עבור רבים מבני העם היהודי ורבים מבני הדתות האחרות, ירושלים היא בירת העולם. האיסלאם, הנצרות והיהדות נושאות אליה עיניים מרחבי תבל, והיא מגלמת בקיומה עבר היסטורי עשיר יחד עם שאיפה לעתיד של שלום ושקט.

מי שזוכים להתגורר בירושלים חיים במקום חד פעמי, בעיר שאין כמוה בעולם כולו. הנופים הנשקפים מאתריה הגבוהים עוצרי נשימה: שכונות ציוריות, מבני דת קדושים, פיסות היסטוריה ופנינים אדריכליות מודרניות.

היא קיימת אלפי שנים, אך מסתבר שיופייה של ירושלים יכול עדיין להפתיע. כך היה זה עבור כל מי שהגיע לקומה ה-16 בפרויקט אלעד בית וגן. הפנטהאוז לדוגמה עוצב על ידי יומא אדריכלים ומעצבת הפנים אפרת וויט, בשיתוף YH4.

"הדבר הראשון בדירה שכבש את לבנו", מספרת וויט, "היה הנוף עוצר הנשימה שהשתקף מכל חלון בפנטהאוז, ללא יוצא מן הכלל. מצד אחד נוף עירוני חסר תחרות, מצד שני - נוף של יער ירושלמי מרהיב. אם לא די בכך, לדירה צמודה מרפסת רחבת ידיים צופה אל נוף פנורמי של ירושלים, שבו ניתן להבחין בעין כרם, במנזר הרוסי עם כיפת הזהב המנצנצת, בהר הרצל ועוד. ביום טוב רואים את הר אדר ואפילו עד הים".

אתם מוזמנים להתרשם מפנטהאוז מרהיב מול נוף יער ירושלמי עוצר נשימה >>

"כאשר ניגשנו לתכנן את הפנטהאוז, האתגר הראשון שעמד בפנינו היה טמון בעובדה שכשמעצבים דירה לדוגמה אין לקוח שמכתיב צרכים, חלומות, מאוויים וסגנון ספציפי – ולמרות זאת עלינו ליצור אווירה ביתית. היה לנו חשוב שכל מי שייכנס יוכל למצוא את עצמו שם. לא השתלטנו על הריהוט והשארנו את הקירות נקיים. מי שיבחר לגור כאן יוכל להכניס מעצמו את האני שלו.

"מביקור בפרויקט בשלבי הבנייה הראשוניים הבנו שהבניין נמצא בצומת המחבר יחדיו כמה שכונות. באופן טבעי הנחנו כי הקרבה לשכונה דתית מסורתית תמשוך אליו אחוז גבוה של דיירים עם זיקה דתית. הרצון ליצור דירה שתענה על צרכים אלה הובילה להשקעה במטבח רחב ידיים שכולל את כל מרכיבי הנוחות של מטבח שומר כשרות.

"כאשר הגענו לביקור בדירה עצמה התרשמנו מאוד מהנוף. החלל הציבורי של אזורי הסלון, פינת האוכל והמטבח היה חשוף גם הוא לנוף והעניק לדירה ערך מוסף, בהמשך גילינו שגם חדרי השינה מצוידים בנוף שהוא כמו תכשיט המחמם את הלב ומעצים את החוויה. בפינת האוכל ניצלנו את קירות המסך ונתנו לנוף את הבמה, מהרצפה ועד התקרה.

"פלטת החומרים שנבחרה לפרויקט היא נגזרת של הרצון לתת ביטוי לנוף הייחודי, תוך כדי שימוש בחומרים של אבן ועץ בשילוב טקסטיל על מנת לייצר דירה חמימה ומזמינה. הסגנון שנבחר הוא מודרני נקי, עם חמימות שמקנה סקאלת צבעים דומיננטית של נס קפה.

"לריצוף הדירה כולה נבחרה אבן מסוג טרוורטין בגוון לבן מלוכלך המתכתב עם האלומיניום שהוא בגוון אפור בהיר. האבן קיבלה גימור משי מט והיא משרה אווירה מאוד שקטה. יחד עם זאת, המרקם יוצר עניין ומתמזג עם חיפויי קיר מעץ שהשלימו את האווירה המזמינה.

"צבע הקירות נצבע בגוון מוקה בהיר, שנבחר גם כצבע ארונות הבגדים, הדלתות וציפוי הקיר בחדרי הרחצה – שכולם משתלבים בהרמוניה בחלל. העובדה שכל הדירה באותו צבע נותנת רוגע.

"ליחידת הארונות התלויים בחדרי הרחצה השתמשנו בעץ אגוז אמריקאי בגימור מט וזאת על מנת ליצר חמימות ויוקרה. כקונטרסט לצבע העץ הנחנו כיור עגול בגוון לבן צח ושיש לבן בגימור קנט דק ליצירת ניקיון עיצובי.

"מרפסת הדירה חופתה בדק בגוון אגוז ואובזרה בכדים משיש סינטטי שבהם נשתלו עצי סיזיגיום מעוצב, דורנטה תאילנדית ודקל ננסי, המייצרים אווירה נעימה ומשולבים בפרחי העונה".

"העיצוב מקנה לדירה אווירה מרשימה ואלגנטית, שנותנת לנוף להיכנס פנימה. מצד אחד יש תחושה יוקרתית ומפנקת, כמו סוויטה בבית מלון, ומצד שני כל מי שנכנס מרגיש תחושה ביתית, מחבקת. וכשיוצאים למרפסת - נמצאים על גג העולם".