להתחלה. כלומר, מהפנטזיה של ההפקה. אם בעבודה היומיומית אנחנו מקבלים בריף וצריכים לפתור אותו בצורה הכי נכונה ויצירתית, ולחשוב מה ישרת את זה (צבעוניות, דפוס וכו') - כלומר מתחילים מהמסר - במקרה הזה רצינו לחזור לפנטזיה ולתשוקת העיצוב האמיתית. הפרויקט התחיל מהסוף - מהרצון להדפיס עם צבע הפוספורי, הזרחני. לא ראיתי הדפסה גרפית מורכבת בחומר הזה ואיתגר אותי להתנסות בו. אחרי הרבה בדיקות כדי לראות איך נראה החומר כשהוא מודפס, השלב הבא היה יציקת התוכן, שכאמור נבע מהחומריות - אור/חושך והיחס ביניהם״.

עיצוב: אמנון אילוז ועדי טקו (רה-לבנט)

עיצוב: אמנון אילוז ועדי טקו (רה-לבנט)

הצבע הזרחני

אחד משלבי ההדפסה

שלב ההדפסה בבית הדפוס ע.ר בתל אביב

שלב ההדפסה בבית הדפוס ע.ר בתל אביב

העמוד הראשון בלוח מוקדש לניקטופוביה (הלחם-מלים ביוונית: ניקס היא אלת הלילה במיתולוגיה היוונית + פוביה), שהיא פחד לא רציונלי מהחושך. העמוד הבא מוקדש ללאס ווגאס, ולניגוד בין יום ללילה בה. הפוסטר המרכזי עוסק בתופעות ונקודות ציון הקשורות לאור ולהארה. בצד השני של הנייר נמצא לוח השנה, שמכיל את כל התאריכים הרגילים - שבתות וחגים וכיוצא באלה - אך גם ימי ציון הקשורים לאור: יום ההולדת של אדיסון, של ניקולה טסלה (ממציא ומהנדס חשמל אמריקאי שעל שמו קרויה חברת הרכב החשמלי המצליחה), מטר המטאורים הצפויים, ליקוי חמה, הולדת לאס וגאס, המצאת החשמל ועוד. את התאריכים המיוחדים רואים רק בחושך, כאשר הזרחן פולט את צבעיו.

המוארים

כדי לסיים את הלוח הדו-צדדי והכפול (גרסת היום והלילה) עם חיוך, מצוטטת בגב הלוח הסופר-מודל היידי קלום: ״Going blonde is like buying yourself a light bulb!״. הלוח, שמלווה בשפה איורית שובת לב, יימכר ממחר בחנות ״אסופה״ ביפו (50 שקלים), שהיא שותפה בעשייה.מיני סייט ייעודי מלווה את לוח השנה.

שנה טובה.