גם לאיש הירוק - זה שממעט לקנות, אוסף מהרחוב ומשפץ - מגיע רגע בו הוא מודה שנמאס לו מהמנורה הישנה שלו. כן! זה יכול לקרות! לא צריך להתבייש בזה. התחדשות זה דבר חשוב. ברגע הזה (אחרי שנתן את הישנה לחבר או מסר אותה באתר אגורה), בחירה במנורה מתכלה תזכה אותו במקום ירוק במיוחד בגן עדן. ולמה? כי אם גם זו תימאס עליו בבוא היום, הוא יוכל פשוט להניחה באדמה והיא תחזור לטבע בצורה אורגנית, תפרק את עצמה בזמן קצר וללא גזי חממה מיותרים. לכן, מוצר המעוצב מחומרים מתכלים נמצא במקום גבוה בסקלת ה”רכישה הסביבתית החכמה”.

המעצבת עדיטל אלה מתארת בהרצאותיה ב”TED” את מעגל החיים הזה. היא נזכרת ברגע מכונן בביקורה בהודו, שבו הבינה מהו עיצוב בר-קיימא. התיאור שלה מתחיל בקניית כוס צ’אי, שנמזג לספל חרס קטן העשוי מאדמה. לאחר השימוש, ההודים משליכים אותו בחזרה לאדמה. הספל מתפורר וחוזר להיות שוב חומר טבעי, שבו אפשר לעשות שימוש לספל חדש. יותר טוב מכוסות הפלסטיק החד פעמיות שלנו, לא?

דמיינו עולם ללא הרי זבל. עולם שבו אנו מתחדשים במוצרים שעוצבו במחשבה על אסטתיות, שימושיות וקיימות. בתום תפקידם המוצרים חוזרים להר הזבל המושלם - הר בעל צבעים טבעיים המתמזגים עם הנוף, שאפשר להסתובב בו ללא מסיכות על הפנים וללא חשש לבריאותינו. הר המשמש כחומר גלם ליצירת מוצרים חדשים.

עם החזון הזה אספתי את הפריטים הבאים (נתחיל במשהו פרובוקטיבי):

Studio Swine

חומר הגלם: שיער.

עיצוב: Azusa Murakami and Alexander Groves

כן, המשקפיים האלה עשויים משיער (שנמצא בשפע ונחשב לחומר מתחדש), שחובר באמצעות שרף ביולוגי. המסגרות מתכלות מעצמן ושום חומר מזיק לא משתחרר בזמן הייצור.

תוספת מתכלה: עוד משקפיים מחומר מתכלה - הבמבוק - תוכלו לראות כאן. הם עוצבו בהשראת שושלת מינג הסינית.

Photography: Leandro García

חומר הגלם: פולי קפה.

עיצוב: Raúl Laurí

מנורות וטבעות עשויות מפולי קפה, תוצר לוואי של תעשיית הקפה, שעורבבו עם חומר מקשר טבעי ועברו תהליך בלחץ וחום. על אף שהמוצרים מיוצרים בתבניות, כל אחד מהם שונה ומכיל "די.אנ.איי" אחר.

תוספת מתכלה: המתכון של המותג דה-קפה הוא סודי ורשום כפטנט.

למטיבי לכת: עוד על Raul Lauri תוכלו לקרוא כאן.

Photography: Martin Azua

חומר הגלם: אספרטו.

עיצוב:Martín Azúa

השטיח נארג מאספרטו (סוג של עשב עם מסורת ספרדית ארוכה), בדומה לטכניקת האריגה של סוליות נעלי האספרדיל (נעלי קז’ואל עם סוליית חבל).

תוספת מתכלה: השטיח הזה הוזמן במיוחד עבור חנות של נעלי קמפר, כשבניגוד אליהם, כוונת המעצב היתה לשמור על ייצור מקומי - לכן הפקיד את עבודת האריגה בידיהן של בעלות מלאכה מאיזור מורסיה שבספרד.

צילום: שי בן אפרים

חומר הגלם: אדמה.

עיצוב: עדיטל אלה.

שרפרפים ומנורות עשויים מאדמה ופסולת חקלאית שנדחסו בחום. המוצרים הם 100% אורגניים וקומפוסטיים, ויכולים להיעשות בכל מקום עם האדמה המקומית.

תוספת מתכלה: בניית בתים מאדמה מהודקת תופסת תאוצה בענף הבנייה. אם אתם שוקלים לבנות בית - שווה לבדוק את זה.

למטיבי לכת: עוד על עדיטל אלה תוכלו לקרוא כאן.

Jorrit Taekema

חומר הגלם: קוקוס.

עיצוב: Jorrit Taekema

הכיסא עשוי כולו משכבות של קואר - תוצר לוואי של קוקוס בתעשיית המזון - בשילוב עם לטקס (גומי טבעי העשוי משרף עצים), הנותן לכיסא גמישות.

תוספת מתכלה: סיבי הקואר נלקחים מקליפת הקוקוס, ונמצאים בין הקונכייה הפנימית והמעטפת החיצונית הקשה.

Gionata Gatto

חומר הגלם: פירות, ירקות ודגנים.

עיצוב: Gionata Gatto

מנורה שעשויה משאריות של זבל מקומי, בשילוב מקשרים טבעיים. הרעיון בבסיס העיצוב של "אגריקולה" הוא הפחתת רמות הפחמן הדו חמצני ושימוש במשאבים מקומיים וזמינים. מה שיפה במנורות הוא הקשר לעונות השנה, כי צבע המנורה נקבע לפי הפסולת העונתית - מצבעי אדמה לירקרקים, ואף לצהבהבים.

תוספת מתכלה: המעצבים מבטיחים שהמנורה תשרת היטב שמונה עד עשר שנים. לאחר מכן אפשר לשים אותה בקומפוסט, וכך תחזור להזין עצים וירקות.

Design: Francois Chambard, UM Project. Photography: Francis Dzikowski / Esto

חומר הגלם: שעם.

עיצוב: Francois Chambard

אוביקט משחקי שיכול לתפקד גם כספסל וגם כשולחן, ומתאים לילדים בכל גיל. הוא עשוי משעם והפתחים הגרפיים והדקורטיביים שלו יכולים לשמש גם לאחסון.

תוספת מתכלה: את השעם מקלפים מהעץ בעדינות (כמו שמורידים צמר מכבשה), ואחר כך הגזע מחדש את עצמו - כך שמדובר במקור מתחדש ובר קיימא.

חומר הגלם: ענפים.

עיצוב: Marcantonio Raimondi Malerba

מושב השרפרף עשוי מבטון-שרף, והרגליים הן אסופת ענפים.

תוספת מתכלה: מרקנטוניו עסק בעבר בשני תחומים במקביל - הפקות אמנותיות ועיצוב, ולכן ניתן למצוא עומק ותכנים מעולם האמנות בעבודותיו. לאוסף השרפרפים הללו קוראים "נקמת היופי".

צילום: אביב נווה

חומר הגלם: ענפים.

עיצוב: שיר אתר.

הפעם אלה אגרטלים שעשויים מענפים, שנוצקו יחד עם שרף אקולוגי לתוך תבנית.

תוספת מתכלה: אתר גם יוצר כיסאות מחוטים ממוחזרים מתעשיית הטקסטיל, ועיקר עבודתו היא שינוי דפוסי השימוש של המכונות במפעלים קיימים, במטרה לנצל את משאביהם בצורה מקסימלית.

למטיבי לכת: עוד על שיר אתר תוכלו לקרוא כאן.

צילום: עודד אנטמן

חומר הגלם: קליפות הדר.

עיצוב: אורי זוננשיין.

כלים מקליפות הדר, שאפילו שומרים על הצבע והניחוח המקוריים של הפרי. קליפות הדר הם מוצר זמין, מקומי, שנמצא בשפע.

תוספת מתכלה: התוספת היחידה לסדרת המוצרים המתכלים הללו היא לכה שנמשחת השכבה החיצונית של הקליפה.

ולאיש הירוק מתחילת הפוסט אני אומרת - תתחדש!