ביום שלישי הקרוב תיפתח בגלריה "כריסטינה גרחלס" בניו יורק תערוכת יחיד חדשה של אילה צרפתי, בשם "In Vein" – "לווריד". בתערוכה יוצגו מנורות "סומה" הוותיקות והמזוהות איתה, לצד חמש ספות וכורסאות חדשות עשוית לבד, שנוצרו בעבודת כפיים יומיומית ומאומצת בחודשים האחרונים. בשבילה – כך היא אומרת ל- Xnet - היתה זו הזדמנות לחזור ו"לגעת בחומר", ליצור במו ידיה, אחרי שנים שעבודותיה קורמות עור וגידים בידי אחרים, במפעל המשפחתי שלה ושל בן זוגה אלבי.

בעבודה על "סומה" (צילום: In the cortesy of: Aqua Creations)
בעבודה על "סומה" (צילום: In the cortesy of: Aqua Creations)

"קורמות עור וגידים" הוא תיאור מדויק למדי ליצירות של צרפתי, שתפסו כל כך בין השאר בגלל המראה האורגני האלמוגי שלהן, השואב השראה מהטבע. המנורות, שרבים מכירים מבלי לדעת מי עומד מאחוריהן - התפרסמו בעולם בזכות צורה וטכניקה יוצאות דופן. גם קולקציית הלבד החדשה, "ראפא" שמה, שואבת השראה מהטבע: בעיקר בעקבות טיול משפחתי ליפן, וגם מ"כתם חלודה בשירותי הבנות", צוחקת צרפתי כשהיא יושבת על הספה הגדולה ביותר בקולקציה, לבד אפרפר שמנומר פה ושם בכתמים חומים. מחירה, אגב, 36 אלף דולר.

"ראפא" - קולקציית הלבד החדשה (צילום: עומרי אמסלם )
"ראפא" - קולקציית הלבד החדשה (צילום: עומרי אמסלם )

חברת העיצוב "אקווה קריאיישנס" נולדה בסלון של דירתם של איילה ואלבי צרפתי בתחילת שנות ה-90, כשהיו זוג צעיר. היא בוגרת לימודי אמנות פלסטית, הוא צלם ופרסומאי – החליטו לעשות הסבה לעיצוב, בימי הריונה הראשון של צרפתי. מאז נולדו להן שלוש בנות, הסטודיו הביתי גדל ועבר לחלל גדול יותר, ולפני כמה שנים עברה החברה – אז כבר מפורסמת ובעלת נוכחות קבועה בשבועות העיצוב היוקרתיים של מיאמי, ניו יורק ומילאנו - למבנה בן 4,500 מ"ר לא הרחק מאצטדיון בלומפילד ביפו, מאפייה גדולה לשעבר שאותה הסבו לצרכיהם. במפעל מועסקים 50 עובדים, מפועלי ייצור ועד אנשי מכירות שכולם דוברי שפות זרות. זאת, מאחר ש-95% מהעבודות שמוזמנות מיועדות לחו"ל – מבתים פרטיים, דרך קניונים ובתי מלון ועד מוזיאונים.

הקולקציה החדשה עשויה כולה לבד שגובש מסיבים של צמר, פשתן, משי ואפילו במבוק, ועל עבודתה שקדה צרפתי בשנה האחרונה, עד שקיבלה את הטקסטורה, השילובים והצבעוניות שרצתה. "זה כמו לצייר", היא אומרת.

ביקרנו במפעל של צרפתי רגע לפני שהיצירות החדשות נעטפו בזהירות ונשלחו בארגזי עץ לגלריה הניו יורקית. איילה קיבלה אותנו בסטודיו שבו הסתגרה בשנה האחרונה בעבודתה על "ראפא", ואלבי – שמנהל את החברה, מצלם את היצירות וגם מעצב את חלקן – הוביל אותנו בסיור מודרך.

>> לראיון המלא צפו בכתבת הווידאו המוצגת בראש העמוד

   (צילום: In the cortesy of: Aqua Creations)
(צילום: In the cortesy of: Aqua Creations)