הוא רק בן 26 וכבר הצליח למכור רהיטים פרי ידו למשפחת המלוכה הסעודית ואפילו כמה פריטים לנשיא דרום-אפריקה לשעבר, מר נלסון מנדלה בכבודו ובעצמו.
בתערוכה הבינלאומית "אספאסיו נודאג'" שהתקיימה בספרד לפני כמה חודשים, הוא כונה "ילד הקסם" ונבחר לאחד מעשרת הגילויים של עולם העיצוב המודרני.
קוראים לו ויטו סלמה, בן למשפחת בוני רהיטים מעיר החוף הפיליפינית סבו, ובעל עתיד וורוד שבלי צל של ספק -- מתעצב בהתאם לתכנוניו האקזוטיים.

רהיטים לנסיכות סעודיות. צילום: ויטו סלמה

כורסא אקזוטית מעץ טרופי. צילום: ויטו סלמה

ויטו סלמה: כישרון פיליפיני

בשנה השלישית שלו בלימודיי ארכיטקטורת פנים באוניברסיטת סן-פרנסיסקו, הבין לפתע ויטו כי עיצוב רהיטים הינו רק קורס אחד מבין רבים אחרים, ולא בדיוק התכלית העיקרית של לימודיו, אז הוא פרש. במקום זה החליט ויטו השאפתן לרכז את לימודיו בתחום העיצוב, ועוד בבית ספר האהוב עליו ביותר, ה-"סקולה פוליטכניה דיזיין" של מילאנו, שבאיטליה. מאותו רגע הייתה הדרך קצרה מאוד עד לשדירת ההצלחה.

אז מה מיוחד כל כך ברהיטיו של ויטו?

ובכן, אפשר לתאר את העיצובים הפופולריים של ויטו כמאוד ישירים, נקיים ואפילו פשוטים להפליא. הוא משתמש בעיקר בעצים טרופיים בכדי ליצור צורות מורכבות מאוד, שלעיתים נדחפות על ידו עד לקצה יכולתיהן. אחד הרהיטים המובחרים ביותר שלו, שאף זכה בפרסים רבים הוא ה-"גיאו": שולחן מגניב למדי שהוא למעשה משחק תלת-מימדי בקווים היוצר אשלייה של עקומות וסיבובים, והכל מעץ טרופי מהעיר סבו.

שולחן תלת מימדי. צילום: ויטו סלמה

ויטו מושפע בעיצוביו מאינספור טיוליו ברחבי העולם, ומשלב בעבודותיו סטייל סקנדינבי ויפני מצד אחד, ויופי טבעי עם מיסטיקה אפריקאית מצד שני. יש לו פינה גדולה ומיוחדת בלב לאפריקה, שם גר במשך תקופה קצרה וסיים שלוש התמחויות אצל המעצב ג'ורג' דה הסט. זה קרה אז ושם, שהרהיטים החלו להיווצר תחת ידיו הכישרוניות כמו לחמניות משובחות, כשהפיליפיני הצעיר צד את עיניו של נשיא דרא"פ לשעבר. אחריו הגיעו עוד מפורסמים אחרים.
"מרבית העבודות שלי עבור משפחות המלוכה במזרח-התיכון ומלזיה היו רהיטים תפורים לפי מידה" אומר לי ויטו. "הם אהבו את העיצובים שלי אז הם ביקשו ממני להרחיב אותם לצורות מורכבות יותר, כמו שולחן עבודה או לאונץ' גדול יותר". בנוסף על הלקוחות הנודעים מבית המלוכה הסעודי ונלסון מנדלה, נמכרים רהיטיו של המעצב הפיליפיני בעוד 30 מדינות ברחבי העולם.

מכריו של ויטו מספרים שהוא ללא ספק כישרון יוצא דופן, ולא רק בעיצוב, אלא בכל דבר אומנותי אחר שבו הוא נוגע, החל מציור, בישול, צילום, ועוד. "יש לו עין מדהימה ליופי, וזוג ידיים מוכשרות בכדי ליצור אותו", אומר אחד מהם בגאווה.

אז הינה עוד כמה רהיטים אקזוטיים של ויטו...

ספת יערות הנקראת איקבאנה. צילום: ויטו סלמה

העץ הטרופי שולט. צילום: ויטו סלמה

שולחן שורשים בשם פלומריה. צילום: ויטו סלמה