אחרי 20 שנות קריירה, כשמאחוריה 57 סרטים, מועמדויות, אוסקרים ואינסוף פרסים, כוכב בשדרת הכוכבים בלוס אנג'לס ואפילו בובת שעווה במוזיאון השעווה בפריז, פנלופה קרוז לא מפסיקה לרגע והיא הולכת ומשתבחת. עם שני סרטים השנה ועוד שניים שיצאו ב-2013, כשהיא אמא טרייה לשני זאטוטים, אין ספק שמגיע לה שנעשה לה קצת כבוד.

מנסה את מזלה עם לוק השיער הרטוב, עיניים מעושנות ושפתיים בצבע ניוד (צילום: gettyimages)
מנסה את מזלה עם לוק השיער הרטוב, עיניים מעושנות ושפתיים בצבע ניוד (צילום: gettyimages)

לפני 22 שנה, כשהיתה בסך הכל תלמידת תיכון, צפתה פנלופה בסרט של הבמאי הספרדי פדרו אלמודובר, וחלמה שיום אחד תעבוד איתו. מאז לא רק שהיא שיחקה בסרטים שלו אלא הפכה למוזה של ממש עבורו. אבל בניגוד למה שהיינו מצפים מכוכבת קולנוע במעמדה, פנלופה היא דוגמה חיה לכך שאפשר להצליח בעולם הזה גם בלי דרמות ובלי סקנדלים, בלי בגידות, תככים או קרבות לשם ההתקדמות - רק עם טוב לב ותום שלא רואים הרבה ובאמת מייחדים את האישה הזאת.

אפשר לראות את זה בעיניים הצוחקות, שמקרינות את כל שמחת החיים הזו החוצה. אין ספק שהיא אישה יפה, אבל היא לא סמל סקס. אפילו במראה שלה יש צניעות וענווה, אפילו אותנטיות. החיוך שלה נוגע ומצליח לרגש, כי רואים שהוא אמיתי. לא פלא שהיא שחקנית כל כך טובה, משום שגם מחוץ למסך הקולנוע היא מצליחה לגרום לנו להאמין לה.

חלום שהתגשם. ב"הכל אודות אמא"
חלום שהתגשם. ב"הכל אודות אמא"

ברונטית לנצח

יש בפנלופה את המראה הלטיני של סופיה לורן עם איזה להט של רקדנית פלמנקו חושנית בשילוב עם מראה מתוק, קלאסי ועל זמני של אודרי הפבורן. מעבר ליכולת שלה להשתבח כמו יין איכותי, היא תמיד ידעה מה טוב בשבילה, וניתן לראות שהיא בעצם לא שינתה הרבה בהופעה שלה.

אמנם בלונד בגוון פלטינה הגיח פעם או פעמיים - אבל רק לצורך תפקיד. פנלופה שמרה בקנאות על הגוון הברונטי בשיערה במשך כל השנים, שיער שנראה תמיד מלא ומבריק כמו בפרסומת לשמפו. רוב הזמן היא שמרה עליו ארוך, למעט פעם אחת בה חתכה אותו עד הכתפיים מתוקף תפקידה בסרט "ונילה סקיי". במשך תקופה היתה לה תסרוקת "קארה" חלק שלפעמים התעגל לתלתלים עליזים וקופצניים. כשיש לה פוני רוב הזמן הוא מוסת עם שביל באמצע לשני צדי המצח ובשאר הפעמים נגזר בסטייל אודרי הפבורן והדמיון ביניהן ניכר לכל.

אפיזודת קארה מתולתל קצרה ב-2003 (צילום: gettyimages)
אפיזודת קארה מתולתל קצרה ב-2003 (צילום: gettyimages)

פנלופה אוהבת את השיער שלה פזור כזה ונוכח, אך לאירועים חשובים היא אוספת אותו לתסרוקות קלאסיות שונות, ממש כמו כל שאר הכוכבות על השטיח האדום. אסוף בתסרוקת נמוכה או גבוהה, עם קצוות שיער משוחררות או גלים מסודרים היטב, הדוקה או משוחררת - לא הרבה השתנה על ראשה של פנלופה ב-20 השנים האחרונות, ובתמונות זה מרגיש כאילו הזמן עצר מלכת.

בשיער פזור ולא מסודר (צילום: gettyimages)
בשיער פזור ולא מסודר (צילום: gettyimages)

מינימל קומפקט

גם באיפור פנלופה תמיד שמרה על מקיאז' עדין מאוד, שמטרתו רק להעצים את המראה הטבעי שלה. עם גוון עור בצבע מוקה ועור מושלם היא באמת לא צריכה הרבה. עיניים ענקיות וכהות, שפתיים גדולות ובשרניות ואף עם המון אופי - עם תווי פנים מיוחדים כאלה, פחות זה הרבה יותר.

אפילו על גבי השערים של המגזינים הכי נחשבים לרוב פנלופה שומרת על קו טבעי, במראה שזוף עם נמשים שמעולם לא היו אטרקטיביים יותר. לפעמים, כמו שאפשר לראות בשערים מסוימים, לקחו אותה לכיוון יותר סקסי, מעושן, הפאם פטאל הלטינית, שהיא אוהבת להיות בדמויות שהיא בוחרת. כמעט תמיד יש הדגשה של העיניים בהצללה מעושנת ומעט דרמטית עם שפתיים טבעיות בגוון ורדרד בהיר ומעט ברק.

שיער רגוע, איפור רגוע. פנלופה קלאסית (צילום: gettyimages)
שיער רגוע, איפור רגוע. פנלופה קלאסית (צילום: gettyimages)

פנלופה אף פעם לא משתוללת בלבושה, וזה עובד טוב עם התדמית הרגועה והשקולה שלה, על גבול "השכנה ממול". גם באיפור ובשיער ובאיך שהכל מתחבר יחד יש איזה משהו מאוד פשוט ומחובר לקרקע. לפעמים זו חליפה גברית שהיא נראית בה כאילו היא מקסימום רואת חשבון מטופחת באסיפת הורים, אך גם לפרימיירה הכי נוצצת היא תלבש שמלת מעצב וטאץ' מינימליסטי ביותר של תכשיטים ואקססוריז. בדרך כלל נראה כאילו היא זרקה על עצמה משהו שנייה לפני שיצאה מהבית.

נכון, לא מדובר כאן באיט גירל או פאשניסטה מדוברת עם הצהרות אופנתיות נועזות. לא תראו כאן הרפתקנות או נסיונות להמציא את עצמה מחדש בשום שלב או לוק, אך יש כאן אישה שחוגגת את הנשיות שלה בכל רמ"ח איבריה. למרבה הצער, זה די נדיר לראות אישה שמטופחת בצניעות ובטעם טוב ופשוט שלמה עם עצמה. אפרופו שנה חדשה, אם יש מישהי ששווה לשאוב ממנה השראה לנשיות לשנה הקרובה, הרי לכן האישה המושלמת לכך.

ככה זה כשהיא משקיעה (צילום: gettyimages)
ככה זה כשהיא משקיעה (צילום: gettyimages)