תראו מה שצבע והרבה דמיון יכולים לעשות: בית ישן מחוץ לסאו פאולו עמד ריק שנים ארוכות עד שפאביו גלאצו (Fabio Galeazzo) הופקד על הפיכתו לבקתת נופש, מקום מפלט מהעיר הסואנת. התוצאה היא גן עדן לחובבי עיצוב, חוויה של צבע וצורה שמשלבת בהרמוניה סגנון אתני ברזילאי, פריטים אייקוניים של אמצע המאה ה-20, פריטים עכשוויים וטכנולוגיה מתקדמת.

מבחוץ הבית נראה כמו קוביית משחק צבעונית שנזרקה לתוך יער טרופי. חופה של בד מפרשים מסוככת על החניה ועמודי במבוק מחזקים את המבנה. פתחים בצורות שונות נפערו בקירות וכך נוצר טשטוש גבולות בין החוץ לפנים. השטח שמסביב לבית חולק לפינות ישיבה אינטימיות, שלכל אחת מהן אווירה ייחודית משלה. כמו הקירות החיצוניים, גם החלל הפנימי נצבע בכל צבעי הקשת, בהשראת ציורי האמנית הברזילאית טרסילה דו אמאראל (Tarsila do Amaral):

זה בטח לא הדבר הראשון שעליו מסתכלים, אבל כדאי לשים לב לדלת הכניסה: סוג מעודן של דלת של מוסך, שמשמשת גם כאמצעי הצללה.

במרכז הבית הקטן חלל המגורים, שכל הפריטים בו עגולים ורכים, בניגוד לצורות הגיאומטריות הגדולות על הקירות. גם החלון עגול, מכניס את החוץ פנימה ומוקף ספרייה שמשמשת גם לישיבה. לב הבית הוא ספק ערסל ספק קוקון מחומרים טבעיים (מבית העיצוב DEDON), כזה שאפשר גם לנוח ולישון בו. מעל הכל גוף תאורה מרשים שמזכיר עץ.

כורסה בעיצוב סרג'יו רודריגז (Sergio Rodrigues) נראית מזמינה ונוחה למרות שעוצבה בהשראת "שור זועם" (דומה?). רודריגז הוא אחד המעצבים הברזילאים המובילים של המאה ה-20 ואני אוהבת אותו במיוחד ולו רק בגלל אמירה מפורסמת שלו (בציטוט חופשי): "בית שבו החלל הפנימי לא מטופל כהלכה הוא פסל בלבד, ולא ארכיטקטורה".

ליד הכורסה שולחן צד של "אלסי".

החלון העגול משקיף לעצים וספסל בטון עגול ומתפתל.

מול פינת הישיבה יחידת אחסון בסגנון סקנדינבי.

הייתם מאמינים שצורות גיאומטריות גדולות, פסים לאורך ולרוחב ומריחות מופשטות בכל צבע אפשרי ייראו כל כך הרמוניים?

עוד פריט מעניין: שולחן אוכל מתכוונן שנפתח לצורת ריש של המעצבים הברזילאים האחים קמפנה, מוקף באוסף של כסאות שונים. ביטוי מדויק למגמה עכשווית ומאוד פופולרית בעיצוב פנים, הדוגלת ב "Mix Don't Mach", או בשפתנו, לשלב פריטים שונים במקום סטים אחידים.

המטבח, באפור כהה, ממוקם ליד פתח היציאה לפטיו, ובנוי על ציר שמאפשר להזיזו בהתאם לצרכים (ראו תוכנית למטה).

מעל המטבח פס צהוב שמשי ועליו אוסף שעוני קיר - כל אחד מהם נחשב לאייקון של עיצוב מהמאה הקודמת.

בפטיו שולחן אוכל, ספסל וכסאות מתכת (שוב, פריטים לא תואמים), ומתקן ברביקיו בנוי שחופה אריחים בדוגמאות ברזילאיות מסורתיות.

חדר הרחצה פתוח, ואפשר להיכנס אליו גם מתוך הבית וגם מבחוץ.

כיסא אתני על הדק.

מבט בתוכנית הבקתה מספק את המכלול: מרפסת כניסה (עם סוכך משולשים), חלל מגורים עם מטבח שנע על צירו כלפי פנים או כלפי פינת האוכל והברביקיו בחוץ, וחדר רחצה עם כניסה דו צדדית. מסביב לבית דק שבו נפערו פתחים לעצים הוותיקים.

אל"ף בי"ת: אז מה למדנו מהבית הזה?

- חלון יכול להיות גם ספרייה וגם ספסל ישיבה.

- כמאמר חברתי פ': "אם פרחים בכל הצבעים נראים נהדר בגינה, למה לא לשלב אותם גם בבית?"

- חפצים שנאספו במשך שנים יכולים לדור יחד, ולא משנה מה סגנונם.

ציון : 4 מתוך 5 במדד מצל"ח (מדד צביה ל-wow וחלושע'ס)

עיצוב : Fabio Galeazzo צילום : Evelyn Muller, Marco Antonio