אחת האמירות הנפוצות מפי גברים שמקשיבים וצופים בנשים מסירות שיער, מתלבשות, מהדסות בעקבים גבוהים, מתאפרות ודואגות לקמטוטים בצדי העיניים, היא: "איזה מזל שאני לא אישה". מעולם לא פקפקתי בהצהרה הזאת. נשמע לי מאוד הגיוני שהם מרגישים ככה באמת, כי ביננו, זה באמת מבזבז די הרבה אנרגיה, שבכלל לא חשבתי על האלטרנטיבה - שיכול להיות שהם קצת מקנאים.

תחשבו על זה - אין להם אופציות לבוש מי יודע מה ובהקשר להזדקנות הם לגמרי חסרי זכויות. בעוד אנחנו מטפחות את עצמנו לדעת בריש גלי, הם צריכים למשוח עצמם בקרמים, לדאוג לקו השיער הנסוג שלהם ואפילו לבכות, בלילה, בהיחבא. האמת היא שגם הם רוצים, לא פחות מאיתנו, להיראות במיטבם ובשנים האחרונות, בלי ששמנו לב, החלה ממש מתחת לאפנו המהפיכה האסתטית של המין הגברי. אחד אחד הם מגיחים מן הארונות שהתחבאו בהם כשסרום בידם האחת וצבע שיער בשניה, מרימים את ראשם בגאווה ואם תקשיבו טוב, תשמעו אותם לוחשים: "גם אנחנו רוצים בוטוקס".

ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, מספרת כי כבר שמונה שנים מגיעים אליה גברים להזרקות, כאשר בשנתיים האחרונות חלה עלייה משמעותית. "זה עדיין לא מתקרב לאחוז הנשים, אך בוטוקס בהחלט הפך לחלק מהמיינסטרים, גם אצל גברים, שמגיעים בעיקר כדי לתקן את האיזורים שבין הגבות, בין האף לפה ואף שקיעה של הלחיים. זאת בלי קשר לנטייה מינית, גרושים, פנויים או בזוגיות ואפילו יש מגמה של זוגות בני 60, שמגיעים ביחד לטיפולים. כולם דואגים לטפח את עצמם, כשהקו המנחה שלהם הוא שייראה טבעי כמה שיותר ולרוב הם גם ממשיכים להגיע באופן קבוע".

"וזה לא הכל - מתברר שהם מגדילים לעשות וממשיכים להשקיע בפרוצדורות אסתטיות נוספות, כגון הזרקות של חומרי מילוי והכל בשושו", מפרטת ד"ר אקרמן. "להבדיל מנשים, שמגיעות עם חברה או מספר חברות, גברים נוטים להגיע בעיקר לבד או עם בנות זוגם ולשמור את כל העניין לעצמם. גברים עדיין קנאים לפרטיות שלהם בכל מה שנוגע בהזרקות, הרבה יותר מאשר נשים".

מתכוון להישאר צעיר לנצח

יריב נתי, 41, בעליהן של חברת ייצוג טאלנטים, משרד להעצמת מדיה, ובן זוגה של דנה רון, לא מבין על מה כל המהומה. הוא תיעד את כל התהליך, כולל ההזרקות, בחשבון הטוויטר שלו: "עשיתי את הטיפול אצל ד"ר יאיר גילוני: בוטוקס במצח, מילוי בשקע בין הגבות וגם ליד האף וההרגשה מדהימה. אתה מרגיש הרבה יותר מתוח, כל הקמטים נעלמים לך וזה תענוג. לא רק שלא התביישתי ולא הסתרתי מאף אחד, אלא אפילו תיעדתי הכל בטוויטר שלי, כולל את ההזרקות עצמן.

"ממש מעצבן אותי שאנשים מתביישים בזה. אני לא מבין את הדבר הזה. אני חושב שזה לגיטימי לגמרי לגבר לרצות לטפח את עצמו ואני לא מבין מה ההבדל בין בוטוקס לבין הסרת שיער. בעקבות שיתוף פעולה עם מרפאה לאסתטיקה, החלטתי שאני רוצה ועשיתי את זה באותו רגע. אני קליל בתפיסה שלי, אבל בהחלט מכיר כאלה שעשו ועדיין מרגישים לא בנוח. גם זה יעבור", הוא מבטיח. "גם נשים פעם לא היו מספרות לחברות שלהן ולאט לאט כולם משתחררים מהקונספציה המוטעית הזאת, שאם זה לא טבעי, זה לא בסדר. זה בסדר גמור, בדיוק כמו לעשות ספורט כדי לשמור על הפיגורה. אני מתכוון להמשיך בטיפולים ככל שאצטרך ולהישאר צעיר לנצח".

לא פריוילגיה לנשים בלבד

שימי לוי (39), טכנאי מטוסים, לא חושב שזה עניינו של אף אחד וסיפר רק לנשים בחייו - אימו, אחותו וגיסתו: "יום אחד הסתכלתי בראי ולא אהבתי את מה שראיתי. היה לי שקע במצח שהייתי חייב לסדר. לא סיפרתי לאף אחד, כי אני לא צריך שיתחילו להגיד לי כל מיני דברים. את יודעת, זה לא מובן מאליו. גבר זה לא כמו אישה. מצד שני, לא נראה לי הגיוני שהפריויליגיה הזאת תישאר רק של נשים. גם אני רוצה להיראות טוב, מה יש? אחרי הטיפול הרגשתי כאילו נולדתי מחדש - נגעתי איפה שהיה השקע ולא האמנתי כמה זה מדהים". לוי אמנם לא מספר לחבריו, אבל ממליץ בחום לכל מי שמעוניין לשמר את חזותו ללכת ולעשות, כי לדבריו "זה שווה את הכל".

גברים מפחדים יותר ממחטים

ד"ר אייל קרמר, מומחה לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת בבית חולים וולפסון, מאשר גם הוא את הביישנות הגברית בכל הנוגע להזרקות: "בדרך כלל הם מבקשים להגיע אחרונים או בכלל להיפגש בקליניקה בבית כי רובם מתביישים להיראות במרפאה", הוא מסביר. "בשנה וחצי האחרונות המודעות העצמית הגברית בהחלט עלתה וגם יש פחות פחד מהפרוצדורה, כי הרי גברים הרבה יותר מפחדים ממחטים מאשר נשים. עוד שינוי שחל בשנים האחרונות הוא שאם בעבר הם עשו בעיקר בוטוקס במצח, כיום יש עלייה גם בבקשות להזרקות של חומרי מילוי, כולל הזרקות של חומצה הילארונית למצח במקום בוטוקס, דבר אשר לא מגביל את התנועה ונותן תוצאות טבעיות יותר ובולטות פחות ושמחזיקות מעמד לאורך פי ארבע מהזמן".

זה לא שאני נראה כמו יובל כספין

גם אילן קורן, 53, לא מתבייש בשום דבר. לפני כמה שנים ליווה חבר למרפאתו של ד"ר קליין והחליט באותו רגע שגם הוא רוצה: "זה היה ספונטני לגמרי ואני לא מצטער על זה לרגע. עשיתי טיפול במצח ובצד העיניים, איזורי החשיבה. מיד סיפרתי לכולם. כשמחמיאים לי ואומרים שאני נראה טוב, אני אומר - זה הבוטוקס".

אילן יודע על לפחות עוד שלושה חברים שלו שעשו טיפול ובטוח שיש עוד כמה שפשוט לא מדברים על זה: "אנשים לא מודים כי זה כנראה פוגע להם בגבריות. כל מה שקשור לאסתטיקה אצלנו, יוצאי צבא ההגנה לישראל, נחשב בושה. למעשה מצפים ממך בגיל 40 להיות עם כרס וסנדלים תנ"כיות. הדור שלנו עדיין מקובע, אבל הדור של הילדים שלנו לא יעשה מזה עניין בכלל. החוכמה היא ללכת לרופא שיודע לעשות את זה נכון וטבעי ואני מבטיח לך שהגבות שלי לא עלו עד לקו השיער. אני נראה רגיל רק עם קמטים מטושטשים. זה לא שאני הולך ברחוב ונראה כמו יובל כספין, ממש לא ואני מתכוון להמשיך לטפל בעצמי ולעשות כל מה שצריך ומתי שצריך כדי לשמור על המראה שלי ולהרגיש חופשי עם זה כי זה לא ביג דיל בעיני משום בחינה".