אחרי שני בתים בצבעוניות בוהקת (בברזיל ובקנדה), בית סופר קיטשי בלונדון ודירת גג ראוותנית באוקראינה - הגיע הזמן למשהו רגוע יותר. קחו רגע להתבונן בבית הזה בצ'לסי שבמנהטן: הייחוד שלו לא קופץ לעין מיד, אבל הוא ללא ספק מיוחד מאוד.

זהו ביתה שלמעצבת האופנה טיה סיבני (Tia Cibani), שידעה בדיוק מה היא רוצה: שילובים מתוחכמים של טקסטורות בצבעים ומחומרים טבעיים, על רקע גוונים שונים של אפור (כבר אמרנו שהאפור הוא הלבן החדש?), עם נגיעות של זהב שמוסיפות אלגנטיות ומשדרגות את החללים. בבית יש פריטים מעטים, אך כל אחד מהם הוא ייחודי ובעל נוכחות מרשימה, בסגנונות שונים ומתקופות שונות - יצירות אמנות ממש. לזה קוראים FINE.

הנה, למשל, הסלון, עם חלונות וקירות בגוונים טבעיים המשתלבים היטב עם רצפת העץ, כורסת חבלים בעיצוב האחים קמפנה הברזילאים, וכריות בזהוב מתכתי, שמהדהדות את האח המחופה מתכת.

על שיפוץ בניין הלבנים האדומות הופקד משרד האדריכלים Archi-Tectonics. סיבני בנתה את הבית מתוך מחשבה על המשפחה שתהיה לה בהמשך הדרך: לבניין המקורי נוספו שתי קומות וחלקו האחורי הורחב כדי להאריך את החללים הפנימיים. שטחו של הבית בתום השיפוץ הוא 316 מ"ר, על ארבע קומות: בקומת הקרקע סוויטת אורחים (שתהפוך ליחידת מגורים לאומנת, לכשתהיה), חדר עבודה עם ספרייה, ויציאה לחצר האחורית, שבה פינת ישיבה. בקומה הראשונה הכניסה לבית, סלון פתוח וארוך, מטבח, פינת אוכל ויציאה לחצר, באמצעות מדרגות חיצוניות. בקומה השלישית סוויטת שינה וחדר רחצה, ובקומה הרביעית עוד שני חדרי שינה, חדר רחצה ופינת טלוויזיה.

קומת הכניסה צרה וארוכה. משמאל הסלון, שבהמשכו מטבח, פינת האוכל וקיר זכוכית הפונה לחצר האחורית.

מימין למדרגות קיר לבנים אדומות חשופות, אחד הקירות המקוריים של הבית. מצדן השני תחומות המדרגות במעקה זכוכית

מחיצות עץ מפרידות בין חלל האירוח למבואה.

המחיצות עשויות עץ ממוחזר שעליו נחרטו דוגמאות אורגניות (במכונת CNC).

מבט מתוך הסלון אל דלת הכניסה.

בהמשך לקיר האח ומול המטבח - שידה וספסל המתנה משרדי, שמשתלב בצורה נפלאה במראה הכללי של החלל.

וזה המטבח, בגוונים בהירים של אפור. קו הארונות נמצא בהמשך למדרגות, וה"אי" בהמשך למחיצות העץ.

על הדלפק כלי קרמיקה בעבודת יד, של המפעל הצרפתי Astier De Villatte. אצלי הכלים קבלו כבר לפני שנים 10 מתוך 5. בכל ביקור בעיר האורות אני מקפידה לבקר אותם, כמו את חברי הטובים ביותר.

מול המטבח כורסת נדנדה מעניינת.

מעל פינת האוכל צילומי לילה של תנועה בסביבה אורבנית, מונחים על מדפים צרים. הם מוסיפים צבע לחלל ויוצרים מעין תמונה אחת גדולה (אגב, ולהבדיל, יש באיקאה מדפים דומים).

כיסאות האוכל באפור כהה עם נקודות זהב, וריאציות שונות של כיסא צ'יאווארי (Chiavari Chair), הידוע בכנויו העממי "כיסא אולם הנשפים". הוא עוצב בעשור הראשון של המאה ה-19 בידי נגר איטלקי מהעיר צ'יאווארי ועד היום מרבים להשתמש בו באירועים ובכנסים (אפילו בבית הלבן).

חדר השינה שבקומה השלישית, עם יציאה למרפסת הצופה לחצר. שימו לב לשילוב הצבעים של השטיח ורצפת העץ.

מנורה בעיצוב ז'אן-לואי דומק (Jean-Louis Domecq), מתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת. במקור היא נועדה לתעשייה, אבל היום היא מאוד פופולרית בעיצוב בתים.

ליד המיטה כורסה בעיצוב ג'וני סווינג (Johnny Swing). היא עשויה כולה מטבעות של 25 סנט, וכמובן שגם כאן לא נשכחה נקודת הזהב.

דלת עץ גדולה נפתחת לחדר הרחצה.

אמבטית "פרי סטנדינג" וארונות לבנים על רקע אפור כהה, שבו שני חלונות גדולים.

נברשת זכוכית עדינה, עם נגיעות זהב בעיצוב עכשווי, משדרגת את כל החדר.

ויש גם מקלחת.

מבט מתוך החצר האחורית אל חדר העבודה שבקומה הראשונה והמדרגות היורדות מפינת האוכל.

פינת האוכל שבחצר.

גרם המדרגות שעולה לקומה הרביעית מואר באמצעות חלון "סקיי-לייט" שיוצר משחק מעניין של אור וצל. ארונית ומראה בסגנון צרפתי, ושתי מראות עגולות "עין הדג" (בכולם קישוטי זהב) על רקע קיר אפור יוצרים פינה קסומה ומפתיעה.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- זהב זו לא מילה גסה, המפתח נמצא במינונים ובבחירות.
- אפשר להסתפק במעט פריטים, אם כל אחד מהם הוא משהו-משהו.
- רעיון ישן ששומר על טריות - להעמיד תמונות במקום לתלות אותן.

ציון : 4.5 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס).

עיצוב: Archi-Tectonics .

צילום: Richard Powers .