כמעט בכל שנה במהלך השנים האחרונות, מעצבים ומוצרים מעוצבים מישראל זוכים להכרה רחבה בתחרות העיצוב הגדולה, "רד דוט". הפרס הזה נחשב לתן תקן של איכות בינלאומית, ולא פחות חשוב, למקדם מכירות מצוין. ולכן, ההכרה הזו מועילה לכולם - למעצבים, לתעשיינים ולעסקים – משום שחשיבה חדשנית ומוצרים אטרקטיביים מנצחים בקרב על ליבו וכיסו של הצרכן, ובמקרים רבים גם מקדמים במשהו את איכות החיים. שרשרת הזכיות בפרס העיצוב הבינלאומי מוכיחות, שגם בישראל כבר יש חברות שהעיצוב בעבורן הוא חלק משמעותי בתהליך פיתוח המוצר.

"רד- דוט" היא אחת מתחרויות העיצוב הגדולות בעולם, ונחשבת ל"אוסקר" של העיצוב הבינלאומי. היא מתקיימת בגרמניה מאז 1955 ומושכת אליה מעצבים ותעשיינים המגישים את עבודותיהם בשלוש קטגוריות עיקריות: עיצוב מוצר, עיצוב גרפי/תקשורת חזותית, ועיצוב קונספט. השנה הגישו את מועמדותם מעצבים וחברות מ-60 מדינות עם 4,433 מוצרים. את הפרסים מעניק חבר-שופטים בינלאומי (אחד השופטים השנה הוא פרופ' רון נבארו מישראל), למוצרים העומדים בקריטריונים של חדשנות, איכות, עיצוב, יישום שיווקי, תקינות אקולוגית ועוד.

הקלנועית - סימן שאתה צעיר

בימים אלה הוכרזו הזוכים בתחרות היוקרתית, ושוב, מוצרים כחול-לבן מיוצגים ברשימת הזוכים. הרכב החשמלי Breeze-s של "אפיקים רכב חשמלי" מקיבוץ אפיקים, שממציא מחדש את מושג הקלנועית הוותיקה, זכה במקום הראשון בקטגוריית עיצוב המוצר. על העיצוב אחראית קבוצת "תמוז", חברה לעיצוב תעשייתי בבעלותם של המעצב עמית אביגדור והמהנדס איל שמואלי.

בין נימוקי השופטים לפרס: "בזכות הקווים המעוגלים והצבעוניות הנעימה, המוצר מצליח לעדכן את קטגוריית עגלות הגולף לקשישים למראה של כלי רכב חשמליים מתקדמים". הרכב זכה השנה גם בפרס עתי"ר לעיצוב תעשייתי ישראלי, מטעם משרד התמ"ת. לקלנועית החדשה אמצעים טכנולוגיים משוכללים, כמו מסך LCD המספק לנהג מידע מקיף בזמן הנהיגה, בקר אלקטרוני ממוחשב ומושב אורטופדי מתכוונן.

היא הלכה בשדות - מריצה חדשנית

כתר פלסטיק זכו אף הם בפרס "רד דוט", וזו להם השנה השנייה ברציפות. בשנה שעברה הם קיבלו את הפרס על הקומפוסטר (מתקן ייצור של זבל קומפוסט מאשפה ביתית), וכעת על המריצה הרב- שימושית שנקראת RealBarrow. בזכות גימור המתכת המיוחד, המריצה משמשת הן כעגלת נשיאה להרמת סחורות וקופסאות, והן כאת לגריפת עלים ופסולת מהגינה. המוצר פותח בשיתוף פעולה עם מעצבי d-vision, חממת העיצוב של כתר. מנימוקי השופטים: החדשנות העיצובית, הפתרונות המשופרים והפוטנציאל הגדול להצלחה בשוק.

המריצה. רב-שימושית (צילום: דניאל לילה)
המריצה. רב-שימושית (צילום: דניאל לילה)

טוב לחולה, טוב לרופא

המעצבים איתן שילה וחיים לוי מהסטודיו לעיצוב של חברת "ארן מחקר ופיתוח", יחד עם חברת "מאזני שקל", זכו בקטגוריית מכשור רפואי. הפרס ניתן להם על "מאזני רופא"– מאזניים לשקילה הכוללים מד גובה מובנה – שהוא מוצר שנברא כדי להוזיל את העלויות של המוצר הקיים.

אלא שהמהלך איפשר חשיבה מחודשת, מבנה חדש ונוח לשימוש, ויצירת שפה עיצובית חדשה תוך בידול תחרותי. האתגר העיצובי התמקד ביצירת מוצר נוח לשימוש, הן לנבדק והן לצוות הרפואי. מאזני השקילה מאופיינים בעיצוב הוליסטי ובטכנולוגיית שקילה מתקדמת, הכוללת תקשורת לסביבות עבודה ממוחשבות. המשקל זכה גם בפרס עתי"ר 2011 בקטגוריית מכשור.

טקס חלוקת הפרסים ייערך בעיר אסן (Essen) ב-4 ביולי. למחרת תיפתח תערוכה במוזיאון "רד דוט", שבה מוצגים כל המוצרים הזוכים לשנה זו.