בסניף טולמנ'ס במוזיאון העיצוב חולון מוצגת למכירה סדרה חדשה ויוצאת דופן של אובייקטים קטנים – חלקם זעירים ממש – מלאכת מחשבת עדינה, שמשלבת השראה מהטבע (בדמותם של יצורים שונים), אומנות יפנית מסורתית וטכנולוגיה מתקדמת.

המעצב הוא האדריכל ישראל יניב ממשרד פפרנה-יניב, ולסדרה שאותה הוא מפתח הוא קורא "אקספנדד לייף", ששמה נגזר מהאיכות הנמתחת של הפריטים. העבודה שבקסמה הוא נשבה נעשית בשלושה שלבים: בשלב ראשון הוא מתכנן את הפריט במחשב: "בדיוק כמו באדריכלות", הוא אומר, "החוכמה היא לעבוד על תוכניות וחתכים ובו זמנית לדעת איך ייראה התלת ממד". בשלב שני הוא עובר מהדו ממד לתלת ממד, כשהוא מדפיס את השרטוט וחותך אותו מנייר, עם סכין חיתוך, בטכניקה יפנית מסורתית שנקראת "קיריגמי", ובשונה מהאוריגמי מבוססת על חיתוך ולא על קיפול נייר.

מבט מקרוב (צילום: יורם רשף)
מבט מקרוב (צילום: יורם רשף)

השלב האחרון הוא צריבה פוטוכימית (טכנולוגיה מדויקת מאוד, שמאפשרת לקבל רזולוציה של חלקי מ"מ) של נירוסטה מיוחדת, שמשמשת לרכיבים בעולם האלקטרוניקה והרפואה. הפריטים שיימכרו הם הקטנים יותר בסדרה שעליה עובד יניב, והם עשויים מנירוסטה מלוטשת ללא ציפוי, וכזו שמצופה בזהב לבן או בזהב רגיל.

את הסדרה החליטה טולמנ'ס להציג בחנות מוזיאון העיצוב על רקע התערוכה החדשה של רון ארד, שתיפתח בשבוע הבא ותתמקד בעבודת המתכת שלו.

צלחות מאויירות

מאיירת האופנה שירה ברזילי, שלה, בין השאר, בלוג ב-xnet, חוברת לבית העיצוב קסטיאל עם קולקציה של צלחות שעליהן הדמויות הקוקטיות שהפכו לסימן ההיכר שלה. זוהי עבודה ראשונה שלה בתחום העיצוב לבית, אחרי שאיירה חולצות לרוברטו קוואלי, עבדה עם קסטרו ורנואר, ייצרה קטלוגים למעצבי אופנה ונרתיקים מאוירים לאייפונים.

צלחת קוקטית (צילום: רונן פדידה)
צלחת קוקטית (צילום: רונן פדידה)

"אופנה היא דבר מעורר תשוקה ותיאבון, כך שהחיבור בין איורי האופנה שלי למערכות כלי אוכל נראה לי טבעי", אומרת ברזילי. הצלחות שיימכרו ב''לקט קסטיאל אביזרים'' עשויות פורצלן, ומודפסות בשיטת ייחודית שמאפשרת להשתמש בהן גם למאכל וגם לנוי. מחירן 110-360 שקלים לצלחת.

אופנת נייר

קולקציה חדשה מציגה גם שרון ברונשר, שידועה בעיקר כמעצבת אופנה ועיצבה הפעם, יחד עם המעצבת הגרפית שירן רוקוואי, קולקציית מוצרי כתיבה לחנות חדשה בשם PAPIER, שהוקמה על חלק משטחו ובבעלותו של בית הדפוס הוותיק "קוויק קופי", ליד כיכר רבין בתל אביב.

מתוך הקולקציה של ''PAPIER'' (צילום: אבי ולדמן)
מתוך הקולקציה של ''PAPIER'' (צילום: אבי ולדמן)

השתיים אמונות על הקו העיצובי של החנות, שתציג תמהיל מוצרי נייר, החל מחומר הגלם הבסיסי ועד מחברות, פנקסים, דפי ממו, אלבומי תמונות, יומנים, אריזות, כרטיסי ברכה, קלמרים ועוד - כולם בצבעוניות מונוכרומטית של שחור, לבן ואפור, עם נגיעות של צבעים טבעיים, זהב וכסף. לצדם יוצג אוסף וינטג' של כלי כתיבה ישנים מחו"ל, מספריים, מחוגות, סרגלים ועטי נוצה.

ליין הדגל הוא סדרת מוצרים מחומרים ממוחזרים, שנקראת ''leftovers''. בהמשך תוצג גם סדרת מוצרי עץ שתכלול מגשיות, סבוניות, מעמדים לעפרונות, מסגרות לתמונות ועוד. טווח המחירים: 20-300 שקלים.

מכירה מודפסת

הדפס של יעקב בן כהן. 500 שקלים
הדפס של יעקב בן כהן. 500 שקלים

סדנת "בעלי המלאכה" חוגגת שלוש שנים במכירה מיוחדת של הדפסי הרשת של האמנים, המעצבים והמאיירים שעבדו איתה. הדפסי אמנות יימכרו בעד אלף שקלים ליצירה, ועבודות העיצוב בעד 500 שקלים, לא כולל מע"מ.

טפטים מצוירים

אחת מ-11 אפשרויות (צילום: SANDERSON  ביבוא נוסבאום)
אחת מ-11 אפשרויות (צילום: SANDERSON ביבוא נוסבאום)

חנות הבדים ''נוסבאום'' מציגה קולקציה חדשה של טפטים מבית המותג הבריטי ''Sanderson'', שנקראת "קולקציית 11 האפשרויות" - 11 מעצבים ציירו 11 דוגמאות טפטים שונות, בעבודת יד.

לא רק צבע

הטפטים החדשים של ''טמבור'' (צילום: גראהם אנד בראון)
הטפטים החדשים של ''טמבור'' (צילום: גראהם אנד בראון)

ואילו ''טמבור'' חונכת מוצר חדש ונכנסת לעולם הטפטים עם יבוא בלעדי של המותג GRAHAM & BROWN. מחירי הטפטים נעים בין 360-380 שקלים לגליל של חמישה מטרים (לא כולל טפטים בשילוב קטיפה, היקרים יותר).

סייל כוכבים

כורסת Paper Planes של דושי ולויאן ב-8,300 במקום 13,838 שקלים (צילום: מורוסו סטודיו)
כורסת Paper Planes של דושי ולויאן ב-8,300 במקום 13,838 שקלים (צילום: מורוסו סטודיו)

ולסיום - רשת טולמנ'ס החלה במכירת הקיץ שלה, שמציעה רהיטים של מעצבים ידועים כמו פיליפ סטארק, פטרישיה אורקיולה, קארים ראשיד והאחים קמפאנה, בהנחה של עד 60%.