מקסים ומעיין הם זוג צעיר שסיימו ללמוד בחיפה ועברו לדירה שכורה ברמת גן. נטולי רכוש ודלי תקציב, הם ניגשו למשימת עיצוב הדירה עם הרבה שמחה ומוטיבציה. התוצאה החיננית מוכיחה את הטענה שלהם: "אנחנו מאמינים שגם לדירה שכורה אפשר לתת אופי מודרני וחם שמשקף את אופי השוכרים, גם אם האמצעים הם מינימליים". אם תהיתם – הם לא עשו תואר בעיצוב, אלא בכלכלה ומינהל עסקים, הנדסה תעשייה וניהול. רשות הדיבור למקסים ומעיין:

"סיימנו את התואר הראשון ולפני חודשיים עברנו לרמת גן, לאחר שמצאנו עבודה במרכז. כמובן שבהתחלה רצינו לגור במרכז תל אביב, איפה שהכל קורה, וכמובן שהבועה הזו התפוצצה לנו בפנים כשהתחלנו לחפש דירות. הבנו שניאלץ להתפשר כדי שנוכל לחיות. מצאנו דירה בשטח 60 מ״ר בבניין חדש ברמת גן, בפחות מ-5,000 שקלים לחודש. אל הדירה נכנסנו רק עם בגדים. היא היתה ריקה כמעט לחלוטין, למעט מטבח, כמה מוצרי חשמל וארון בגדים.

התחלנו ללקט מהמשפחה: שולחן קפה עשוי זכוכית מאמא, שולחן אוכל מהמחסן של סבא וסבתא, ספה נפתחת מאבא. אספנו את הפריטים הבסיסיים הדרושים למגורים, וככה חיינו בחודש הראשון. לאט לאט התחלנו לחשוב איך אנחנו עושים לנו בית שיהיה גם זול, גם יפה וגם פרקטי. חברים שלנו צחקו עלינו שאנחנו דיירי קבע באיקאה, כי ביקרנו שם בכל פעם שנסענו לבקר את המשפחה בחיפה, 'על הדרך'. בעיקר הסתכלנו על מוצרים וניסינו לחשוב מה נכון לקנות במסגרת התקציב שהיה שבידינו - כ-15 אלף שקלים. בכל פעם שקנינו משהו הבאנו את הפריטים הביתה ושיחקנו עם המיקום שלהם עד שהגענו לשילוב הנכון ביותר, בדרך של ניסוי וטעייה. השראה קיבלנו מאתרים שונים, כמו Xnet ו-Pinterest.

כשחיפשנו ספות שנוכל להרשות לעצמנו, המליצו לנו לבדוק את רחוב הרצל בתל אביב. ואכן, קנינו שם שתי ספות אפורות זהות בגודלן, ב-4,000 שקלים לשתיהן. לא היינו בטוחים אם יהיה מספיק מקום בסלון כדי לשים אותן זו מול זו, אבל קיווינו לטוב. בסופו של דבר הצלחנו.

את הבחירה של הצבעוניות של הבית התחלנו דווקא ב'מגה'. עשינו שם קניות ופתאום קלטנו בקופה שטיחי 'שאגי' ב-200 שקלים לאחד. אמנם הספות עדיין לא הגיעו אבל לא חשבנו פעמיים והעמסנו על העגלה שטיח בצבע ירוק דשא. משטח העבודה במטבח היה קטן מדי לטעמנו, אז קנינו באיקאה ארונית מתכת שחשבנו לשים בסופו, אבל היא לא התאימה למטבח. הפכנו אותה לארון האחסון של חומרי ניקוי, ליד מכונת הכביסה, ולמשטח המטבח קנינו תוספת עץ (350 שקלים). קנינו באיקאה גם ארבעה כיסאות שיתאימו לשולחן האוכל שהבאנו מהמחסן של סבא וסבתא (250 שקלים לכיסא).

הכוורות הפכו לספסל ישיבה (צילום: טל ניסים)
הכוורות הפכו לספסל ישיבה (צילום: טל ניסים)

אחרי שסימנו וי על פריטים שימושיים כמו ספות, שטיח, שולחן אוכל ושולחן קפה, הגיע הזמן להשקיע בדברים שעושים את הבית ליותר מעוצב וכיפי. אז קנינו (באיקאה כמובן) שתי כוורות ששמנו לרוחב, על הרצפה (350 שקלים לאחת), כדי שישמשו גם כמקום אחסון, גם כמדף וגם כספסל ישיבה כשבאים אורחים. כדי ליצור ספסל מזמין הנחנו עליו כריות צבעוניות (20 שקלים לכרית), הוספנו עציץ צבעוני ומנורה עם אהיל צבעוני (הכל מאיקאה), בצבעים שונים שמתמזגים זה עם זה ויוצרים, לטעמנו, אווירה רגועה ונעימה. את הבסיס למתלה התכשיטים בחדר השינה מצאה מעיין ברחוב. היא הבריגה לתוכו ווים בשקל, וכך הוא הפך למתלה קסום וחינמי. ה'ארוניות' משני צדי המיטה הן קופסאות פשוטות מאיקאה, שערמנו זו על זו. הן משמשות הן כשידת לילה והן כמקום אחסון נוסף (וזול, כמובן).

מדבקות קקטוסים על החלון (צילום: טל ניסים)
מדבקות קקטוסים על החלון (צילום: טל ניסים)

הגיע הזמן לקישוטים: את החלון במקלחת ואת המקרר החלטנו לקשט במדבקות קקטוסים ירוקות (35 שקלים, איקאה). מעל שולחן האוכל תלינו מראה בצורה לא סטנדרטית, מעין תמונה משתנה (200 שקלים), ומעל המיטה תמונה צבעונית של ינשופים. היות ואין לנו טלוויזיה בבית (לא, אין לנו טלוויזיה, בשום מקום בבית..) יש לנו הרבה זמן חופשי ורצון ליצור, ומעיין התחילה לצייר.

את הרעיון לציורי הינשופים על קיר הסלון מצאה תוך כדי שיטוט ב-pinterest. היא ציירה אותם על בריסטולים עם מעט פרשנות אישית, בצבעי עיפרון מיוחדים שעליהם עוברים עם מים, לקבלת אפקט של אקוורל. גם את ארבעת הציורים שמתחת למנורה על הקיר מצאה ב-pinterest, הדפיסה במדפסת לייזר רגילה, ועל החיות עברה באותם צבעי עיפרון. כל המסגרות נקנו באיקאה. את החתול והארנב שעל המקרר הדפיסה, גזרה והדביקה מאחוריהם מגנטים (אפשר גם כאלה שמקבלים מכל מיני שרברבים, פצריות וכדומה, לא צריך לקנות משהו מיוחד).

קיר בצבע לוח (צילום: טל ניסים)
קיר בצבע לוח (צילום: טל ניסים)

את הקיר הכחול-אפור שעליו אנו רושמים בגיר צבענו לפני שבוע עם צבע אקרילי רגיל, שאפשר לנקות אפילו עם היד. בשאריות הצבע השתמשה מעיין כדי לצייר את הציפורים שעומדות על כבל בחדר השינה (בהשראת היונים הרבות שאנחנו רואים מהמרפסת מדי יום). היא הדביקה בסלוטייפ שלושה חוטים מצדו האחד של החדר לצדו השני, כדי ליצור פסים ישרים. אחר כך הדביקה ארבע רצועות של מסקינג-טייפ בהיר ולא דביק במיוחד (כדי שלא יוריד את הסיד מהקיר). ביניהן צבעה באפור, ולאחר שהורידה את המסקינג-טייפ ציירה את הציפורים בעיפרון וצבעה אותן בעזרת מכחול דק.

השורה התחתונה: הרהיטים והאקססוריז עלו 15,000 שקלים. הציורים מעשה ידי מעיין, עם עלות מינימאלית והנאה מקסימלית. עמדנו במשימה, וכל יום אנחנו מנסים ללקט עוד רעיונות מגניבים וזולים שיוסיפו לקסם של הבית".

>> עוד פתרונות יצירתיים וזולים: זבל של אחד הוא האוצר של האחר:

לכתבה המלאה לחצו על הקישור למעלה (צילום: אדוארד קפרוב)
לכתבה המלאה לחצו על הקישור למעלה (צילום: אדוארד קפרוב)

>> גם אתם עיצבתם בעצמכם וחושבים שהתוצאה שווה שיתוף?

שלחו לנו תמונות והסבר קצר לכאן.