פעמיים בשנה, לקראת החגים, כולנו מתחבטים שוב בשאלה מה לקנות במתנה, איך לא לחרוג מהתקציב ובעיקר – איך לחדש ולא להביא עוד צלחת הגשה לבנה. הנה כמה רעיונות לפריטים מעוצבים חדשים, בפחות ממאה שקלים.

בקולאז' למעלה:

1. את העלה הזה כדאי לקנות למארחים סדרתיים, שמשקיעים בעיצוב השולחן. 89 שקלים ב"היבינו", גלריה לאמנות יפנית, יבנה 30, תל אביב.

2. מחדד עפרונות בעיצוב קלאסי יצא מהקלמר, גדל בממדיו כמו ב"אליס בארץ הפלאות" והפך לקולף ירקות. צד אחד שלו משמש כקולפן רגיל. הצד השני מייצר גזירי ירקות משוננים שמתאימים לקישוט מנות. מתאים לטבחים עם הומור. עיצוב: אביחי תדמור. זמין בכתום או שחור, 40 שקלים ברשת "סוהו".

3. פותחן מכתבים לאוהבי הטקס, עשוי עץ אלון, עם ידית מצופה גומי. עיצוב: איתי לניאדו. 60 שקלים ב"ארבע וחמישה", קבוצה לעיצוב. מחסן 1, רציף הדייגים, נמל יפו.

4. אטבים בדמות לולייני קרקס: נערת גומי, רקדנית, אקרובט, להטוטן וקוף רכוב על אופן. אפשר לתלות איתם כביסה, לסגור שקיות מזון במטבח או להדק ניירת. עיצוב: עודד פרידלנד. 59 שקלים למארז של חמישה אטבים, ב"פשוט יפה", מרכז מסחרי כפר הוורדים.

5. הגיגים משעשעים באידיש, על בועות קומיקס מעץ. תוכלו לבחור במשפט "החיים קצרים. כדאי להתחיל בקינוח!", כמו בתמונה, ויש אחרים, וגם באנגלית. עיצוב: ערן לוטבק ושחל שניר. 55 שקלים ב"דל'ארטה", אשתורי הפרחי 9, תל אביב.

6. גלובוס מחיק, שהוא בעצם לוח תזכורות.עיצוב: MEMOSPHARE. מגיע עם עט מתאים. 90 שקלים ברשת "סוהו".

7. כוסות מעוטרות עם שיק יפני. 59 שקלים לאחת ב"גלוריה מונדי", אחוזת בית 1, תל אביב.

8. מנורת "באג לייט", עשויה מחלקים תעשייתיים ממוחזרים ומיוצרת בשיתוף "מגדל אור", מפעל שיקומי לעיוורים בצפון הארץ. ל"באג לייט" שלושה מודלים – עכביש, נמלה וגמל שלמה, שמגיעים באריזת קרטון עם חורים לאוורור. עיצוב: עומר ענבר, בוגר טרי של המכון הטכנולוגי חולון. 79 שקלים באתר המעצב.

9. תחתיות לכוסות מפסולת ממוחזרת שנאספה באתר "חירייה", מעוצבות כרשת חישוקים בצבעים שונים. 69 שקלים למארז עם שש תחתיות ב"טורקיז בית יצחק", מושב בית יצחק.

בתמונה למעלה מימין: מגבת מטבח מכותנה, עם הדפס של לוח שנת תשע"ג, בעיצוב סטודיו "ארטאורי". 39 שקלים ב"צורהלה", קיבוץ גלויות 12, בצרה.

  (צילום: עופר ריבק)

מנורת לילה שעשויה מפחית שימורים צבעונית, ונדלקת במשיכה קלה של המכסה. עיצוב: עדי ספרן ודוד קלר. 60 שקלים ב"ארבע וחמישה", קבוצה לעיצוב. מחסן 1, רציף הדייגים נמל יפו, או ב"אטסי".

  (צילום: עותי יעקבי )

זוג סלי אחסון סרוגים בעבודת יד בחוט כפול, שמבטיח את יציבותם. עיצוב: רעות יעקובי. 92 שקלים, להשיג ב- info@ooty.co.il

  (צילום: סטודיו דן לב)

קופסה עם תאים לפריטים קטנים, בצורת ראשו של פרנקנשטיין. אפשר להיסחף עם רוח הסרט ולאחסן בה מסמרים וברגים, כמו אלה שחיברו את ראשו של הגיבור, אבל היא יכולה לשמש גם כקופסת תכשיטים או כלי כתיבה. עיצוב: עודד פרידלנד ל"מונקי ביזנס". 39 שקלים ב- www.monkeybusiness.co.il.

  (צילום: סטודיו דן לב)

תחתית לסיר שמורכבת מטבעת עגולה שעליה תלויים כשלל דגים אדומים. כדי להניח על השולחן יש "לפרוס" את הדגים. עיצוב: אביחי תדמור. 59 שקלים ברשת "ENTER".

  (צילום: ניר יפה)

ומי שמבקש להוציא כסף על מטרות נאות יכול לבחור לקנות מתנה באחת העמותות המאגדות את פרי עבודתם של מפעלים מוגנים לאנשים עם צרכים מיוחדים. ב"כלים שלובים", למשל, תוכלו למצוא פנקס לרשימת קניות (32 שקלים), לוח תכנון שבועי (38 שקלים) ומחברת (46 שקלים). דיזינגוף 229, תל אביב.