תשכחו את התמונות שעולות בעיני רוחכם למשמע המלים "עיצוב פולני", והציצו בלופט הקטן בעיר פוזנן, שתכנונו המתוחכם נותן מענה לדרישותיהם המנוגדות של שני דייריו. הם אוהבים חללים פתוחים, אך רוצים כאלה שאפשר גם לסגור למרחבים אינטימיים לפי הצורך; האחד ישן עד שעה מאוחרת והשני מתעורר מוקדם; הם שומעים מוזיקה בווליום גבוהה וחובבים ארוחות גדולות ושוקקות, אבל בשנתם רגישים לכל רעש קל. יש להם הרבה חפצים, אבל רק 70 מטרים רבועים שיכילו את השפע. צמד המעצבים במשרד האדריכלים "mode:lina" מצא פתרון יעיל לאתגרים הללו: הלופט המלבני המוארך חולק לשלושה חללים, שביניהם דלתות הזזה גדולות (ראו תוכניות למטה). משחק בגודל הפתחים משנה את הבית בהתאם לצרכים המיידיים של הדיירים. הצבעים הנייטרליים של הלופט - שחור, לבן, אפור ועץ - משמשים רקע לאביזרים צבעוניים ויומיומיים, שהופכים לקישוט לכל דבר ומאפשרים משחק עיצובי: שינוי קטן של תמונה או פריט יכול לשנות לגמרי את האווירה. בקצה אחד של הלופט הארוך מוקם הסלון, שמצויד במרפסת קטנה ומחובר לחדר עבודה. בקצהו האחר מוקמו חדר השינה וחדר הרחצה, וביניהם נמצא המטבח.

את פני הנכנסים לבית מקדמים דווקא אחוריים. ליתר דיוק, אחוריים (צבעוניים) של חיות על רקע שחור: ארון האחסון השחור הפך ליצירת אמנות שימושית ומשעשעת בעזרת ווים של "איקאה". משמאל לכניסה נמצא המטבח ומימין הסלון.

כך נראית הכניסה מכיוון הסלון, שממנו אפשר לצאת למרפסת או להיכנס לחדר העבודה. שני הפתחים הגדולים נסגרים באמצעות דלתות הזזה, שיוצרות גם חיץ אקוסטי.

זהו לא חדר צדדי לאחסון: האופניים התכולים משמשים כפרט עיצובי בסלון.

החדר נצבע בגוונים רכים ונייטרליים, ואת נקודות הצבע מוסיפים הכריות, האופניים והתמונה. משני צדי הספה שולחנות מחשב מתכווננים של איקאה, שמשמשים כאן גם כשולחנות צד. המעקה השקוף במרפסת מכניס את העיר פנימה ומגדיל את תחושת המרחב. אפילו הרדיאטור שנצבע בשחור ומעליו מדף עץ משתלבים בעיצוב.

צמד המעצבים במרפסת.

הארון שבכניסה הוא חלק מקובייה שחורה שמכילה את חדר העבודה.

משולחן האוכל שבמטבח אפשר לראות את הסלון, דרך חדר העבודה. תקרת בטון עם תאורה תעשייתית וצינורות חשופים משמרים את תחושת הלופט.

גבולות פינת האוכל הוגדרו בעזרת רצפה, שולחן וכסאות בהירים, שמעליהם מנורה לבנה ורכה. תמונה אחת מכניסה צבע ועניין לחלל.

המטבח הלבן מוסגר והוגדר באמצעות החיפוי השחור של ה"אי", הקירות השחורים ורצפת השח-מט.

רצפת המטבח יוצרת מעין מרבד ארוך המוביל לאזור הפרטי של הבית: חדר השינה וחדר הרחצה.

חדר הרחצה בחיפוי אפור בגוונים עשירים, עם מראה גדולה שמעצימה את החלל ויחידת מגירות בסגנון תעשייתי (שוב, איקאה). גם כאן שולבו צבעי עץ ולבן.

בפרוזדור המוביל לחדר השינה ארון בגדים פתוח עם מדפים פשוטים, שמשמש גם חיץ אקוסטי מפני הרעשים שמגיעים מפינת האוכל.

חדר שינה קטן ושימושי בצבעים בהירים, ונקודה אחת צבעונית ומפנקת על אדן החלון. שני סלי כביסה סטנדרטיים בשחור לבן יוצרים אמירה עיצובית.

תוכנית הדירה: מול הכניסה הארון השחור עם הווים הצבעוניים, שמצדו השני חדר עבודה. מימין לכניסה סלון עם מרפסת, משמאל המטבח שפתוח לפינת האוכל. המטבח מוביל לחדר הרחצה, וארון הבגדים הפתוח מוביל לחדר השינה. למטה: תרשים דלתות ההזזה, שמחלקות את הלופט לשלושה חלקים:

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- חפצים יומיומיים ופשוטים יכולים להפוך, בהקשר נכון, לאמירה עיצובית.

- דלתות הזזה הן יופי של אמצעי למשחקי מחבואים בחלל.

- טוב עיצוב משעשע מחלל שלוקח את עצמו ברצינות רבה מדי.

ציון : 4.4 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב : mode:lina architekci

צילום : Marcin Ratajczak