כשמסתכלים עליה כל כך מרחוק, אחרי חודשיים ועוד חודש של חופשות ילדים, אני מגלה שוב עד כמה שגרה יכולה להיות נכספת ולא רק מייגעת או שוחקת. אחרי גמגומים וחופשות אני חוזרת גם לכאן, מבטיחה לעצמי שוב שבחורף אכתוב יותר, כי במילא אשב יותר בבית. ולמרות שאני נהנית מרכיבת אופניים ללא זיעה, הרוחות הקרירות שמבשרות את סוף הקיץ מדכאות אותי רוב הזמן. מה לעשות, שונאת כשקר לי, זו ממש תגובה של הגוף.

את השגרה המיוחלת אפשר להסעיר בריגושים קטנים יותר, כמו מפגש עם חברים, יצירה עם הילדים או תכנון תפריט שבועי במטבח שסוף סוף אפשר לעבוד בו בנועם. וגם באמנות.

קחו כמה רגעים להביט בצילומים המהפנטים האלו של הצלם הנורבגי כריסטופר ג'ונאסן:

לא צריך להביט רחוק. היופי הזה נמצא מתחת לאף שלנו יום יום. בסדרת הצילומים "Devour" ג'ונאסן מצלם את סימני הזמן, השריטות והכתמים על תחתיות של סירים ומחבתות. כן. כמה פשוט ככה גאוני. נפלא לגלות שהיופי המורכב והאקראי הזה נמצא בפעולות יומיומיות שאנחנו לא נותנים עליהן את הדעת. בעוד אנחנו "טורפים" את מה שמתבשל בסירים הללו, הם נהרסים ומתכלים, וכך נוצר היופי הזה. זו אולי פילוסופיה בשקל, או מערכת שלמה ב-199.99, אבל זווית אחת לוקחת אותנו בו בזמן מהמקרו למיקרו - מתוך מחשבה על גרמי השמיים והנשגב: כמה אנחנו קטנטנים ביקום; אל מלאכת המטבח האינטימית, האינדיווידואלית והקטנה, אל הקרצוף ופגעי הזמן ב"רדי מייד" האלו.

הן הזכירו לי צילומים של עבודות שראיתי לא מכבר. בגלריה שי אריה בתל אביב מוצגת עכשיו תערוכת היחיד של האמן שחר קורנבליט, "סימנים של רוח", סדרה של עבודות עדינות וכאוטיות שנקראת "כתמים". אלה עבודות בשמן ואש על נייר. אוהבים אש, החבר'ה.


זה הזמן ליהנות מדברים קטנים ועדינים (העבודות בגודל של גלויה), להתחמם ליד האש ולראות את היופי הקרוב.

למרות שאתמול זה עוד לא נחת, לבי היה עדיין מלא רחמים על הילדים שחזרו למוסד שלהם והישועה במרחק חודשיים, היום כבר לקחתי את הזמן שהוחזר לי. חברים, לא חייבים לקרוא לזה "סתיו" - אפשר "קיץ עם רוח קרירה", וזו העונה לרכוב על אופניים בשמלה וצעיף קליל, לשבת בשמש עם כוס קפה ומקרון בכיכר העיר, לקחת עוד שעה שעתיים מהעבודה (הסתדרו בלעדיכם שבועיים וחצי? יסתדרו עוד שעתיים) ולהבין שפריז היא דלת קטנה שאפשר לפתוח בלב.

לסיום, קחו הסנפה מווידאו של אחת הבלוגריות החביבות עלי, אלפנטין (כדאי לכם לשמוע את המיקס שלה, פה) שצילמה וערכה קליפ-פריז קצר מירח הדבש שלה.

יש לכם בערך עד ינואר. כבו מזגנים, פתחו חלונות ותיהנו.

paris honeymoon from rachelchew on Vimeo.