>> הצטרפו ל-Xnet בפייסבוק

את הדירה הזו "הלבשתי" בלי להכיר את שירי, הדיירת. מי שהתקשרה אלי היתה אורלי, אמה. אחרי שלוש שנים של לימודי פסיכולוגיה, שירי רצתה לנקות קצת את הראש ונסעה לחודשיים לדרום אמריקה. אמה, שאיתה עבדתי כבר כמה פעמים בעבר, החליטה להפתיע אותה במתיחת פנים של הדירה הקטנה (58 מ''ר) שבה היא מתגוררת, במדרחוב נחלת בנימין בתל אביב.

לעצב דירה ללקוחה שאינה נוכחת היא משימה לא פשוטה. שיתוף הפעולה עם האם היה מלא - והגיע אפילו למחסן המשפחתי, שבו הסתכלנו ברהיטים ישנים שהושמו בצד.

כמלביש בתים הקו המנחה אותי הוא לשמר את המתח בין מינימליזם לקישוטיות, להבין מי האדם שגר בחלל, ולעצב סביבה שתייצג אותו.

הנוף ממרפסת הדירה (צילום: אילן נחום )
הנוף ממרפסת הדירה (צילום: אילן נחום )

מה עשינו ואיך יצא

בשל מיקומה המיוחד של הדירה - ברחוב המושפע מאדריכלות מערבית בינלאומית לצד הצבעים והניחוחות של שוק הכרמל השכן - היה לי חשוב להכניס את הסביבה המיידית לתוך החלל. התוצאה: דירה בסגנון אקלקטי, המזכירה את הדירות הפריזאיות הקטנות, אך מציעה נגיעות ים תיכוניות מובהקות.

שירי חזרה לדירה חדשה: החלפתי ושידרגתי 80% מהפריטים. מבחינת המעטפת נעשו שני דברים: הקירות נצבעו מחדש ואת רצפת הקרמיקה האפורה והמחרידה כיסיתי בפרקט. כל היתר הוא תוצאה של כיתות רגליים אינטנסיבי ומהנה בחנויות שוות, חיטוט במחסן המשפחתי וסידור מחדש בחלל של פריטים שהיו בדירה.

  (צילום: אילן נחום )

על המשתתפים ביצירה:

  • במבואה: קונסולה ומסגרות לתמונות הקטנות המונחות עליה מ"קולקטקו"; אגרטל מ"וילה מרוק"; הציור של משה קסטל מעל הקונסולה מוסגר ב"ארט פריים"; קולב במבוק מ"קנה קש".
  • בסלון: ספה שהיתה בדירה ורופדה מחדש במרפדיית "מאור", בבדים מבית "רנבי הום קוטור"; הפרקט הוזמן מ"האחים סיני" שבחיפה; וילונות ושידת טלוויזיה מ"איקאה"; שולחן סלון מ"אלמנטו"; שטיח פרסי בן מאה שנים שהוצא מהמחסן המשפחתי; פרחי משי מ"קזנובה"; נברשות מ"ביתילי"; בקצה כורסאות קטנות מ"וינטג'" שבשוק הפישפשים ביפו, שרופדו בבדים של "רנבי הום קוטור" ומעליהן נתלו שתי תמונות מאוסף האמנות של אורלי, שמוסגרו ב"ארט פריים".
  • במטבח: פינת אוכל וכיסאות מ"ג'ינג'ר", אגרטלים מ"וילה מרוק".
  • בחדר השינה: מכתבה עתיקה מבית סבתא ז"ל שעשתה רילוקיישן מהסלון; ארון בגדים מ"אידיאל ארונות", כריות נוי, כיסויי מיטה ושטיחונים מ"ג'ינג'ר"; קולב מ"האחים גולדשטיין"; אהיל בעיצובה של תמר ברניצקי; המראה האובלית והמיטה היו בדירה.

>> גילי אונגר הוא בוגר בצלאל, מעצב ומלביש בתים. לאתר שלו לחצו כאן.

שירי, הדיירת המאושרת (צילום: אילן נחום )
שירי, הדיירת המאושרת (צילום: אילן נחום )