תלתלים הם ממש לא סתם עוד סוג שיער. יש בהם אופי והם מראים המון על מי שנושאת אותם, לפעמים ללא ידיעתה. ראש מתולתל יוצר בן רגע מראה שובב, פרוע, ייצרי וספונטני ואפילו מכתיב התנהגות מסוימת. קחו לדוגמא את המהפך שעוברת סנדי כוכבת הסרט המיתולוגי "גריז" - בתחילת הסרט היא ילדה טובה וביישנית עם שיער בלונדיני וחלק, מסורק ומסודר, אלא שהרומן עם דני זוקו, "הילד הרע", משנה אותה ובסוף הסרט היא בעלת תלתלים קופצניים.

למרבה הצער, לא כל מי שהתברכה בתלתלים יודעת איך להתמודד עם כל האופי הזה. "בדרך כלל מתולתלות לא יודעות לסדר את השיער", אומר אמיר אליהו, מעצב השיער של פאנטן ו-וולה. "אין להן מושג באיזה חומרים להשתמש ומה לעשות, אז הן אוספות, מזניחות ואפילו מתביישות בתלתלים שלהן".

בסקר שנערך ע"י רושינק אסטרטגיה ומותג טיפוח השיער "פנטן", ובו השתתפו 1,362 נשים ישראליות מצא כי:
  • כ-63% מהנשים בישראל מעידות על עצמן כבעלות שיער מתולתל או גלי.
  • רק כ-36% מהמתולתלות מצהירות כי הן מרוצות במידה רבה משיערן.
  • כ-42% מהמתולתלות מצהירות כי הדבר שהכי מפריע להן כבעלות שיער מתולתל הינו מראה שיער יבש ולא בריא.
  • כמעט כל מתולתלת עשירית מעידה שכשהיא קמה בבוקר דרושה לה לפחות חצי שעה לסדר את שיערה!
  • למעלה ממחצית המתולתלות שנבדקו במדגם לא הצהירו על כך שהן גאות בשיערן המתולתל. למעשה, רובן דיווחו כי הדבר שהכי רלוונטי לגביהן בקשר לשיערן הוא הקושי בתחזוקה היומיומית של שיער זה.

למה בעצם לא קל להיות מתולתלת מרוצה? קודם כל, מסביר אליהו, לא מספיק להודות בזה שיש לך תלתלים: "טיפוח השיער תלוי בצורת התלתל אבל גם בסוג השיער, אם הוא מלא או דליל, דק או עבה. כל אחת צריכה קודם כל להבין איזה סוג שיער יש לה ואחר כך לבחור את סגנון התסרוקת שהיא רוצה ושמתאים לה. בסוף צריך להתנסות וללמוד באיזה חומרים להשתמש, כמה לחפוף, איך לייבש, לעצב וכן הלאה".

מתולתלות - וטוב להן

ביקשנו ממעצבי השיער אמיר אליהו ל"פאנטן" ודקל סבן ל"לוריאל פרופשיונל" לעזור לנו להבין בין הסוגים השונים וללמוד איך לטפל בהם.

אפרת דור

אליהו: "תלתלים סגורים מאד ומכווצים פחות נפוחים בגלל המשקל שבאורך. הייתי ממליץ לה להשתמש פחות במוצרים מקשים ויותר בסרומים וקרם לחות, וכשהשיער יבש לגמרי לנער את הראש כלפי מטה ולנער את השיער שיקבל קצת נפח - זה מראה הרבה יותר סקסי. בלי קשר אני ממליץ לה ללכת על תספורת יותר מדורגת שתוסיף לשיער חינניות וקו מסוים של תספורת".

סבן: "שיער ארוך מאד, רך מאד, תנועה רכה, לא תלתלים קשים, שרופים ויבשים. ממליץ לא לדרג הרבה, להשאיר את השיער בגלים גאומטריים, יש לה תנועה באופן טבעי ולכן צריך להשאיר אותו ארוך ושופע, דירוג קל יעשה את העבודה. מבחינת חומרים, כדאי להשתמש בכל מה שישאיר את השיער רך ופתוח".

שיער ארוך מאוד ורך מאוד. אפרת דור (צילום: ניר פקין)
שיער ארוך מאוד ורך מאוד. אפרת דור (צילום: ניר פקין)

ריף כהן

אליהו: "גלי שנוטה למתולתל. מה שיפה בשיער שלה ובצורת העיצוב שלה זה שהיא נותנת טוויסט אופנתי שהיא מחליקה טיפה את הקצוות מקדימה ואז נוצר לוק של מתולתל ופרוע מאחור וקצת יותר פתוח מקדימה. אין מה לגעת, ראש מהמם. הכי סטייל בעולם".

קרולינה

אליהו: "אפרו שמסופר מהמם לא צריך לשים בו שום דבר, אלא אם כן רוצים טיפה להוסיף סיליקון כי בכל מקרה הוא יהיה תלתל ובכל מקרה הוא יהיה אפרו. היא מסדרת אותו מדהים בעיניי. אם היא רוצה להשתגע היא יכולה טיפה להבריש אותו, אבל מעבר לזה היא תמיד גורג'ס, לא מתביישת בשיער שלה ובנוכחות שלו. מרגישה איתו הכי טוב שבעולם. יש פה גאווה. היא הולכת עם השיער as is, לא נלחמת איתו".

סבן: "כשיש אפרו כדאי לשים מוס שייתן נפח לשיער. התספורת צריכה להיות עגולה - כלומר שכל השיער יהיה באותו אורך. להשאיר אותו קצר באופן שהוא יעמוד יפה וישמור על נפח אחיד. לא כדאי להאריך יותר מדי כדי שלא יישפך ויימעך".

יוליה פלוטקין

אליהו: "מהממת! לקחה את התלתל לקטע האופנתי לאפרו, השאירה אורך, דירגה בצורה עגולה עם פוני דומיננטי והוסיפה טיפה גוונים ומשחקי צבעים. האפרפר הטבעי שלה קיבל את הצבעים בצורה מדהימה, והיא נראית הכי הכי הכי גלאם. לקחה שיער בגוון אפרפר עם תלתלים שנראים זקנים והפכה אותם לדבר הכי זוהר שיש".

סבן: "זה כמו אפרו, רק לא בצורה דלעת למעלה גזור כמו אפרו. יש שיער מדורג חזק מאד, עגול למעלה וארוך בקצוות, הייתי שם לה מוס לנפח. במקרה שלה לא צריך להפריד את התלתלים הם רכים וקטנים, הייתי מייבש עם דיפיוזר שיכווץ אותם עוד יותר".

עדי אשכנזי

אמיר אליהו: "לאשכנזי יש שיער מתולתל טיפה פריזי שהוא לא בדיוק אפרו היא פשוט בונה אותו כל יום בצורת אפרו היא משתמשת במוס הנכון במסלסל הנכון, כדי לבנות את התלתל שלה מחדש, היא הולכת איתו בצורה הכי נכונה שיש. היא פשוט מתוקתקת תמיד. אין מה להגיד עליה, היא תמיד שיק!"

דקל סבן: "עדי מסתפרת קצר כי היא צריכה את הנפח, תלתלים לא נפוחים נראים מודבקים וזה לא טוב. מסופרת בצורה עגולה, היייתי שם מוס לנפח ומשתמש בדיפיוזר כדי להוסיף נפח ולכווץ עוד יותר את התלתלים".

ג'ודי שלום ניר מוזס

אליהו: "יש לה שיער חלק גלי, החיסרון בשיער הזה שאם לא מסדרים אותו נכון הוא נראה סתם שיער בלי שום ייחוד. השיער שלה לא נראה מי יודע מה, סורי. כשהוא היה קצר יותר הוא נתן לה מראה הרבה יותר צעיר ורענן. הייתי מחזיר אותה מייד לשיער הקצר, מדורג יותר עם יותר סטייל ולא מבוגר".

שירלי בוגנים

אליהו: "מהממת. מהממת. שיער מתולתל גלי. לדעתי שיער ארוך פחות מחמיא לה, אין מה לפחד לקצר אותו".

סבן: "תלתלים גדולים פתוחים, הייתי משתמש אצלה בגלייז - חומר שסוגר תלתלים, מעט דביק ונותן כוח לתלתל אם הוא פתוח מדי, נראה לא פה ולא שם, לא גלי ולא מתולתל, התספורת המדורגת יפה לה".

תלתלים גדולים ופתוחים. שירלי בוגנים (צילום: רפי דלויה)
תלתלים גדולים ופתוחים. שירלי בוגנים (צילום: רפי דלויה)

דנה ספקטור

אליהו: "שיער יחסית דק, מתולתל שנוטה לגלי. ממליץ לה לתת נפח, לעצב את התלתלים עם מוס ואז לסרק הפוך כדי למלא את השיער, לייצר נפח פנימי ואז להחזיר את השיער אחורה ולקבע עם ספריי".

סבן: "כדאי לשים מוס על רטוב ולייבש עם דיפיוזר כדי לתת לו את הנפח, כשמייבשים מקדימה מורידים את הראש והשיער קדימה וכשמייבשים את החלק האחורי לוקחים את הראש אחורה".

טיפים כלליים לטיפול בשיער מתולתל

אמיר אליהו, מעצב השיער של פנטן

  • מעצבים על רטוב

כדי לעצב שיער מתולתל בצורה הטובה ביותר חשוב להרטיב את השיער ואז להניח עליו חומר שמסייע בעיצוב: מוס על בסיס קונדישנר לשיער סמיך ויבש, מוס על בסיס ג'ל לשיער דליל וקרמי לחות לעיצוב טבעי לכל סוגי השיער למעט דליל.

  • לכווץ, לכווץ, לכווץ

השיער בבוקר לא מסתדר? לוקחים מעט מים בכפות הידיים ומרטיבים את השיער בתנועת כיווץ, כשהידיים קפוצות לאגרופים להשגת גמישות ולסיום מניחים מעט סרום או סיליקון בקצוות.

  • ולקינוח: מוס

רוצות להקדים תרופה למכה? חופפים את השיער מספר שעות לפני השינה, מעצבים אותו עם מוס או קרם לחות יעודיי לשיער מתולתל ומניחים לו להתייבש באופן טבעי. המראה שיתקבל בבוקר הוא של שיער מלא ורך.

  • קלועה להצלחה

במידה ושיערכן ארוך מספיק ניתן לחפוף את השיער, להעניק לו הזנה עמוקה (מרכך/מסיכה) ובעודו לח לקלוע אותו לצמה ולא לפתוח אותה עד הבוקר. התוצאה שתתקבל: תלתלים רכים וזורמים.

  • הוליווד שיק

רוצות תלתלים כמו של הכוכבות ההוליוודיות? אחרי החפיפה סופגים את עודפי המים, מגלגלים קווצות שיער קטנות על האצבע ומהדקים כל אחת עם סיכת סבתא לקרקפת. כשהשיער מתייבש משחררים את הסיכות בעדינות ומפזרים את השיער בעדינות. התוצאה - שיער עם תלתלים מושלמים ובעל נפח מדויק.