ולריה לוקיינובה היא צעירה אוקראינית בת 21 מאודסה, עם שיער בלונדיני ועיניים כחולות. אפשר להגיד עליה שהיא יפה כמו ברבי. אבל בניגוד לרבות אחרות, ולריה לקחה את העניין הזה כמה צעדים מטרידים קדימה. באמצעות ניתוחים פלסטיים רבים מספור, ולריה הפכה את עצמה לברבי בשר ודם - עם היקף המותניים הצר להחריד, הישבן העגלגל, החזה השופע ובעיקר הפנים הייחודיות לבובה, שכוללות אף צר ודקיק, עיניים ענקיות ופה ורוד.

כשוולריה נחשפה לתקשורת העולמית, העולם רעש וגעש, והיו שטענו כי בכלל מדובר ברמאות פוטושופ ולא במציאות. היא צברה פופלריות עצומה ברשת וקידמה עצמה באמצעות בלוג אישי ועמוד פייסבוק משלה. סקרנים מכל העולם ניסו להבין את התופעה חסרת הפשר הזו, אבל לחשיפה היה גם צד אחר. נערות אחרות צפו בשקיקה בהצלחה האדירה של ולריה ורצו גם הן קצת צומי.

אז עכשיו ברבי כבר לא לבד, ויש לה חברות חדשות - עוד בחורות צעירות משתמשות בכל האמצעים הקיימים (ובעיקר בכמויות אדירות של ניתוחים פלסטיים בעשרות אלפי דולרים) כדי להשיג את מבוקשן ולהיות דומות לא רק לבובה הפופולרית, אלא גם לדמויות אחרות מעולם הפנטזיה. שתיים מהן, המכונות "אנימה" ו"דומיניקה", נחשפות גם הן לתקשורת העולמית.

ברבי ודומיניקה הן החברות הכי טובות: נפשות תאומות שניתחו עצמן עד היסוד ומשתמשות בשלל טריקים נוספים, כולל עדשות מגע מיוחדות עם אישוני ענק, כדי להשיג את המראה המיוחל. ברבי, למשל, מתגאה בפרופורציות הבלתי אפשריות של 86/47/86. בתוכנית אירוח אוקראינית בה התארחו שתיהן, אמרה אולגה שהיא הגדילה את החזה שלה בכדי לאזן פרופורציות בין הישבן לחזה כי היא דוגלת בשלמות.

ולריה לוקינובה ואנסטסיה שפגינה
ולריה לוקינובה ואנסטסיה שפגינה

חברה נוספת, אך שונה מהן מעט, היא אנסטסיה שפגינה בת ה-19, המכונה "אנימה". אנסטסיה הפכה את עצמה לדמות הנראית כלקוחה מהאנימציה היפנית. במקצועה היא מאפרת וספרית ולכן את ההכנות בכל בוקר היא עושה לגמרי בעצמה, היא לעולם לא תצא לא מאופרת מהבית ואיפור כזה, אותו היא מציירת בקפידה, אורך כמה שעות טובות בכל בוקר. היא לא מוותרת, חלילה, ומתעוררת בכל בוקר בשעה 5:00 בכדי להספיק לפני העבודה. היא יוצאת החוצה לרחוב ולעבודה בבגדים מוגזמים ואיפור הזוי לגמרי, וכמו שאתם בוודאי מבינים, מושכת אליה תשומת לב רבה מהסובבים. התגובות לאו דווקא חיוביות והן בדרך כלל של הלם. אבל את "אנימה" זה לא מה שיעצור, "אני לא מתייחסת לתגובות, הדבר שהכי חשוב לי הוא הנוחיות שלי" היא אמרה בראיון לתוכנית אירוח אוקראינית.

בראיונות שאליהם הוזמנה אנימה מצטיירת כבחורת מנומסת ומאופקת, עדינה ונאיבית, למרות שברור שהיא יודעת לנצל את הפלטפורמה שהיא מקבלת עבור טובותיה האישיות דרך שיווק עצמי באינטרנט. היא מספרת שהיא מקפידה על אוכל בריא - רק דבש, פירות וירקות - ושאין לה בן זוג עדיין. לעומת הבנות האחרות, היא טוענת שלא עברה ניתוחים פלסטיים עד היום, ושהיא יוצרת את המראה הבובתי רק בעזרת תעתועי איפור. למרות זאת, היא מודה, אנימה חושקת בניתוח פלסטי שיגדיל את עיניה.

ואם תהיתם איך להתייחס לתופעה המוזרה הזאת, תדעו שיש לה שם: "סינדרום הברבי", קוראים לה, והיא מוכרת בצורות אחרות כבר זמן רב. הסינדרום מתייחס לילדות שחולמות להשיג סטנדרטיים בלתי אפשריים של יופי, אבל הבנות של אודסה הפכו את הסינדרום לדרך חיים. החשיפה הרבה שהן מקבלות ברשתות האינטרנט השונות עוזרת להן לקדם קריירת דוגמנות מדשדשת או את עסקיהן, והן לא מתביישות להודות בזה. ברבי, למשל, מעבירה הרצאות תמורת תשלום מכובד ואילו ה-BFF דומיניקה מעוניינת לקדם את הקריירה שלה כמעצבת אופנה.

מפחיד לחשוב על ההשפעה האסטרונומית שיש לבובות האנושיות והמפחידות האלה על ילדות רכות ונערות חסרות ביטחון. אלה צופות בקנאה בהצלחתן של הברביות האנושיות ולא רואות את הצד המעוות של התופעה אלא שואפות גם הן להיות "מושלמות". הדרך לעשות את זה כמובן היא על ידי ביקור על גבי מיטת הניתוחים. האם התופעה הזאת תמשיך ותתעצם באוקראינה וברחבי העולם? מוקדם לומר. אולי יום אחד עוד תצוץ ברבי ישראלית.