בדירה הזו הרצפה היא השוס העיצובי, שעליו השכילו לשמור האדריכלים שנשכרו לשפצה. המקום הוא ברצלונה, הדירה בת מאה שנים, ואליה נכנסו דיירים חדשים - זוג עם שני ילדים. למרות גילו המתקדם של המבנה, המרצפות המאוירות שלו, הכרכובים על התקרה וחלונות העץ המקוריים היו במצב טוב. מטרת השיפוץ היתה לשמר את הקיים ולהדגיש את יופיו, מבלי לפגוע בנוחות ובפונקציונליות של החללים, שהותאמו לחייה של משפחה מודרנית. האדריכלים אנה ואוג'ני באך ( Anna & Eugeni Bach) השכילו לרהט ולאבזר את הדירה בטקסטורות ובצבעים רכים, שמבליטים את יופיה של הרצפה והופכים אותה למוקד החזותי של החללים.

החלל הפתוח של הסלון ופינת האוכל מוקם באיזור שבו היו קודם שני חדרים (פס התכלת מציין את מיקום הקיר הישן). רהיטים בגוני אפור, עץ וורוד עתיק מבליטים את הרצפה כבסיס הוויזואלי. חשבו: איך היה נראה החלל בלעדיה?

הפעם נתחיל עם תוכנית הדירה הארוכה, שמתפרשת על 130 מ''ר:

1. מבואת כניסה. 2. פרוזדור/ספרייה. 3. סלון עם פינת אוכל. 4. מרפסת. 5. חדר ההורים. 6. חדר הרחצה של ההורים. 7. מטבח. 8. חדר ילדים. 9. חדר משחקים. 10. חדר רחצה לילדים ולאורחים.

14 ההדפסים של גורדון מטה-קלרק ( Gordon Matta-Clark), אמן אמריקאי שעבד מהמאה ה-20, מכניסים צבע לחלל מבלי לפגוע בדומיננטיות של הרצפה.

הכורסה, בעיצוב האחים בורולק (Ronan & Erwan Bouroullec) ל''ויטרה'', אמנם ורודה אבל עדינה ומשתלבת היטב עם הדוגמה הצבעונית. שימו לב לקופסה החמודה עם רדיו הרטרו בתוכה. ואני אומרת: כל המוסיף עציצים הרי זה משובח, וכאן אם הם היו יותר גדולים היה יותר משובח.

המרפסת הסגורה, עם קיר חלונות ממוסגרים בעץ, משמשת כפינת משחקים ואוכל נינוחה למשפחה.

מסדרון ארוך מחבר את חלקי הבית, ולאורכו ספרייה עם ספסל אחסון. דלת "הגמדים" מצד ימין נפתחת לבוידעם שמתחת (קראתם נכון, לא מעל) חדר הרחצה של ההורים (הסבר בהמשך).

ליד הכרכובים המקוריים של המבנה הורכבו על התקרה מנורות שולחן של איקאה. המנורות מכוונות ומאירות כלפי התקרה הלבנה, שמחזירה אור רך לחלל.

חדר השינה צנוע ופונקציונלי, עם ארון שנבנה בתוך נישה כדי לא לפגוע בשלמות הרצפה) וצבעוניות חמימה ורגועה שמפנה את הפוקוס לרצפה. במראה שמעל המיטה משתקף הפרוזדור עם הספרייה.

מחדר השינה של ההורים עולות שלוש מדרגות לחדר הרחצה, שרצפתו הוגבהה ב-60 ס"מ מעל הרצפה המקורית. החלל שנוצר משמש בחלקו לאחסון ובחלקו לאמבטיה נסתרת:

לפי החשק, רצפת העץ של המקלחון מתפרקת וחושפת אמבטיה. הנישה משמאל היא ארון שנפתח לחדר השינה והחלל במרכז הוא הבוידעם שאליו מגיעים דרך דלת "הגמדים" שבמסדרון.

מטבח לבן עם משטח עבודה וחלון מעץ, שמשלימים את הצבעים החמים של הרצפה.

ורצפה בדוגמה שונה גם במבואת הכניסה. במראה משתקפת דלתו של חדר הילדים. בהמשך לה המסדרון המוביל לחדר השינה והסלון.

כמו בכל הבית, גם בחדר הילדים הרצפה עושה את כל העניין.

ולסיום - שרטוט הדירה עם דוגמאות הרצפה, המשתנות מחדר לחדר:

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- רצפה בהחלט יכולה להיות ה''וואו'' של הבית.

- ישן מפני חדש לא נחריבה.

- אז איפה איפה הן, הדירות ההן?

ציון : 4 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב : Anna & Eugeni Bach

צילום : Tiia Ettala