עוד פנינה אדריכלית שחבויה במטרופולין העצום של סאו פאולו בברזיל (כבר ביקרנו בדירת רווק בתוך העירוב בקתת נופש מחוץ לה), הוא הבית שתיכנן למשפחתו אדריכל צעיר בשם דנילו טרה (Danilo Terra). תנאי השטח הציבו אתגר תכנוני לא פשוט: מגרש צר במורד מדרון, תחום משני צדיו בבניינים. בגלל המדרון קומת הכניסה לבית היא קומת ביניים - מעליה קומת חדרי השינה ומתחתיה החלל הפתוח של הסלון, המטבח, פינת האוכל והעבודה - שלוש קומות על שטח כולל של 185 מ''ר.

הבית מצליח להיות חם ונינוח, למרות שהסגנון הוא תעשייתי - רצפה ותקרה מבטון, קירות עשויים לבנים חשופות, צנרת חשופה, פרטי בניין שחורים ורהיטים בצבעים נייטראליים או עץ. החוץ הוכנס פנימה דרך חלונות גדולים שתורמים לתחושת המרחב וגם בפנים נעשה שימוש חכם בצמחים.

הכניסה המסקרנת לבית היא תוצאה של שילוב מוקפד של צבעים - שחור, אפור, לבן ונגיעות קטנות של אדום - וצורות גיאומטריות. מהרחוב אפשר לראות את פנים הבית דרך חלון בגובה שתי קומות. מצד שני, מסך עשוי אריחי קרמיקה מסתיר את דלת הכניסה. הניגוד בין השניים יוצר מתח ועניין.

מסך הקרמיקה התלוי מהתקרה הוא יצירה של האמן אלכסנדר מנצ'יני (Alexandre Mancini), שעשה במיוחד עבור הבית הזה. החלק התחתון של הקיר מגביר את המתח בין הנראה לנסתר.

בשעות החשכה מדגישה התאורה את שני האלמנטים המרכזיים של הכניסה. צלליות דלת העץ והמסך משתלבות ויוצרות דרמה. מדרגות הבטון בתוך הבית יוצרות עומק חזותי. במקרה הזה, כל המרבה בדרמה הרי זה משובח.

כשמתקרבים מגלים שלבית קומה תחתונה, שלא נראית ממפלס הכניסה (ראו תוכניות בסוף הפוסט).

דלת הכניסה נפתחת לגלריה המשקיפה על הקומה התחתונה, שבה החללים הציבוריים. מימין המדרגות העולות לקומת חדרי השינה:

מיד בכניסה מתגלים חומרי הגלם החשופים שמהם בנוי המבנה.

מבט מהחצר האחורית. בקומת הקרקע חלל פתוח עם פינות ישיבה ואוכל, מטבח ופינת עבודה. המבנה האפור משמש רקע לצבעים חמים של עץ ומסביב צמחייה שמקשטת את הקירות כמו יצירות אמנות.

מהמטבח כניסה לחדר שירות.

הרהיטים משלבים עץ עם מתכת שחורה, כהד למסגרות החלונות והרשת של מעקה המדרגות.

גם בפינת הישיבה שילובים של שחור-לבן-אפור עם עץ: ספה לבנה, כסאות שחורים, קונסולת עץ והכל על רקע אפור.

הצמחייה על קירות הבית היא המשך ישיר של הצמחים בחוץ.

החצר האחורית הקטנה נכנסת לתוך הסלון. הטשטוש בין הפנים לחוץ מגדיל במקרה הזה גם את הפנים וגם את התחושה בחצר. החומה הגבוהה מבטיחה פרטיות ונראית מבפנים כקיר של הסלון.

פינת העבודה פונה למעין פטיו שאת הדקל שבו רואים גם מקומת הכניסה. בפינת העבודה נישה לאחסון וכניסה לחדר רחצה.

מסדרון קומת חדרי השינה והרחצה. גרם מדרגות שלישי מוביל לגג שחלק מרצפתו נפתחת - כך שהבית יכול להיות מאוורר גם מלמעלה.

כך נראה הבית על רקע השכונה, באחד מפרוורי סאו פאולו.

תוכנית הקומה התחתונה: משמאל לימין - החצר האחורית שמקבילה לסלון, לפינת האוכל ולמטבח. מצידה השני של פינת הישיבה המדרגות העולות לקומת הכניסה. מהמטבח כניסה לחדר שירות. מפינת העבודה אפשר להיכנס לחדר רחצה קטן.

קומת הכניסה: מסך הקרמיקה מסתיר את דלת הכניסה ומפריד אותה מהחניה. הדלת נפתחת לגלריה ההמשקיפה על הסלון, המטבח והחצר האחורית, ובסופה מדרגות למטה ולמעלה.

תוכנית הקומה העליונה: שני חדרי ילדים, חדר שינה להורים, חדר רחצה ומדרגות העולות לגג.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- טקסטורות שונות מחממות את החלל.

- טשטוש גבולות בין חוץ לפנים הוא דרך מצוינת לטשטש סלון לא גדול וחצר קטנה.

- כשרוצים, גם חדש יכול להיראות תעשייתי ורב שנים.

ציון : 3.8 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב : Terra e Tuma Arquitetos Associados

צילום : Pedro Kok