במסגרת עבודתי אני מסייר הרבה בעיר, גם בחלקיה הפחות נגישים ומוכרים. הסיורים הללו, בשילוב האהבה לעצים, העיסוק בהם והמצלמה שכמעט תמיד איתי, הניבו תמונות של עצים שונים בסיטואציות רגילות יותר או פחות, רובם לא מוכרים לחלק גדול מתושבי העיר. הדרך המועדפת עלי להבליט עץ ייחודי או בעל מראה קצת שונה היא בעזרת צילום שחור-לבן. ככה העין פחות מתייחסת לצבעים ומפנה יותר תשומת לב לצורה, לפוזיציה, או לאלמנט חזותי קצת שונה שהעץ מציג. הפוסט הזה יציג מספר עצים כאלה.

צפצפת הפרת

צפצפת הפרת גדלה דרך כלל על גדות נחלים ונפוצה באזורי הפרת והחידקל, ומכאן שמה. בפארק הירקון יש מספר פרטים יפים ומיוחדים, רבים מהם בעלי גזעים מפותלים ומוטים.הצפצפה, בשתי התמונות הבאות, היא היותר מיוחדת באזור, בגלל הגזע שגדל ממש אופקית לאורך מטרים רבים.

הגזע הראשי באורך 12 מטר גדל ממש מעל הדשא

מכיוון אחר, הצפצפה ליד גן הסלעים

אקליפטוס

האקליפטוס המיוחד הזה גדל בגן שושני ברמת החייל. הזן הספציפי לא מוכר לי. בגן שושני קיים אוסף גדול של אקליפטוסים מיוחדים מזנים שונים עם גזעים יפהפיים, בצבעים שונים וחלקם עם קליפות קישוטיות. מומלץ לבקר.

כמו איבר חי מתפתל ומגיח דרך הצמרות

כוריזיה בקבוקית

שתי התמונות הבאות הן של עץ פיסולי שנקרא כוריזיה בקבוקית.יש מספר עצים מפותחים כאלו בגן שנמצא ברחוב ילקוט הרועים, בשכונת נחלת יצחק.
שני המאפיינים המיוחדים של הכוריזיה הזאת הם הגזע שהופך מעובה ו"בקבוקי" במשך השנים, והקוצים הגדולים על הגזע והענפים.

בקבוק או לא?

בקבוק כואב

ינבוט לבן

זה עץ שלא רואים הרבה בעיר: עץ גדול עם נוף סוככני רחב שייחודו בגזע שצבעו כמעט שחור, וצורה פיסולית של הגזעים. המקבץ הבא צולם בפארק דוידוף בגבול יפו.

מאיים משהו?

המקבץ מזווית אחרת

אשל הפרקים

ברחוב ביצרון פינת רחוב בן זאב מתחבא עץ אשל ענק בגן פינתי קטנטן. העץ טופל על ידי עיריית תל אביב בקשירות חוטי מתכת וקידוחים בגזע, כדי לשמור על ענפיו הראשיים מפני שבירה ולהימנע מסכנת קריסה - או לחילופין כריתה.

קצה הצמרת המסועפת של העץ הגבוה

שיזף מצוי – עץ הדומים

על גבעה קטנה ברחוב אסא קדמוני בשכונת כפר שלם נמצאת קבוצה של עצי שיזף מצוי. השיזף מוכר יותר בשם עץ הדומים, ויש לו פרי מתוק וטעים. השיזפים הוותיקים בכפר שלם מתאפיינים בצורה מפותלת ופיסולית, עם גזעים מבוגרים מאוד ומצולקים.

גזע מדהים, לטעמי אחד היפים בעיר

מקבץ עצי השיזף בכפר שלם, כאילו רוקדים

פיקוס גדול פרי

בגן ברחוב פומבדיתא יש מספר עצים מרשימים של פיקוס גדול פרי. הייחוד של הפיקוסים ממין זה טמון בשורשיו הבולטים, שמסתעפים על פני האדמה לאורך מטרים ארוכים.
למעשה, שטח התפרסות השורשים תואם לשטח התפרסות הנוף, ובמקרה של הפיקוס הזה, כנראה אף גדול ממנו.

במקרה זה הנוף המיוחד נמצא דווקא על האדמה

כמו הסתעפות של ריאה

פיקוס בנגלי

העץ הבא הוא אחד המיוחדים בעיר: הפיקוס הבנגלי במושבה האמריקאית, ברחוב בר הופמן 16. לפיקוס הבנגלי יש מאפיין מאוד מרשים: בסביבת גידול לחה הוא מצמיח שורשי אוויר שיורדים לקרקע, ומתעבים ומשתרשים כגזעים לכל דבר. כך העץ יכול להרחיב את שטחו לממדי ענק.
אגב, הפיקוס הבנגלי הראשון בישראל, שנמצא בבית ספר "מקווה ישראל", נשתל ב-1888 וכיום הוא מכסה שטח של כמעט דונם.

עשרות שורשי אויר ירדו לקרקע, השרישו והפכו לתשתית להתפשטות הלאה

בגוב השורשים - צילום מתוך החלל שבין השורשים כלפי מעלה

הערת ביניים: מי שמרגיש בהיעדרותם של עצי הפיקוס - אל דאגה, הם יזכו לפוסט נפרד.

מללויקה איזמלנית

זאת הפייבוריטית שלי: מללויקה איזמלנית, שגדלה כשיח גדול או כעץ קטן. במקרה הזה היא כנראה קרסה לפני כמה שנים, והמשיכה לגדול תוך כדי השתרעות על הקרקע ושליחת ענפים אופקיים. התוצאה שהתקבלה היא מעט ביזארית - עץ מפותל מאוד וחריג בצורתו וביופיו. ונדליסטים פגעו בה לאחרונה ושרפו אותה, כך שהיא שרופה בחלקה.

שרועה ושורדת

הענפים מתפתלים, גם סביב עצמם

פסל של הטבע

ינבוט לבן 2

הפעם אלו הינבוטים בגן העצמאות. קיים שם מקבץ שנשתל לפני עשרות שנים, כדי לבדוק את התאמתם לתנאי חוף ים, וכך, בנוסף לנטייה הטבעית שלהם לגדל גזעים נטויים, מכות הרוח שבאה מהים יצרו צורות גזעים וענפים לא שגרתיות.

גזעים וענפים ראשיים אופקיים

ויסטריה סינית

הוויסטריה היא דווקא מטפס ולא עץ, אבל הפרט הספציפי הזה בגן יעקב הוא בוגר במיוחד וקיבל ממדים של עץ קטן.

זקופה ועומדת בזכות עצמה

דולב מזרחי

הדולב החריג הזה נמצא בגן של בית הספר לטבע ברחוב הרצל. לא ברור לי למה גדל בצורה כזו, אולי בגלל גיזום לא נכון בצעירותו; בכל אופן, התוצאה לא שגרתית.

טעות אנוש או טעות של הטבע?

אילנתה בלוטית

האילנתה היא עץ פולש שהגיע לארץ ממזרח אסיה.היא מתרבה בקלות, חזקה מאוד, גדלה מהר, תתחדש גם לאחר כריתה ועמידה בפני זיהום אוויר. כל זה הופך אותה לפולש אגרסיבי לא רצוי, שתופס שטחים של צמחייה מקומית.האילנתה יכולה לגדול בין סדקים, על גגות, בשטחי ריצוף ובמקומות שבהם עצים אחרים לא יגדלו.

מקום גידול אופייני לאילנתה...

אקליפטוס לימוני

האקליפטוס הלימוני נקרא כך בזכות ריח הלימון החזק שנודף מעליו. זה עץ גדול וגבוה בעל גזע חלק לבן. בדרך כלל הגזע עולה גבוה ונקי, והנוף הדליל יתחיל רק בחלק העליון.

הפרט הזה בדרך השלום גידל גזע כפול

ברוש מצוי

הברוש הזה לא חריג במיוחד, אבל בעקבות יובש הצמרת ובתוספת היונה, התקבלה סיטואציה כאילו ממקום וזמן אחר.

אפוקליפסה עכשיו?