סקר חדש שנערך בקרב נשים בריטיות חושף את התופעה: נשים שומרות מוצרי איפור עד שש שנים לאחר תאריך התפוגה שלהם. ההתנהגות הזאת לא היתה מצדיקה מחקר שלם אילולא היתה עלולה להיות מסוכנת בריאותית. הסיבה היא שמוצרי האיפור נחשפים לרעלנים ולבקטריות, ואלה עלולים להוביל לפצעי עור ולדלקות עיניים, כפי שמדווח ה"דיילי מייל" הבריטי.

בסקר התגלו כמה נתונים מעניינים: כך למשל התגלה שפריט האיפור ששורד את הזמן הרב ביותר על מדפי האיפור הביתיים הוא צלליות, שנשים נוטות לשמור עד שבע שנים (!), כמעט שש שנים יותר מהרצוי. צלליות הן גם החשודות המיידיות להעברת זיהומים, שכן מניחים אותן בסמוך לעיניים.

במקום השני ברשימת המוצרים המסוכנים נמצאים הליפסטיק והמייק-אפ, שנשמרים בממוצע ארבע שנים ושלוש שנים בהתאמה.

אחד המוצרים המסוכנים ביותר ליצירת זיהומים בעיניים הוא המסקרה, שנשמרת בממוצע שנתיים מעבר לתאריך הרצוי. ואייליינר? 3 שנים יותר מדי. מוצרי עיניים מסוכנים במיוחד לאור העובדה שהם עלולים לגרום לדלקות בעפעפיים ובעיניים. המוצרים שמוחלפים בתדירות הגבוהה ביותר הם פודרה, סומק וברוזר, אבל גם הם נשמרים לרוב שנה יותר מהרצוי.

לפי הנתונים, 6% מהנשים הודו ששמרו על צלליות יותר מ-14 שנה ו-7% - על אייליינר במשך תקופה זהה. 17% הודו שיש להן מסקרה בת 7 עד 8 שנים. אפילו במקרה של פודרה, שנוטה להיות הפריט המחודש ביותר, 12% מהנשים סיפרו שהן שמרו על אותו מוצר במשך 7-6 שנים.

עוד עולה מן הסקר הבריטי שלנשים יש בממוצע 3 עד 6 שפתונים בו זמנית, ושכל אחד נשמר בממוצע במשך 4 שנים ו-8 חודשים - 3 שנים יותר מהרצוי. 12% מהשנים טוענות ששמרו על שפתון במשך 7 עד 8 שנים, 5% עשו זאת במשך 12-10 שנים.

אמה לסלי, עורכת המגזין Escentual.com, שערך את הסקר אמרה לדיילי: "כולנו אשמות בהיצמדות לצבעי השפתיים והעיניים בתקווה שישובו להיות אופנתיים, אבל איפור יכול להפוך בקלות למצע גידול לבקטריות, ולגרום לגירויים, פצעים ופריחה בעור. לכן תוצאות הסקר כל כך מדאיגות".

הזמן המירבי לשמירת מוצרי איפור:

 • צללית - 1 שנה
 • שפתון שנה ו-6 חודשים
 • אייליינר - 1 שנה
 • מסקרה - 4 חודשים
 • קונסילר - 8 חודשים
 • סומק וברונזר - שנתיים
 • פודרה לפנים - שנתיים

טיפים לשמירה על האיפור שלך:

 1. זרקי מוצרים שמריחים רע או שינו את צבעם.
 2. בדקי את תאריך התפוגה על האריזה. בדרך כלל הוא יסומן באות M מלווה במספר, שמשמעותם מספר החודשים שאפשר להשתמש במוצר מאז ייצורו.
 3. כדי שיישמרו לאורך זמן, הקפידי לאחסן את מוצרי הקוסמטיקה שלך במקום חשוך וקריר.
 4. לא זוכרת מתי היתה הפעם האחרונה שהשתמשת במוצר כלשהו? תזרקי אותו!