שנמליץ על כמה מלונות בוטיק? מיוחדים? מעוצבים? כאלה שמספקים גם "חוויה"? בשמחה, רק שיש בעיה קטנה: אין דבר כזה, "מלון בוטיק". לא באמת. אין שום תקן ישראלי ל"מלון בוטיק". למעשה, כל אחד יכול להכריז על בית המלון שלו "מלון בוטיק". גם אם הוא מונה 400 חדרים. גם אתם, אגב, יכולים לסגור מרפסת ולשווק אותה כ"מלון בוטיק" ואיש לא יוכל לטעון נגדכם.

מלון בוטיק ישראלי הוא מעין תורה שבעל פה, שאינה מגובה בשום תקינה או חקיקה. עכשיו לכי ותשברי את ראשך מה הופך אוסף של צימרים עם חדר אוכל מרכזי למלון בוטיק?

אז החלטתי פה אחד לא להתעסק בהגדרות, אלא לחפש בתי מלון קטנים עד קטנטנים. הישראלים, איכשהו, יודעים את ההבדל בין "מלון" ל"צימר", ל"מלון בוטיק". מלבד זאת, מה שבגליל מוגדר אוסף של צימרים — ייקרא בתל־אביב "מלון בוטיק".

ייאמר מראש: היריעה מצומצמת. רבים וראויים אינם נסקרים, אך אלה שנבחרו יוכלו להתוות מושג על שגעת המלונות הקטנים.

הדגש: לב סצינת המלונות הקטנים ועיקרה הם תל־אביב, ובמיוחד, וכמו שראוי – סביב שדרות רוטשילד.

ובכל זאת, כמה סימנים שהגעתם למלון בוטיק:

"רווחים" ו"עסקים" אינם הדלק המניע הראשי בתפעול בית מלון קטנטן. לרוב זהו הבייבי הפרטי, בבת עינם של בעלי הבית. במלונות הקטנים יש לבעלי הבית נוכחות ומשקל משמעותיים בקביעת הקצב, האווירה ואיך כל זה ייראה. כאן לא שוכרים "חברת מיתוג", אלא יוצרים משהו שדומה לבית.

עד לפני שנתיים, ברוב מלונות הבוטיק בתל־אביב לא היה מטבח, אלא הסדרים מגוונים עם בתי קפה בסביבה. כל זה משתנה. מלונות הבוטיק החדשים מצוידים במטבח ובשף פרטי, והקולינריה שלהם הפכה שחקנית ראשית.

שם המשחק הוא עיצוב! הנה הלב והנשמה של (כמעט) כל מלון בוטיק. כאן משקיעים בעלי המקום את מיטבם כדי לייחד את הפנטזיה שלהם ולהטביע בה חותם אישי. להבדיל מבתי מלון גדולים, כאן העיצוב דינמי – מחר יביא הבעלים שידת בידרמאייר חדשה משוק הפשפשים. מחרתיים יוסיפו פינה בגינה.

לאנשים אמידים. התמחור, לעתים, שערורייתי, וכמעט אין הבדל בין אמצע השבוע לסופו. גם המחסה הכספי של קבוצות או ועדי עובדים אינו יעיל במקומות האלה. כאן גם אין לרוב הנחות של הרגע האחרון.

על אילו מלונות בוטיק ממליצה נירה? תמצאו אותם בגיליון הכפול של "7 ימים", ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

  • עוד על מלונות בוטיק ייחודיים בעולם בפלז'ר אנד ביזנס , הבלוג של רונית קופלנד