ביום עבודה משעמם, העייפות מעוררת פנטזיות חשאיות על ים, גלים וטבע, או לחילופין, זריקת מרץ שתחזיר את הגוף לכושר. בארגונים שדואגים לעובדים שלהם, במיוחד על רקע שעות העבודה הבלתי נגמרות שנדרשות מהם, מנסים ליצור חלל עבודה חווייתי שיגרה את יושבי ויפיק מהם את המיטב.

כך קורה במשרדים החיפאיים של "גוגל", ענקית החיפוש העולמית, שנחנכו לאחרונה במתחם מת"ם בכניסה הדרומית לעיר. "אין כאן סקאלת צבעים מוגדרת או פלאטת חומרים מדויקת. הרעיון הוא להשתולל כמה שיותר, וכשהלקוח לא נבהל – השמיים הם הגבול", אומר האדריכל מיכאל סתר, שעיצב את המשרדים, שנמצאים בקומת משרדים אחת המשתרעת על פני 1,700 מטרים רבועים.

בית קפה שממנו מתפצלים 4 מחוזות

במבט-על, תוכנית הקומה היא צלב שווה צלעות. במרכז הקומה נמצא בית קפה, וממנו מתפצלים ארבעה "מחוזות": הציבורי, המעוצב בהשראת נמל חיפה; ושלושה אזורי משרדים, שעוצבו בהשראת חוף ים, הטבע והשכונה בהתאמה. בית הקפה מנסה להיראות כמו שוק אוכל, כשגופי תאורה מחקים תאורת רחוב. על הרצפה הונחו אריחי קרמיקה שהורכבו לכדי פסיפס צבעוני, ומרבית רהיטי העץ הורכבו מאלמנטים שפורקו מבניינים ישנים והורכבו מחדש בעיצובו של האמן יעקב ששון. רשתות לולים מחליפות חלק מדלתות הארונות הסטנדרטיות, ובין החוץ לפנים נקבעה מחיצת זכוכית, שעליה טפט בדוגמת תחרה. "שתהיה לעובדים פרטיות", מסביר סתר.

הקירות סביב המעליות נחשפו, כך שמרקם הבטון גלוי לעין. בעוד שבמרבית הארגונים מעדיפים להסתיר את מערכות מיזוג האוויר והחשמל תחת הנמכת גבס סטנדרטית, כאן התקרה חשופה ועליה הותז טיח אקוסטי. כלל המערכות חשופות, כאמור. מהמעליות מגיעים לאזור הציבורי, המעוצב בהשראת נמל חיפה: ספסל עץ מלווה את המגיעים, ושילוט מתכת שנתלה על קרס מתבלט בחלל. את קירות הבלוקים המטויחים מחליפות מכולות מחוספסות, ותמונות מהנמל מוסיפות נופך Low tech לאווירה. בחדר הכושר חלונות עגולים בהשראת אונייה, וארגזים ממוחזרים ש"נזרקו באקראי" משמשים את האביזרים של מאמני הכושר.

אל תתעייפו מדי: חדרי כושר, מסאז'ים ומוזיקה

כדי לטעון את הסוללות המתעייפות של העובדים באנרגיה מתחדשת, יש כאן חדר משחקים (שעל הקיר שלו יש הדפס של המשחק האלמותי "פאקמן"), המצויד בספה ססגונית למעוניינים במנוחה, עם רצפה מחופה דשא סינתטי ויריעות פרקט. כשנתפס הגב מהעבודה הנצחית מול המחשב, אפשר להיכנס לחדר המסאז'ים ולקבל טיפול הולם באווירה תאילנדית – תקרת במבוק תורמת לתחושה.

"אזור הים", שהוזכר למעלה, מורכב מחללים מודולריים הנראים כגזיבואים הבנויים מאלמנטים קלים. את מילואת הזכוכית הסטנדרטית מחליף לוח מחיק ירוק וקליפות עץ אורן. הרצפה כוסתה בשטיח עם דוגמה של גלים וחול, המדמה חוף ים, ואת הקירות מעטרים הדפסים גרפיים בעיצוב משלים. מסביב נמצא חלל העבודה הפתוח (אופן ספייס), שבו מפוזרות עמדות עבודה מחופות במבוק. הפינה הא-פורמלית מוגדרת באמצעות גלשנים ונורות ליבון תלויות בנונשלנטיות מהתקרה.

ב"אזור הטבע" השטיח מנסה לחקות אדמה בשלכת, עם דוגמאות של עלים ירקרקים על רקע חום. במרכז נתחם חלל ישיבות מעוגל ומוגבה, המחופה בדשא סינתטי ומוקף בחלוקי נחל, שהמעטפת שלו מוגדרת בגזעי במבוק נכבדים, וכדורי תאורה פזורים בחלל. הפינה האלטרנטיבית מוגדרת באמצעות מסגרות עץ ישנות, שאת אחת הגדולות ממלא לוח מחיק. הריהוט: ספת נצרים, פופים ושולחן נמוך. הריהוט בחדרי הישיבות עצמם מעט יותר רשמי: כיסאות ירקרקים ושולחנות עגולים. אחד הדלפקים מחופה במשקופים ממוחזרים, כשצירי הדלתות הושארו במקומם.

ומה באזור ה"שכונה"? על השטיח מודפסות אבנים משתלבות, הטפטים שעל הקירות מצוירים בהשראת גרפיטי ולבני סיליקט אדומות. בחלונות חדרי הישיבות מוקמו תריסים בסגנון עירוני ישן, ובמסדרונות פזורים עציצים. את השולחנות הסטנדרטיים מחליפים כאן שולחנות שחמט, כדי שיהיה במה לשחק בהפסקה מעבר למשחקי מחשב וסמארטפון.

בפינת הישיבה הא-פורמלית של "השכונה" אמורים להרגיש ברחוב: הפינה הזו מוגדרת באמצעות מתחם שנבנה בפרופורציות ובצורניות של תחנת אוטובוס, עם שלט פרסום שעוצב בהתאם. עמוד עגול חופה בכרזות רחוב זוהרות (ואולי יהפוך ללוח מודעות), וצמיג ענק משמש כנדנדה זוגית. עוד במתחם: ספרייה עם מדפים שנבנו מארגזים ממוחזרים, מנורה אדומה אלגנטית ופסיפס אריחי 60*60 בגוונים משתנים המוסיפים כתמי צבע.

פינוק נוסף לעובדים הוא חדר מוזיקה, שקירותיו מחופים בעיגולים של חומר מבודד, תקרתו מונמכת ומותקנת בו תאורת לד ססגונית. גם בשירותים האווירה עליזה. הטבע חודר לשירותי הנשים, ולשירותי הגברים פולשת השכונה - שבאה לידי ביטוי במשתנות התלויות. "מעולם לא נהניתי כל כך לתכנן פרויקט", מעיר האדריכל.

ולשאלת מיליון הדולר: מכיוון שגוגל יכולה להרשות לעצמה לשלם, האם הפרויקט יקר באופן חריג?

"מכיוון שנעשה שימוש נרחב בחומרים ממוחזרים, העלות גבוהה רק בכ-10% מפרויקט עיצוב פנים רגיל", משיב סתר.

  • מעצבת אחראית: שירלי זמיר
  • מיתוג ושילוט הקירות: ארט דיזיין בע"מ
  • קבלן ראשי: רוס גבס

  • גופי תאורה: קרני תכלת, יבואן קרמיקה: שרוני, כיסאות: פיק אפ, מטבח: כמו בבית, מטבחי מילניום, ספה ושולחן בחדר המשחקים: קארה, רהיטי במבוק: קנה קש, שטיחים: היבואן "ביתילי", הריהוט ב"אזור הטבע": קארה, ריהוט משרדי: כסאות - ספייס טק, עמדות עבודה ומחיצות אופן ספייס – טקניון; עציצים – טופ גן.


סבבה בבסיס: איך חגגו מאות אנשים במחנה סורי נטוש בסוף השבוע האחרון?