מה עושים רובנו, כשמשהו מדגדג לנו בקצות האצבעות ואנחנו לא יודעים בדיוק איך ליישם או לממש אותו, גם אם מרגישים תשוקה או כמיהה לתחביב יצירתי? בואו נודה על האמת - לרוב אנחנו פשוט מדחיקים. ויטוריו ארביב ויריב קדוש, שני מעצבי מוצר ויזמים צעירים, הצליחו להוכיח שהדחקה לא טובה לבריאות ושיצירתיות היא תכונה שאפשר לממש.

לפני כשלוש שנים הקימו את סטודיו "קוביה", שבמסגרתו מתקיימות סדנאות חווייתית לעיצוב מוצר, עבור אנשים שאינם מעצבים. הסטודיו, שהחל את דרכו עם סדנה ללימוד טכניקות יעילות, לרוב מסורתיות, לייצור מוצרים בסדרות קטנות, פיתח עם הזמן עוד סדנאות, כמו קורס לעיצוב צעצועים, קורס יציקות קרמיקה וקורס לעיצוב מוצרים רכים. במקביל הם מפעילים כל הזמן את הגלגלים במוחם הקודח בחיפוש אחר הסדנה הבאה.

"הסדנאות של קוביה מיועדות לכולם ולא דורשות תיקי עבודות או הכנות מיוחדות, אלא רק תשוקה לעיצוב ויצירתיות", אומרים ארביב וקדוש. "אנחנו ממש לא מצפים שלסטודנטים שלנו יהיה ידע קודם בתחום העיצוב. הם רק צריכים לבוא עם הרצון ואנחנו כבר ניתן להם את הכלים ונחדיר בהם את האמונה שהם בהחלט יכולים - לא רק לייצר חפצים מעוצבים בעצמם, אלא גם להפוך אותם לסדרות קטנות של מוצרים שאפשר למכור".

הקורס הבסיסי של קוביה משלב לימוד תיאורטי על תולדות העיצוב עם טכניקות בעיצוב מוצר, החל בפיתוח, דרך השרטוט והכנת המודלים ועד בניית המוצר בשלוש טכניקות עיקריות: חריטה בעץ, יציקות אלומיניום וחיתוך בלייזר. זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע. הנה כמה מהמוצרים שייצרו משתתפים בסדנאות, את חלקם אף ניתן למצוא בחנויות עיצוב שונות. למעלה: מחזיק המפיות של רפי בן אהרון - עשוי בטכניקת חיתוך בלייזר וכיפוף - שמצליח להפיח רוח שובבה במוצר הנדוש. בהמשך: השמלה של מרלין מונרו מעולם לא היתה לבנה יותר - חיבור גאוני בעיני בין האייקון למחזיק מפיות - בעיצוב אייל רוזנטל.

ליאת ספרא מביאה את עולם היוגה לשולחן האוכל עם מחזיק מפיות נוסף

שעוני הקיר של הגר אלעזרי וזיו מזרחי מלאים צורה וצבע ונעשו נעשה בטכניקה של חיתוך בלייזר

במסגרת קורס המשך לעיצוב צעצועים הביאה מירי ארצי פירוש חדש למשחק הבאולינג, בדמות באולינג חיות לילדים. הכדורים הם גם אלו שמאגדים את החיות בסיום המשחק

עבודה נוספת של מירי ארצי, שבוצעה בחריטה בעץ במסגרת הקורס הבסיסי: מלחייה ופלפלייה בצורת פעמון - שקשק כדי לקבל את הכמות הרצויה

פמוטי נר בדמות אהילים בעיצוב רבקה חסון, שנעשו בטכניקה של חריטה בעץ

הצוללת של גיל סביר יצוקה מאלומיניום ומשמשת כמעצור לדלת

למטה: אגרטל של אורן קליינר. גינה פרטית על אדן החלון ומיכל לאיסוף בקבוקי שתייה משומשים באחד

הקורסים מתקיימים בבית האמנים שברחוב אלחריזי בתל אביב. כל קורס כולל כ-15 מפגשים שבועיים וסיורים בשטח. מניסיון אישי - זו בהחלט חוויה כיפית למי שאוהב עיצוב. הקורס הבסיסי הקרוב ייפתח בתחילת ינואר. לפרטים כנסו לאתר קוביה.