בתערוכת יחיד חדשה עובדת אמנית הקרמיקה שלומית באומן עם חומר מקומי מאזור המכתשים במרכז הנגב, שמורכב מחרסית S5. לתערוכה קוראים "אזל", פשוט משום שהחומר המקומי הזה כמעט התכלה, אחרי שנים של כרייה לשימוש בתעשיות שונות.

עבודה של באומן. שילוב של חרסית  ופורצלן (צילום: אילן  עמיחי)
עבודה של באומן. שילוב של חרסית ופורצלן (צילום: אילן עמיחי)

באומן מתייחסת לעיצוב קרמי כתחום בחקר התרבות. הפריטים בתערוכה מפגישים בין חומרי גלם קרמיים שונים: מצד אחד החרסית S5 – חומר מקומי קשה עורף, ומצד שני פורצלן מיובא – האופנתי והאציל שבחומרים הקרמיים. בנוסף השתמשה באומן בחומרים כמו פורצלן מקורי ממפעל "נעמן פורצלן", בכלים מחדר האוכל של קיבוץ עמיר, בתבניות מקוריות מבית החרושת "לפיד" ובכדים פלסטיניים. אלו, ביחד עם שיטות עבודה תעשייתיות ומסורתיות, משמשים כמושא למחקר התרבות החומרית הקרמית המקומית.

שלומית באומן היא ילידת קיבוץ עמיר, בוגרת בצלאל והטכניון, מתגוררת ויוצרת ביפו, מרצה לעיצוב קרמי ב-HIT – מכון טכנולוגי חולון. זוכת פרס העיצוב ממשרד התרבות והספורט לשנת 2012.

איפה: גלריה "פריסקופ", בן יהודה 176, תל אביב.

מתי: עד 30 ביוני.

אוצרת: שרי פארן.

עבודה של עירית אבא (באדיבות גלריה 8 ביפו)
עבודה של עירית אבא (באדיבות גלריה 8 ביפו)

בגלריה "8 ביפו" מוצגת תערוכה של אמנית הקרמיקה עירית אבא, שבמהלך העשור האחרון חוקרת באינטנסיביות את גבולות החומר, תוך שהיא משכללת בווירטואוזיות את עבודת הפורצלן על גלגל האבניים. "מרתק אותי המתח שנוצר בין צורה וצבע, דקות וטקסטורה, שקיפות וגסות, שבריריות ופגיעות", היא אומרת.

עירית אבא היא בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, ומלמדת בה מאמצע שנות ה-80. בשנת 2009 זכתה בפרס "אנדי" ועבודותיה נרכשו לאוספים הקבועים של מוזיאון ת"א, מוזיאון ישראל ומוזיאון ארץ ישראל.

איפה: גלריה "8 ביפו", רחוב רבי פנחס 13, שוק הפשפשים.

מתי: עד 25 ביוני.

לפרטים נוספים.

111 שנות קק''ל. הכרזה של עדי קלדרון (באדיבות בית אבי חי ועדי קלדרון)
111 שנות קק''ל. הכרזה של עדי קלדרון (באדיבות בית אבי חי ועדי קלדרון)

ב"בית אבי חי" מוצגת במלאת 111 שנים לקק"ל תערוכת כרזות של של יוצרים צעירים, סטודנטים מ-HIT, מכון טכנולוגי חולון. הם בוחנים את ערכי הציונות ואת מהות הקיום היהודי כפי שהשתקפו בכרזות קק"ל על גלגוליהן, ומציעים פרשנות חדשה, כולל מבט ביקורתי ועכשווי.

איפה: ''בית אבי חי'', המלך ג'ורג' 44 פינת רחוב קק"ל, ירושלים.

מתי: עד 26 ביוני.

אוצר: יוסי למל.

לפרטים נוספים