הפעם אנחנו ממש קרוב לבית, באתונה בירת יוון, בביתו העירוני של ניקוס פטיריס (Nikos Patiris), מעצב ובעליה של חברה לחומרי בניין. פטיריס הסב את הקומה שמעל אולם התצוגה של החברה שלו ללופט עבודה (ביום) ומגורים (בלילה). 400 המטרים הרבועים של הקומה נפתחו לחלל אחד גדול, שמשני צדיו יוצאים למרפסת. את הלופט עיצב ''סטודיו אסה'' (ese studio), שאנשיו השתמשו בשפע של חומרים וטקסטורות, חשפו תקרת בטון ויצרו חלל מונוכרומטי בשחור ואפורים עם נגיעות עץ, שמרכך את המראה התעשייתי. ללא עוררין, גולת הכותרת של הלופט היא המרפסת הזנית, עם בריכת נוי ורצפה שחורה שעליה תחריט של מפת העיר:

בחלל הפתוח מטבח עם קיר שכולו אחסון ומשמש גם כספרייה. לידו אי עבודה שחופה פסיפס שחור ובתוכו שקוע כיור מרובע. במקביל לאי ניצב שולחן אוכל שמשמש גם כשולחן ישיבות בשעות היום.

מבט מכיוון שולחן האוכל: קיר האחסון בנוי מקורות עץ בעיבוד מינימלי, והקיר מחופה משרבייה אדומה, שמכניסה למטבח צבע ומייחדת אותו משאר חלקי החלל.

על החלונות הגדולים מסכים מעץ לבוד בדוגמה יפנית, שדרכם מסתנן האור. גם האהילים מעל השולחן עשויים עץ לבוד.

במקביל לשולחן האוכל פינת ישיבה עם כיסא שעיצבה פטריסיה אורקיולה (Patricia Urquiola) לחברת MOROSO.


פינת הישיבה עם כיסא אחר של אורקיולה ומנורה עומדת של "דיזל". מאחורי הספה חדר עבודה שתחום בקירות זכוכית שמחולקים לריבועים שקופים ואטומים. מאחורי חדר העבודה משרבייה נוספת, הפעם בכחול ים תיכוני.

בצד השני של החלל (מול החלונות עם מסכי העץ) מדרגות וחלונות שנפתחים למרפסת (וכמה אריחים מצוירים לדוגמה).

הצמחייה ברחבי הבית שתולה בתוך שקים גמישים של חברת וולי פוקט (Woolly Pocket), שמשמשים גם לגנים תלויים (כאן תוכלו לראות הרבה דוגמאות מהעולם).

על אריחי הרצפה של בריכת הנוי במרפסת נחרטו קוויה של המפה העירונית. מעל מצלה אותה משרבייה שכבר פגשנו בפנים בתור קיר.

אלמנטים שונים נחשפו, הושארו כמו שהם ומשמשים להגדרת פינות שונות בחלל התעשייתי, כמו תקרה וקורות בטון שמקיפים פינת עבודה וישיבות קטנה מול הקיר הכחול.

פינת השינה, כמו פינת הישיבה, באפור ולבן. כל נגיעה של צבע משדרגת את החלל הנייטרלי: אפילו ציור של שושנה עושה את העבודה מצוין.

מול המיטה פינת ישיבה קטנה עם שולחן עץ מעניין, שמושך את כל תשומת הלב והופך אותה ליוצאת דופן. כמה עמודי בטון מפרידים את פינת השינה משאר חלקי החלל.

כאן כבר יש פרטיות מסוימת: חדר הרחצה, שגם ממנו יציאה למרפסת. הרצפה מצוירת בדוגמה תלת ממדית, בדומה לדירה שבה כבר ביקרנו בברצלונה.

מעבר לבריכת הנוי שחורת הרצפה דק שעליו פינת ישיבה, עם צמחייה תלויה ושולחן ממשטחי משא פשוטים, שנצבעו תכלת אפרפרה.

מראה המרפסת מהדק. שימו לב למשחקי הטקסטורה בין הרצפה, אריחי הקיר והמשרבייה המסוככת מעל.

מראה לילי, שגם חושף מעט מהרחוב.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- יש מי שמפנטז על מגורים באולם תצוגה ויש מי שמבצע.

- טקסטורות יכולות לעשות את כל העבודה.

- מי יתנני רצפה שהיא מפה.

ציון : 4.2 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב: ese studio

צילום: Ioanna Roufopoulou