דמיינו את אחת מהפרסומות האלו לשמפו. דמות אנושית דקת גזרה מהדסת לה מעדנות ברחוב. רוכשת ירקות, מנפנפת בביטחון לעוברים והשבים. ואז היא מסתובבת אלינו בסלואו מושן, עם אותה תנופת שיער מוכרת שהפכה לכמעט קלישאתית בפרסומות מהז'אנר הזה ואנחנו נחשפים לפנים שמאחורי השיער השופע והגולש. זה שלום מיכאלשווילי. מזעזע. אני מתנצלת, אבל שיער ארוך שופע ומלא לא מתחבר אצלי לשום דבר שאני רוצה להחשיב כגברי. ולא בגלל שאני לוקה בסקסיזם מהזן הממאיר מכולם - פשוט כי לא מתאים לי לריב עם הבחור שלי על שמפו.

"אחד הרגעים המביכים בזוגיות שלנו הייתה הפעם ההיא שקלטתי אותו יוצא מהמקלחת עם מגבת מלופפת סביב הראש שלו בסגנון טורבן", מספרת ד', בת 29 מתל אביב, שיצאה במשך תקופה ארוכה עם בחור שופע שיער, "נו באמת, איך אני אמורה להימשך לבחור שנדמה לי שעוד שנייה הולך לשלוף את סט המניקור שלי ולעשות לעצמו פרנץ'?".

טוב, האמת שהתחלתנו מעט חזירי. אין שום קשר בין גבריות, או נשיות, לאורך שיער, זה מובן, נכון? אבל אתם לא יכולים להאשים אותנו בכך שזרה לנו המחשבה להתכרבל עם גבר שמשקיע בשיער שלו כמו ריהאנה. אולי זה קשור לעובדה שכבר מספר שנים לא היה לנו אייקון גברי שהפך את השיער הגברי הארוך לאקססורי נחשק. אפילו אנתוני קידיס, סולן להקת הרד הוט צ'ילי פפרס שהפך בזמנו את השיער הארוך הגברי לאיקוני, כבר גזום מאז תחילת שנות ה-2000.

ואז, הגיע (או יותר נכון, חזר) ג'ארד ליטו. אותו שחקן/מוזיקאי/טרחן שזכור לנו מסדרות ניינטיז מופלאות למיניהן (וכמובן, מהסרטים "מועדון קרב", "רקוואיום לחלום", ו"נערה בהפרעה"), הפך בהמשך למוזיקאי מהזן המתיש, ובעונת הפרסים האחרונה, בעקבות תפקידו כטרנסג'נדר בסרט "מועדון הלקוחות של דאלאס", הפך לכוכב (וזוכה פרסים, למשל פרס גלובוס הזהב לשחקן משנה).

ליטו מככב לא רק בזכות כישורי המשחק הלוהטים שלו, אחד מהדיבורים החזקים ביותר סביבו נוגעים ללא אחר מאשר השיער שלו - טבעי, גולש, רך וזהוב שהוא החל לגדל כבר לפני שנתיים. למעשה, אם היינו צריכים להכניס את מחלפותיו של ליטו לאחד מהטרנדים הקיימים של התקופה, היינו לחלוטין קובעים כי מדובר בעיצוב שיער מז'אנר עדות האיט-גירלז הנחשבות - ממש שיער פסטיבלים של היפסטרית. אגב, לטו לחלוטין לא מתבייש או מסתיר את העיסוק שלו עצמו בשיער. מעצבי השיער שלו כבר רואיינו לגבי עיצוב האומברה המחוכם וה"טבעי" של שיערו.

הדיבור העצבני היה על העובדה שליטו, וגם חואקין פיניקס, הגיעו לטקס גלובוס הזהב עם עיצוב שיער שניתן להגדיר בעיקר כעבו-עיגלה תקנית. ובאופן כללי, הצמד, בניצוחו של ליטו בהחלט הגדירו את אחד מהטרנדים לעיצוב השיער של שנת 2014 - השיער האנדרוגיני.

האם מדובר בתחילתה של תשובה גברית למגמת הקיצוץ הנשית שהנהיגו כוכבות הוליווד ב-2013, ביניהן ג'ניפר האדסון, ג'ניפר לורנס, שרליז ת'רון ועד פמלה אנדרסון? בהחלט ייתכן.

הקרקס סביב המחלפות הנוצצות של ליטו לא מרפה, שלל כתבות בסגנון "כך תשיגי את השיער של ליטו" שטפו את התקשורת וכמעט והשכיחו מאיתנו שזו ממש לא הפעם הראשונה שגבר שופע מחלפות הופך להיות אייקוני. הנה רשימת הגברים הלוהטים ביותר שאי פעם קינאנו בשיער שלהם.

אייקון סקס ושיער ידוע. פיט (צילום: gettyimages)
אייקון סקס ושיער ידוע. פיט (צילום: gettyimages)

בראד פיט

הרבה לפני שהפך לבת הזוג (בת הזוג. זו לא הייתה טעות) של אנג'לינה ג'ולי, בראד פיט היה אייקון סקס ושיער ידוע בפני עצמו. לקטגוריה הנ"ל לחלוטין ניתן להכניס גם את רגעי החסד בהם שחקנים כקיאנו ריבס, ג'וני דפ ואפילו כריסטיאן בייל התהדרו בפדחות שופעות.

לדעתנו, מדובר בפן עצבני. שנקנברג (צילום: gettyimages)
לדעתנו, מדובר בפן עצבני. שנקנברג (צילום: gettyimages)

מרקוס שנקנברג

אחד מהדוגמנים האייקונים ביותר של שנות ה90- שתמך במראה הפביו השופע. לדעתנו, מדובר בפן עצבני. לפחות החלקה יפנית.

נאלץ לארוז את הבלורית בקוקו בלוף. בקהאם (צילום: gettyimages)
נאלץ לארוז את הבלורית בקוקו בלוף. בקהאם (צילום: gettyimages)

דיוויד בקהאם

ממציא מראה המטרוסקסואל (נשבעות לכן זה לא היה קובי פרץ!) התהלך בשנות ה-2000 עם בלורית כל כך מרשימה שהוא נאלץ לארוז אותה בקוקו בלוף (!?) כשנדרש מדי פעם להתפנות מדוגמנות לטובת משחקי כדורגל.

ממשיך להאמין במראה הרוק סטארי של שיער פרוע ומטונף. בראנד (צילום: gettyimages)
ממשיך להאמין במראה הרוק סטארי של שיער פרוע ומטונף. בראנד (צילום: gettyimages)

ראסל ברנד

האיש והתלתלים המטונפים אמנם לא לחלוטין הפך לפרסומת מהלכת לשמפו, אבל בהחלט מדובר באחד מהשחקנים/קומיקאים שממשיכים להאמין במראה הרוק סטארי של שיער פרוע ומטונף.

היינו דואגים להשמיד את התמונות במקומו. בון ג'ובי (צילום: gettyimages)
היינו דואגים להשמיד את התמונות במקומו. בון ג'ובי (צילום: gettyimages)

ג'ון בון ג'ובי

אליל הנעורים מהניינטיז היה ידוע בתסרוקת הפרמננט המופלאה שלו. אנחנו היינו דואגים להשמיד את התמונות במקומו, אבל הוא לגמרי נהנה להתרפק על זיכרונות העבר.