קצת לפני חג הפסח האחרון קיבלתי טלפון משמח: על הקו היה גבר שסיפר לי שהוא ואשתו ראו כאן באתר את דירת הדופלקס ש"הלבשתי" בפתח תקווה, ואהבו מאוד את הצבעוניות, התעוזה והשילוב בין סגנונות עיצוב שונים. לזוג ילדה בת ארבע, והם גרים בדירת קטנה בת שלושה חדרים בהארד-קור של דרום תל אביב - בין התחנה המרכזית הישנה לשכונת פלורנטין. אזור צבעוני ותוסס מחד, אך בעייתי ומוזנח מאידך. לא הסביבה האידיאלית לגדל בה ילדה, אבל כך יכלו לרכוש דירה ועדיין לחיות קרוב למרכז העיר.

בקשתם של שאול ומיכל היתה ברורה: להפוך את הבית לפנינת חמד צבעונית בתוך הכאוס האורבני. הם רצו שנתחיל מיד בתהליך. התקציב היה מוגבל: 60 אלף שקלים לכל הדירה (60 מ''ר שטחה), כולל מטבח חדש. לאחר שערכנו רשימה של סדרי עדיפויות הגענו למסקנה שמלבד שדרוג הספה הקיימת ועוד הדום עור אדום שנשאיר מבית אמא, עלינו להחליף את כל הריהוט, להוסיף שטיחים, וילונות ואביזרים, וכמובן לתכנן מטבח חדש, נוח ולא יקר. משיקולי תקציב, החלטנו לא לגעת בחדר הרחצה, שהיה במצב סביר, לאחר שיפוץ קודם.

גם חלוקת העבודה היתה ברורה: מיכל נתנה לנו יד חופשית, ושאול ואני התמסרנו לעבודת העיצוב. הטלתי עליו לשבת ולחפש בלוחות יד שנייה באינטרנט פריטים שווים וייחודיים שנמצאים ברשימה שלנו ושקשה למצוא במקומות אחרים.

במקביל טיפלנו בענייני השיפוץ. התחלנו בבחירת הצבע לקירות ובסימון נקודות חשמל חדשות. משם המשכנו לרכישת המטבח ("איקאה") - הסעיף הגדול ביותר ברשימת ההוצאות (17 אלף שקלים). את חיפויי הקיר הלבנים מצאנו ב"מיקסה" שבתחנה המרכזית הישנה בתל אביב ואת האריחים המאוירים אצל "רוחמה שרון". את הספה מסרנו לריפוד מחדש בבד דמוי פשתן, ועליה הוספנו כריות נוי שתפרנו מבד כותנה עם הדפס עלים בגוונים של וורוד. את הבדים רכשנו באאוטלט של "רנבי הום קוטור" – הקומה השנייה, הזולה יותר, של החנות. משום שידענו שהדירה תהיה צבעונית ומאובזרת בהרבה פריטים, החלטנו שאת תאורת התקרה נשאיר בסגנון נקי ובהיר, ולכן בחרנו בפסי צבירה וספוטים ("קמחי תאורה").

  (צילום: שירן כרמל)

את החלק הארי של הריהוט – שולחן קפה, ארון ספרים אדום, מדף צהוב (שהיה במקור ירוק ונשלח למצבעה של רמו), מיטה זוגית, המיטה של הילדה וארונות בגדים – קנינו באיקאה. כך יכולנו לייחד חלק מהתקציב לפריטים מיוחדים, שיעשירו את מראה הבית.

אחרי שעברנו על הדברים המגניבים ששאול מצא בלוחות יד שנייה, רכשנו שולחן אוכל וינטג'י ומכתבה כתומה לחדר של הילדה. לשולחן האוכל ההורס הוספנו ארבעה כיסאות בסגנון רטרו ובגוון ירוק-תפוח ("פיק אפ בר כיסאות") ולמכתבה הכתומה הצמדנו כיסא צהוב מאיקאה.

השטיח בסלון נקנה בשוק הפשפשים אצל גבי (שטיח קילים פרסי מצוין ב-1,500 שקלים בלבד). גם את הספסל הקטן, שהיה בגוון עץ דהוי וללא ריפוד, מצאנו בשוק במאה שקלים. שלחנו גם אותו למצבעה של רמו, וריפדנו בבד ריפוד מרוקאי ("וילה מרוק"). שם גם רכשנו את השטיחים הקטנים בצבעי פוקסיה וטורקיז. הוספנו וילונות לבנים לסלון וצבעוניים לחדר של הבת (הבדים נקנו באיקאה ובמדרחוב נחלת בנימין בתל אביב ונתפרו במתפרה של ילון).

ירדנו ברזולוציה לרמת האבזור: ב"טורקיז" במושב בני דרור קנינו את השטיחים הקטנים עם הדפסי הציפורים ואת היחידה המפורזלת שתלינו מעל הכיריים במטבח. ב"אייטמס גלרי" בשוק הפשפשים קנינו את כלב הפלסטיק הצהוב (400 שקלים), שמככב על השולחן בסלון. גם את מפיות הקרושה, מקלט הרדיו הישן והשעון האדום מצאנו בשוק. את כד המים האדום שבו שמנו חבצלות צבעוניות קנינו ב"לקט" של קסטיאל (220 שקלים).

  (צילום: שירן כרמל)

את הקירות קישטנו בפוסטר של אחת הכבשים של מנשה קדישמן, שנרכש בחנות של מוזיאון תל אביב ומוסגר בעץ אורן מולבן. באיקאה קנינו כמה מסגרות, שלהן התאמנו תמונות מספרים כמו ספר היסטוריה של אופנה וספר צילום של רוברט מייפלת'ורפ. וכמובן שאי אפשר בלי קצת ירוק: עציצים שקנינו בחנות בתחנה המרכזית הישנה סגרו לנו את הרשימה.

>> וזו הדירה שבגללה פנו בני הזוג לגילי אונגר:

לכתבה המלאה לחצו על הקישור למעלה (צילום: אילן נחום)
לכתבה המלאה לחצו על הקישור למעלה (צילום: אילן נחום)

>> לאתר הבית של גילי אונגר לחצו כאן.

>> לאתר של שירן כרמל לחצו כאן.