עולם שלם של מושגים טומנת בחובה חוכמת הספה. מבחינתכם מדובר בשאלה של טעם, מבחינת היצרן מדובר בכמויות שונות של עבודה, בסוגים מסוימים של בדים ובבנייה אחרת של בסיסים. קבלו מורה נבוכים לספה.

סוג הספה

נתחיל בסוג הספה ובמספר היושבים עליה. בשוק ניתן להשיג ספה דו מושבית או תלת מושבית. עם הזמן פותחו גירסאות שונות וסיבוב בחנויות הרהיטים היום יניב מפגש גם עם Love seat, ספת יחיד רחבה במיוחד שמיועדת לשניים; ועם השזלונג, ספת יחיד שנמתחה לאורך ומאפשרת פרישת רגליים או ספה פינתית, שמתאימה למבנים מסוימים של סלון.

ספת מרבץ

הכוונה היא לספות נמוכות יחסית, בעלות מושבים עמוקים. בבסיסה, הספה בנויה כקופסה, הידיות הן המשך של גב הספה הצר וכריות המושב משובצות בתוכה ומזמינות את היושבים להשתרע. את מקומן של כריות הגב הקלאסיות מחליף גיבוב של כריות נוי רבות, שמספקות את התמיכה הרצויה לגב ולראש.

ספת מרבץ מזמינה את היושבים להשתרע
ספת מרבץ מזמינה את היושבים להשתרע

ספה מחוברת

עד לפני עשר שנים היה אורכה הממוצע של ספה 2.60 מטרים. מאז הלכו וגדלו הספות והיום מבקשים רוב הקונים לרכוש ספה באורך 3 מטרים. זהו אורך שעשוי להקשות בתכנון חלל פנים, בעיקר אם מדובר בדירה בגודל ממוצע ולשם כך הומצאה הספה המחוברת. מדובר בשתי ספות, שאותן ניתן להציב בסלון כיחידה אחת או שתיים, לבחירתכם.

ספה עם חצאית

למראה כפרי על גבול הרומנטי ניתן להלביש את בסיס הספה בריפוד, עוד קודם להנחת כריות המושב, המסעדים וכריות הנוי. בד הריפוד נגזר ונפרס כך שמתקבל עודף בד, המזכיר במראהו חצאית ומכאן שמו. את ריפוד החצאית אפשר ליישם גם סביב בסיס של מיטה או כורסה. מעבר למראה, היתרון הבולט בריפוד חצאית הוא האפשרות להוריד ולכבס אותו. כדאי רק לוודא שאכן מדובר בבד כביס.

ספת פוף

ספה שנראית כאילו מולאה כולה בנוצות פוך. היא עוטפת ורכה וכשמתיישבים עליה שוקעים בתוכה. סגנון הספות האלה הפך פופולרי מאוד בשנים האחרונות.

ספות פוף עוטפות ורכות
ספות פוף עוטפות ורכות

צוקל

המשמעות המילולית של המושג היא בסיס תומך. אולם, מאז נולד, התפשט השימוש בו והוא מתייחס לבסיס של ארונות הבגדים או המטבח, לבסיס הכורסה ובמקרה שלנו, לבסיס הספה. אם בוחרים ספה במראה כבד יותר, צוקל יכול להיות עשוי מעץ, ואם בוחרים בספה במראה קליל ומודרני יותר - מנירוסטה.

צוקל מנירוסטה למראה מודרני וקליל
צוקל מנירוסטה למראה מודרני וקליל

צוקל נסתר

בחלק מהספות הצוקל מוסתר במרכז הספה ואינו נראה לעין. המראה המתקבל הוא של ספה מרחפת, אבל למעשה, מדובר בדרך לא רעה בכלל להוזיל עלויות ייצור, שהרי צוקל נסתר לא מחייב צביעה או גימור מושקעים. לקונים שמתקשים לבחור צוקל, מעץ או נירוסטה, בקווים מינימליסטיים או גסים - זה פתרון מצוין.

תפר קדר

תפר המהווה אלמנט עיצובי וממוקם כסנטימטר משולי הבד, במקביל לתפר הרגיל. המראה המתקבל נדמה כאילו "נצבטה" שארית הבד. תפירה מסוג זה מדגישה את קווי המתאר ומותירה קו קשוח של הבד, לא משנה מהו סוג הבד.

תפר צרפתי

תפר זה מבוצע מצדו האחד של התפר הרגיל ונועד להדגיש את החיבור שבין פיסות הבד. ייחודו באלמנט העיצובי שהוא מעניק, אולם העובדה שמדובר בזמן עבודה נוסף, תייקר את הספה שבחרתם.

תפר פתוח

הכוונה היא לתפר שרואים ולא מוסתר, כמקובל. זוהי טכניקה שמתאימה בעיקר לספות עשויות עור, משום שתפר חשוף המחבר בין שתי פיסות בד עלול להיפרם עם הזמן.

ספת עור עם תפר פתוח
ספת עור עם תפר פתוח

קפיטונאז'

קריצה למראה הספות שהיה מקובל במאות קודמות. כפתור גדול מונח על גבי הריפוד ומושך אותו פנימה. אפשר לבחור ספה שכולה מיוצרת בטכניקה כזו או להסתפק בכריות נוי בתפירת קפיטונאז'. לביצוע הטכניקה הזו נדרש זמן רב ולכן היא מייקרת את מחיר הספה.

מסמרי קישוט

את מסמרי הקישוט הבולטים בצבע זהב ניתן לשבץ בכל מיני מיקומים על פני הספה - החל ברגליים, דרך צידי הספה וכלה במשענות הידיים. במקור, השימוש במסמרי קישוט נועד להדק את החיבור של הבד למסגרת הספה. אם בחרתם לקשט את הספה שלכם במסמרים, הקפידו שהם יחוברו במרווחים קובעים זה מזה.

ספוגים

יש כל מיני סוגים של ספוגים שמשמשים את רפדי הספות ומעצבי הרהיטים. ספוג קשיח מתאים למושבים, ספוג רך מתאים למשענות ובכל מקרה, שניהם צריכים להיות גמישים. את כריות הנוי ממלאים בנוצות פוך (איכותי יותר) או בחומר סינתטי, ששומר על הצורה שלהן גם לאחר ישיבה ממושכת.

ידית מעוצבת

ספות יכולות להיות מעוצבות בקווים סימטריים ונקיים, אך הן יכולות להפוך לווריאציה על שזלונג, כאשר בצד אחד שלהן מותקנת ידית בעלת מראה פיסולי, שאינה מופיעה בצד האחר.

ידיות מעוצבות ועיטורים ממתכת
ידיות מעוצבות ועיטורים ממתכת