הכמיהה לרזון כאידיאל יופי נשי ממש לא חדשה לנו. למעשה, היא קיימת מאז ומתמיד בחוגים מסוימים. אך נראה שבשנים האחרונות הכמיהה הזו הופכת מדקה לדקה למגיפה עולמית שמתחזקת דרך הרשתות החברתיות ויוצרת אינסוף אתגרים חדשים להתמודד איתם. והרי לכם האתגר האחרון - רווח בין הירכיים, או באנגלית: Thigh Gap.

אם לא שמעתם מעולם על "רווח בין הירכיים" מצבכם טוב. מדובר בחלל שנשאר בין הירכיים העליונות בעת הצמדת הרגליים. הרווח נמצא אצל נשים בעלות מבנה עצמות מסוים - אך גם אצל נשים רזות מאוד. נשמע לכם הזוי? אל תהיו כל כך מופתעים, "רווח בין הירכיים" רק התווסף לרשימה ארוכה של תכתיבי רזון שנשים ובעיקר נערות מתנהלות לפיהן כמו בטן שטוחה, צלעות ועצמות בריח בולטות, חזה שטוח ועוד סממני רזון, רק שעכשיו יש לו שם והאשטאג (מילת חיפוש ברשתות החברתיות).

בעיני הצעירות, ירכיים צריכות להיות רזות מספיק על מנת שלא ייצמדו זו לזו כשהאישה עומדת, רגליה ישרות וכפות רגליה נוגעות זו בזו. יש גם מי שמודדות את היקף הירך שלהן בעזרת האצבעות, כאשר "המטרה" היא להיות מסוגלות להקיף אותה בעזרת שתי הידיים.

הפכה למודל. הדוגמנית קארה דלווין (צילום: gettyimages)
הפכה למודל. הדוגמנית קארה דלווין (צילום: gettyimages)

חברות לרווח

אפילו בשנות ה-80, בתקופה של כוהנות כושר כמו ג'יין פונדה, היה אידאל ברור של רגליים שנפגשות רק בנקודות כמו הברכיים והקרסוליים, והן המייצגות רגליים חזקות, רזות, יפות ובכושר. אך מה שמעולם לא הסבירו הוא שרווח בין הירכיים גם תלוי במבנה גוף. לא כל בחורה שתהיה רזה במידה תוכל "להתהדר" ברווח כזה. בפועל נערות בכל העולם ממש הקימו להן קהילה הגדלה מיום ליום ובה הן מעודדות את עצמן ואת חברותיהן להחזיק במשטר דיאטה לא אנושי בכדי להשיג את המטרה הנכספת ולהיות חלק מאחוזון זעיר באוכלוסייה בעל רווח בין בירכיים.

בשנים האחרונות צצות להן ידיעות שונות החושפות את הסודות האפלים של קהילת הרזון ברשתות האינטרנט, באינסטגרם, בטאמבלר ובפייסבוק. הצעירות הללו מעלות תמונות, שלהן, מספרות על היעדים שלהן ובעיקר מלקות את עצמן על כך שהן לא נראות כפי שהיו רוצות להראות. את התכנים הן מתייגות במילות מפתח כמו Anorexia ,Pro Ana ו-thinspiration וכו' וכך הן מתקשרות בינן לבין עצמן, מקבלות תגובות וחיזוקים להמשיך בדרכן להגשמת החלום.

ברוב המקרים הנערות מכניסות את עצמן למשטרי דיאטה של 500 קלוריות ליום, או ארוחה פעם ביומיים, מבלות שעות על גבי שעות בחדרי כושר בכדי למצק את שריריהן הדואבים ולהעלים את השומנים העודפים. אך מסתבר שיש עוד דרך שהומצאה בכדי להשיג רווח בין הרגליים. לאחרונה פורסם ב"דיילימייל" כי נרשמה עלייה של כ240 אחוזים בניתוחי שאיבת שומן בחלק הפנימי של הירכיים.

בשנה שעברה הדוגמנית אלכסה צ'אנג העלתה לחשבון האינסטגרם שלה תמונה בה היא מצולמת יחד עם אמה ורגליה הדקיקות חשופות. התמונה עוררה סערה ברשת וכ-6,000 תגובות זועמות מעוקבים על רזון מוגזם ועידוד אנורקסיה גרמו לה לסגור את חשבון האינסטגרם עד יעבור זעם. בנוסף היא גם שיחררה הודעה בחשבון הטוויטר בה היא מסבירה כי לא התכוונה לגרום לעידוד אנורקסיה.

אין לדעת אם אלכסה צ'אנג רזה כל כך באופן טבעי כי זהו מבנה גופה או שהיא סובלת מהפרעות אכילה, אך היא אחת ממובילות ה"ז'אנר", נושאת את דגל הרזון לצד דוגמניות כמו קארה דלווין, קייט מוס ועוד. נערות סופגות את האימג'ים של דוגמניות המסלול הדקיקות ומבחינתן זהו המדד למבנה גוף מושלם, הן נחושות בדעתן להשיג לעצמן מבנה גוף כזה.

חטפה על הראש. אלכסה צ'אנג (צילום: gettyimages)
חטפה על הראש. אלכסה צ'אנג (צילום: gettyimages)

מה שמטריד הוא שעל אף המודעות לכך שהפרעות אכילה הן תופעה שהשתלטה לחלוטין על העולם - וברור לכל שהן מושפעות ישירות מכך שמודל היופי בתעשיית האופנה הוא אחיד, רזה להחריד וברוב המקרים הוא תלוי מבנה גוף. למעשה, נשים רבות לא יוכלו להשיג אותו גם אם ירעיבו עצמן למוות. גם היום עדיין אין מקום שווה למודלים שונים של יופי במידות שונות - דבר שבוודאי יגרום לנשים ונערות רבות להרגיש הקלה ויפחית את הפרעות האכילה באופן משמעותי.