בשבוע שעבר כתבנו כאן על המשרדים החדשים של eBay, שעוצבו כאופן ספייס עם מחיצות שקופות או ללא מחיצות כלל, ברוח התאגידית האמריקאית, ששוללת פרטיות ואינטימיות. הפעם אנחנו מתארחים במשרדיה החדשים של חברת הנדל"ן "אור לירי" בראשון לציון, שגם הם עוצבו עם שקיפות יוצאת דופן, אך מסיבה הפוכה: העובדים כולם הם בני משפחה אחת וחבריהם הקרובים. הם ביקשו מהאדריכל מיקי טרבס (סטודיו Mikita) לתכנן את החלל באופן פתוח, אוורירי וזורם ככל הניתן, דווקא כדי לשמר את תחושת האינטימיות ביניהם.

החברה המשפחתית עוסקת בפינוי ובינוי ובהקמת תחנות דלק, ועובדים בה עשרה אנשים בלבד, שחולקים חלל מרווח במיוחד – 650 מ''ר בקומה אחת, גבוהת תקרות. לבד מהמעטפת החיצונית, כמעט כל הקירות בחלל עשויים זכוכית, כולל אלו של חדרי הישיבות שבלב המשרדים.

אחד מחדרי ארבעת המנכ''לים (צילום: שי בן אפרים)
אחד מחדרי ארבעת המנכ''לים (צילום: שי בן אפרים)

המשרדים האישיים בחלל המלבני מקיפים שני חדרי ישיבות: באחד שולחן ארוך, והוא משמש לפגישות וישיבות עם גורמים מחוץ לחברה. השני עוצב כ"סלון", ובו מתכנסים לישיבות פנימיות. לאורך צד אחד של החלל ארבעה חדרים גדולים: כל אחד מארבעת המנכ"לים של החברה קיבל חדר בן 40 מ"ר, עם מרפסת צמודה. בצדו השני של החלל חדרי יתר העובדים.

החומרים שבהם בחר טרבס מינימליסטיים: רצפת בטון מוחלק עם פיגמנט קל, שבה שובצו בחדר הישיבות הגדול ובמשרדי המנכ"לים "מלבני" פרקט. בחדרי הישיבות בולטת תקרה "צפה" שסביבה פסי תאורה שקועים, וקירות הזכוכית תחומים בפרופיל ברזל בלגי בצבע שמנת. על הקירות נתלו תמונות שציירה במיוחד לפרויקט נעמי ספיר. בכניסה לחברה חיפויי עץ שנצבעו בצבע הקירות, שמסתירים את אזורי האחסון, השירות והממ"דים (פריטי הנגרות: צחי ג'דע, ''משרהיט''). "הקו התכנוני אופקי", מסביר טרבס. "שילבנו בין עץ בצורתו המקורית לבין עץ צבוע אפוקסי או שלייף לייק, בין חומר גבוה לנמוך, בין מודרני למיושן ובין צורות מסורתיות לטקסטיל עדכני".

גם הקונספט שנבחר לעיצוב הפנים של המשרד משלב בין חום לקור, פתיחות ואטימות, חומרים תעשייתיים וטבעיים וצבעוניות עזה לעומת מונוכרומטיות. ב"סלון", לדוגמה, ארבע כורסאות צבעוניות ושולחן קפה בצורת ביצה, מול ארונית מעץ אגוז - כולם מבית העיצוב קסטיאל: "יצרנו מדורת שבט צבעונית, שמשתלבת עם הריהוט הקבוע. הכורסאות האלה הם דגם קלאסי שאנחנו מייצרים שנים רבות. הטקסטיל הצבעוני והשטיחים בעלי הדוגמאות הגיאומטריות מוסיפים ל'סיפור' בחלל", אומר אדריכל יהודה גדליהו, מעצב בקסטיאל. בחדרי המנכ"לים שולבו רהיטים בסגנון מודרני לצד רהיטים בניחוח תל אביב של פעם, בצבעוניות אוריינטלית.

רהיטים בסגנון תל אביב הקטנה, בצבעוניות אוריינטלית. ''קסטיאל'' (צילום: שי בן אפרים)
רהיטים בסגנון תל אביב הקטנה, בצבעוניות אוריינטלית. ''קסטיאל'' (צילום: שי בן אפרים)

עוד משרדים מעניינים בערוץ העיצוב:

>> גלשנים וחול ים מדומה: משרדי גוגל בחיפה

>> משרדי רד בול במספנות הישנות בנמל אמסטרדם