סוס וכרכרה הם הסמל המסחרי של ''הרמס'', אחת מחברות האופנה הנחשבות (והנחשקות) ביותר בעולם. כמי ששואפת להציב את עצמה בחוד החנית היצירתי, ולשמור על מעמדה כקובעת טעם - למי שיכול להרשות לעצמו לקנות את מוצריה - הרמס מצליחה להפיק תוצאות יוצאות דופן מהמעצבים שעובדים עבורה: בראש ובראשונה מעצבי האופנה, כמובן, אבל לא רק הם.

כך, למשל, בשבוע העיצוב במילאנו שהתקיים לאחרונה, השיקה החברה בפעם הראשונה קולקציה עשירה של רהיטים. כדי לתת להתפתחות המסחרית הזו גם משמעות אמנותית, שכרה החברה את שירותיו של האדריכל היפני שיגרו באן, והוא הקים בית גדול שבו מוקמו הרהיטים. בקרב המבקרים הייתה מחלוקת אם העבודה המרשימה של האדריכל היטיבה עם הרהיטים או דווקא האפילה עליהם, אבל זה כבר עניין אחר.

הספה של הרמס בין הפריטים הבולטים במילאנו - לסיכום שבוע העיצוב 2011

בחזרה לסוס ולכרכרה שאיתם התחיל הסיפור: זו ההשראה לחדרי התצוגה של הרמס, שבהם היא מציגה השנה את מיטב האקססוריז המזוהים עם המותג - עניבות, צעיפים, נעליים, כפפות - יחד עם כלי בית משלימים. כדי להציג את קולקציית סתיו-חורף 2011 לעיתונאים מרחבי העולם, שכרה החברה את שירותי בית העיצוב הספרדי CuldeSac, שהקים עבורה תשעה חדרי תצוגה בתוך מבנה. האתגר הוא, כמובן, להמציא את חדר התצוגה מחדש ולהשאיר את העיתונאים פעורי פה.

הקונספט של המעצבים הספרדים אינו מנסה, כך נראה, להעניק לתצוגה את הזוהר שאפשר למצוא בחנויות הדגל של הרמס; מצד שני, הוא מצליח להעניק את אפקט ה"וואו" שדרוש להצגת מוצרים חדשים, באמצעים מקוריים.

כך מציגים כפפות בהרמס (באדיבות CuldeSac)
כך מציגים כפפות בהרמס (באדיבות CuldeSac)

מריונטות וסוסים

כפי שאפשר לראות בצילומים, הספרדים שמרו כאן על תחושה של סטודיו פעיל. אפשר להאמין שהאומנים והיוצרים של הרמס סיימו את העבודה על המוצרים בזה הרגע, כשרואים את הנעליים מונחות בנון-שאלאנטיות על ערימות של קופסאות נעליים, או ארגזים פתוחים עם תאורה מוצלחת שנותנת את ההילה הנכונה לתיקים היוקרתיים של המותג.

רוחות רפאים? מתוך התצוגה (באדיבות CuldeSac)
רוחות רפאים? מתוך התצוגה (באדיבות CuldeSac)

הקלילות וההומור מתבטאים כאן גם במריונטות העץ התלויות באוויר, וכמובן בסוס הדומיננטי שעליו מונחים שלל פריטים. בולטת גם הקריצה לחנויות "עשה זאת בעצמך", כשבמקום מברגות ומקדחות מונחים פריטי האופנה הגבריים. כל אלה באים להזכיר שבסופו של דבר, מאחורי מוצרים איכותיים ויוקרתיים עומדים בעלי מלאכה מצוינים - ובמקרה זה, אלה שמכינים את התיקים והנעליים, העניבות והצעיפים של הרמס. מעצבי הפנים הספרדיים נותנים להם את הכבוד.

לא מדברים על המחיר. הנעליים של הרמס (באדיבות CuldeSac)
לא מדברים על המחיר. הנעליים של הרמס (באדיבות CuldeSac)

עיצובי פנים קודמים של הסטודיו הספרדי אפשר לראות כאן.