כולנו יודעים איך נראות חנויות שיש וחיפויי אבן לבית: במקרה הטוב זהו אולם תצוגה מצוחצח עם ריבועי דוגמאות שמונחים זה בצד זה. במקרה הרע, מחסן עמוס ומאובק. אבל למי שיכול להרשות לעצמו שיש ב-10,000 שקלים למ''ר צפויה "חווית קנייה" אחרת לגמרי, שמתאימה יותר לאורח חייו.

ואכן, תכנונו של אולם התצוגה החדש של חברת "אבסולוטו" הופקד בידיו של האדריכל עודד חלף, שקהל לקוחותיו מגיע בעיקר מגזרות הרצליה פיתוח וסביון. זהו גם קהל היעד הטבעי של אבסולוטו, ובעלי החברה, יורם ויוסי אוחנה, ביקשו להמחיש באולם את מגוון האפשרויות הגלומות בחומר הגלם, עם דוגמאות לעבודות אבן שנעשו על ידם בבתים פרטיים ברחבי הארץ. התוצאה – מרהיבה ומנקרת עיניים גם יחד – היא 400 מ"ר (בהשקעה של שני מיליון שקלים), שמורכבים מחללים לדוגמה, כל אחד אחר. מעין טיול, לדברי חלף.

את הבאים מקדמת חזית עם מוטיבים קלאסיים (בתמונה הגדולה למטה). "עמודים מסוגננים ופרטים סביב החלונות נמצאים היום בלא מעט וילות, רק שלרוב הם עשויים מחומרים אחרים, עמידים פחות. כבר בחזית רציתי לתת תחושה של בנייה באבן, דרך מסורתית שהיום כבר כמעט לא קיימת", מסביר חלף.

הנכנס לחנות צועד על "קטלוג" אבנים, כל מרצפת בגוון אחר. משני צדי המסדרון דלתות סגורות, שמאחוריהן משרד, מטבח, אמבטיה, שירותים, סלון וספא - כל חלל שונה בעיצובו. ה"טיול" מסתיים בספריית חומרים עם רצפת שיש בדוגמה מורכבת, שעל קירותיה מוצגים כ-700 סוגי אבנים שונות.

  (צילום: אלעד גונן)

ל"סלון" (בתמונה כאן למעלה) נבחרה רצפת גרניט בצבע שוקולד. "הגרניט היא אבן קשה במיוחד, היא לא סופגת דבר ומעניקה לחלל תחושת קור", אומר חלף. לכן במקרה הזה קיבלה הגרניט עיבוד מיוחד, שמשווה לה מראה רך יותר, דמוי עור. הקיר חופה שיש שחור שנחתך בצורת לבנים, שממסגרות את הקמין - בעצמו עשוי מאבן חצי יקרה בשם "טייגר איי" (עין הנמר), שמקורה במאובני עץ. "האבן נאספת מהטבע בחתיכות קטנות, והחיבור ביניהן על הקיר משווה לחיפוי מראה של פרקט", אומר חלף.

  (צילום: אלעד גונן)

ב"מטבח" (בתמונה כאן למעלה) וב"אמבטיה" (בתמונה מימין למעלה) אפשר להתרשם ממהותה של עבודה גושנית. במטבח נתלו גופי תאורה שגולפו מגוש אבן סטטואריו, עד שנותרה קליפה דקה שאור עובר דרכה (1,500 יורו - כ-7,400 שקלים - ליחידה). ברצפה שולבו אבנים לבנות ושחורות ומשטח ה''אי'' נבנה מאבן קררה. בחדר הרחצה ניצב אמבט "פרי סטנדינג", שנחצב מגוש שיש. "שירותי האורחים" (בתמונה הגדולה למעלה) עשויים שיש משובץ בדוגמת זברה.

  (צילום: אלעד גונן)

בחדר היין נבנו קשתות מאבן חירבה, בצורתה הטבעית הגסה. בנישות שנוצרו שולבו דוגמאות נוספות של חיפויים. הרצפה רוצפה באבן ישראלית. באחד מארונות היין מוקמו תכשיטים שעוצבו משיש.

יש לך חיבה מיוחדת לשיש?

"זה כמו לשאול אותי אם יש לי חיבה מיוחדת לכחול. אני אוהב את כל סוגי החומרים ומשתמש בכולם. החוכמה בעיני היא השילוב. באולם התצוגה ניסיתי לתת נקודות התחלה לשימוש באבן. מכאן כל אחד יכול להמריא לאן שבא לו".

איפה: Absoluto, מתחם העיצוב Design Center, בני ברק.

כמה: מ-200 שקלים למ''ר אבן ישראלית ועד 10,000 שקלים למ''ר, תלוי בסוג השיש ובעבודה הנדרשת. עלות עבודות חיתוך ושיבוץ מיוחדות מגולם בנפרד מעלות החומר.

>> עוד עיצובים זוכי פרסים ומבצעים מיוחדים בחדשות השבוע של ערוץ העיצוב

>> ואם הבית שלכם דווקא קטן במיוחד, כדאי להציץ בבלוג המועיל של ''מקסימלית''