המעצב התעשייתי עמי דרך (49) הלך לעולמו הלילה (ד'), לאחר שלקה בדום לב בביתו. דרך נולד בחיפה ב-1963 לאב שעסק בייצור פרוטזות. בגיל 26 החל את לימודיו באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים, וב-1996 פתח עם עמיתו דב גנשרוא – שאותו הכיר בלימודים, כמי שלמד שנה מתחתיו במחלקה - סטודיו לעיצוב תעשייתי, בו עיצבו בין היתר מכשור רפואי ויצרו פריטי ריהוט ותאורה עתירי הומור, שזכו בפרסים רבים והוצגו בגלריות ובמוזיאונים מובילים כגון Moma בניו יורק, מוזיאון ישראל, המוזיאון היהודי בניו יורק, מוזיאון ישראל ועוד. ב-2004 קיבל על עצמו דרך את ניהול המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, שם לא רק התבלט באישיותו אלא השפיע על התוויית כיוונים חדשים בתוכנית הלימודים – בין השאר הכניס לראשונה קורס ביזמות, והפך את היזמות ללגיטימית בקהילה היצירתית.

חבריו תיארו הבוקר אדם חיוני וססגוני, המוקף דרך קבע במעגל רחב של עמיתים וחברים. רק לאחרונה חזר דרך מחופשה משפחתית עם אשתו ושלוש בנותיו. "עמי היה אדם בריא, הוא היה כל יום בים", אמר הבוקר חיים פרנס, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל שהחליף את דרך בתפקיד, המזועזע ממותו הפתאומי.

"עמי היה אדם מלא בחיות, חבר טוב עם המון חוש הומור שידע גם להתייחס ברצינות לדברים", אומר דב גנשרוא, שותפו של דרך. "הוא השפיע רבות על עולם העיצוב בישראל. הייתה בו ישירות וקלילות ויכולת לעשות מעשה בחפץ ולדבר איתו, כמו שהוא דיבר עם אנשים בחיים. היינו אתמול כל היום בסטודיו ועבדנו". חיים פרנס, שהחליף את דרך בראשות המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, אמר: "זה אסון גדול מאוד. במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל יש אלמנט קהילתי חזק מאוד, ועמי היה ציר מרכזי במחלקה מכל הבחינות. הצורה שבה הוא לימד והתנהל באופן כללי השפיעה מאוד על חברים, סטודנטים ומרצים".

פרופ' עזרי טרזי, ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, מכיר את דרך עשרות שנים, עוד מימי השירות הצבאי המשותף בחיל הים. טרזי הוא שהלהיב את דרך לגבי לימודי תואר בעיצוב תעשייתי. הבוקר נשבר קולו כשהתבקש לדבר עליו.

דרך יובא היום (ה') למנוחות בבית העלמין בקיבוץ עינת, בשעה 16:00.

>> לראיון עם עמי דרך, שהתפרסם ב"כלכליסט", לחצו כאן.