אין ספק שמסורת הנפנופים, או בשמה הפופולרי "על האש", היא המנהג הבלתי מעורער של יום העצמאות. אנחנו כל כך אוהבים את המנגל, עד שהפכנו אותו לסמל לעצמאותנו. מה יש בה באותה קופסת מתכת, שהופך אותה ללב לבו של החג הלאומי? וככזו, האם יש לה מתחרים? מתברר שבארץ ובעולם יש מי שצליית בשר על גריל מעוררת בהם השראה. הנה כמה דוגמאות לעיצובים מעוררי תיאבון:

מנגל נייד

המנגל המתקפל של חברת סגפורם (Sagaform) משוודיה כל כך קטן וחמוד עד שכמעט לא נעים לקרוא לו מנגל. הוא מתקפל לגודל של מחשב נייד, והודות לרגלי החמור הגאוניות שלו ותיק הבד הנלווה, אפשר לקחת אותו לכל מקום בקלות.

  • פרטים: 160 שקלים ברשת סוהו.

מנגל פרחוני

עבור אלה שמעדיפים להישאר בבית, אבל לא מוכנים לוותר על הפולחן, יצר המעצב הגרמני הנריק דרקר את ברוס - מנגל מקורי ופשוט להפליא, המיועד לשימוש במרפסת הביתית: הוא נתלה על המעקה בדומה לאדנית פרחים סטנדרטית.

לא למבוגרים

הדור הצעיר ממש, זה שלא כדאי שיתעסק באש, יוכל בינתיים להתאמן על משחק הברביקיו מבית היוצר של חברת DJECO מצרפת, המכיל ערכת מנגל שלמה וצבעונית כולל תפריט, ירקות, דגים ועוף - הרבה יותר עשירה מזו של אבא ואמא.

פרטים: 249 שקלים בבוטן.

ברביקיו צעצוע של DJECO. יותר שווה משל ההורים (באדיבות DJECO)
ברביקיו צעצוע של DJECO. יותר שווה משל ההורים (באדיבות DJECO)

ברביקיו חד פעמי

"אקו גריל" של חברת אקוטרנד הוא גריל פחמים חד פעמי, עשוי מגזע עץ אלדר (אותו עץ המשמש לעישון בשר) ולו רשת ברזל נלווית. הוא נדלק בגפרור אחד ללא צורך בהוספת חומרי בעירה ו/או נפנוף, ובוער במשך כשלוש שעות, עד שהוא מתכלה לחלוטין ולא משאיר אחריו כל פסולת.

פרטים: כ-60 שקלים בחנויות טבע.

ערכה מתכלה

למעצב האנגלי פיליפ קרו נמאס משאריות המנגלים החד פעמיים מאלומיניום שאנשים משאירים בחוף ליד ביתו, והחליט לעשות מעשה.

הוא תכנן ערכת ברביקיו שכל חלקיה עשויים מחומרים טבעיים המתכלים מעצמם בלי להשאיר עקבות. הערכה כוללת פחמים, צלחת קרמית, סכו"ם וגפרורים, והאריזה שלה משמשת גם כמגן רוח. העבודה זכתה בתחרות העיצוב iida2010 ונמצאת כעת בשלבי ייצור.

קופסה מדליקה

הסטודיו האמריקאי מייק ומאייק (Mike and Maaike) עיצב עבור חברת Lazzari ערכת ברביקיו ידידותית לסביבה. הפחמים מגיעים בקופסת קרטון ממוחזרת שאותה מבעירים בתוך הגריל עצמו, הקופסה נדלקת בקלות ובוערת יחד עם הגחלים עד שמתכלה, ללא עזרת נוזל בעירה, מה שהופך את כל חווית הבישול לקלה, נקייה ובריאה.

זה לא הכל: עוד מנגל חדשני, וגם חידושי קמפינג, בכתבה הזאת