איך יוצרים מחומר קשיח ודו-ממדי חפץ גמיש, קליל ותלת-ממדי? זו השאלה שסדרת גופי התאורה Folded, בעיצובו של אריאל צוקרמן, מנסה לענות עליה. צוקרמן, מעצב תעשייתי בוגר "שנקר" המעצב גם גופי תאורה סולארית, ריהוט ומוצרי צריכה, מסביר כי בעיצוב הקולקציה הוא שאל רעיונות מטכניקות המתיחה והפיתול של קיפולי הנייר, ויישם אותן בעץ.

את החיפוש אחר החומר התחיל צוקרמן לפני שנה (צילום: יואב גורין)
את החיפוש אחר החומר התחיל צוקרמן לפני שנה (צילום: יואב גורין)

צוקרמן החל לחקור את החומר המתאים ביותר לקולקציה לפני כשנה: "רציתי להבין איך אני יכול להגיע מיריעה דו-ממדית כמו משטח עץ לצורות תלת-ממדיות, ושהצורה הזו תוכל לשקף אור". כשנוטלים חפץ שטוח ומנסים לכופפו לצורות תלת-ממדיות, הוא אומר, מצפים לחוזק בחומר כדי שלא יישבר. הבעיה מתעוררת בדיוק בנקודה הזו: חוזק החומר בא על חשבון עוביו, והאור לא מצליח לעבור את המסה. צוקרמן ביקש לחבר שני ניגודים: עץ המשדר כוח, טבעיות ו"גושניות", וחומר שקוף וחופשי ששואב השראה מקיפולי נייר.

לבסוף, מצא צוקרמן את החומר המושלם בעבורו: פורניר עץ המצופה שכבה אקרילית. "זהו חומר גמיש המעביר אור בשל דקותו", הוא מציין. "הצלחתי לקבל חומר עם מראה עץ טבעי אך עם תכונות גמישות של פלסטיק". ובדיוק כמו בעולם קיפולי הנייר, גם בפורניר העץ הצליח המעצב ליצור תבניות גיאומטריות חוזרות, כמעט מתמטיות, של החומר.

איפה:מספטמבר בחנות "אלמנטו", רח' הצורפים 15, יפו

מחירים: בין 800 ל-4,000 שקלים, בהתאם לסוג וגודל המנורה

לאתר של אריאל צוקרמן

>> עוד גופי תאורה בעיצוב ישראלי