הפס השחור משתלב באיפור העיניים שלנו ובעולם האופנה באופן תדיר, והוא חלק בלתי נפרד ממלאכת האיפור בדרך כלל. הפס הקלאסי החל את דרכו עוד בימי קליאופטרה, המשיך בסדרות הטלוויזיה של שנות הארבעים, עשה דרך ארוכה כשאומץ על ידי כוכבות הוליוודיות כמו ברברה סטרייסנד ב"מצחיקונת", מרילין מונרו הדגולה ונערות בונד של שנות השישים. בשנים האחרונות זכה לעדנה, עת אומץ בחום ובסגנון ייחודי למדי על ידי איימי וויינהאוס.

צילום: Sutterstock

המשותף לכל הכוכבות הללו היה ועודנו הרצון למשוך את תשומת הלב שלהן אל אזור העיניים - וזאת באמצעות ציור פס שתוחם את האזור. כידוע, התענוג הזה אינו שמור אך ורק לכוכבות: גם האישה הממוצעת אוהבת לשלב את הפס השחור בתוך מערך האיפור היומיומי שלה. ניתן למרוח אותו תוך שימוש במגוון עצום של שיטות: מחוץ לעין, בקו חד או בקו רך ומעושן.
עפרונות העיניים הם אלה שמאפשרים לנו מריחה בכל סגנון שבו נחפוץ. יתרונם בכך שלא צריך להיות מומחה גדול ו/או לעשות דוקטורט במדעי האיפור בכדי להשתמש בהם, יד יציבה תספיק למטרה זו. את העפרונות ניתן למצוא בשלל צבעים, צורות, פורמולות וטווחי מחירים. הנה הצצה קצרה להשקות האחרונות בתחום:

עפרונות כחל (קז'אל)

הכחל - אותו חומר מיתולוגי שנפוץ בשימוש עד היום בקרב נשים ונערות מוסלמיות ואף נחשב כמרחיק רוחות רעות ושדים - מהווה בסיס ליצירת עפרונות רבים שהמשותף להם הינו מריחה רכה במיוחד של הצבע, מה שמקל מאד את מלאכת הטשטוש, למקרה שתרצו להשיג קו עיניים רך ומעושן.

עפרונות קז'אל. מימין: גרלן, אסתי לאודר, קלרינס, בובי בראון, בורז'ואה, קרליין, מאלו וילז, OFRA

חברת "גרלן" לקחה את הכחל ברצינות רבה וכבר כמה שנים שהיא מוכרת לנו כחל בעיצוב מודרני, עם מיכל מהודר ומקלון טבילה המיועד לאיפור העיניים (מגוון צבעים, 211 ש"ח).
בחברת "אסתי לאודר" השתמשו בכחל המיתולוגי כהשראה ליצירת שני עפרונות עיניים המכילים 70% פיגמנט טהור של צבע. "עיניים מעושנות הן סקסיות ושובבות ואני רוצה להעניק לנשים אמצעים שונים לאיפור, שיסייעו להן בכל זמן", כך אמר טום פישו, המנהל הקריאטיבי של תחום האיפור בחברה. לדבריו, העפרונות מתאפיינים במרקם קרמי רך ונעים שלמרות רכותו, אינו נוזל או נמרח (שחור וחום, 125 ש"ח).
לאחרונה הצטרפה חברת "קלרינס" לעניין עפרונות הכחל, כשהשיקה עיפרון יוצא דופן בעיצובו עם סיומת בצורת חרוט - שם גם מרוכז כל הצבע. בניגוד לעיפרון רגיל המתאפיין בחוד "רגיל", הרי שסיומת העיפרון של קלרינס צובעת מכל זווית אפשרית (סגול או שחור, 149 ש"ח).
בחברת מיבליין ניו-יורק תוכלו להשיג את "מאסטר דרמה" - עיפרון כחל העשוי בטכנולוגיה חדשנית שמחליקה על העפעף ללא מאמץ מיותר עם פורמולה נטולת שומן, בעלת צבע עמוק וריכוז של פיגמנטים אינטנסיביים (שחור, סגול, אפור וחום, 60 ש"ח).
בחברת בורזו'אה מציעים עיפרון כחל במרקם רך במיוחד עם מברשת מובנת בצד העיפרון למריחה וטשטוש. עוד ממליצים בחברה לשלב כמה צבעי עפרונות במריחה אחת על מנת להגיע לתוצאות של איפור יוצא דופן בססגוניותו (תשעה גוונים, 79 ש"ח).
בחברת "קרליין" תוכלו להשיג את עפרונות העיניים החדשים שעברו שינוי תדמית ומוצעים כעת באריזות לבנות ובוהקות. הפורמולה גם היא שופרה ומכילה פיגמנטים עזים שאינם גורמים לגירוי של העין, לצד עמידות יוצאת דופן של הגוון (מגוון צבעים, 60 ש"ח).
בחברת האיפור MALU WILZ מציעים עיפרון עיניים מסדרת הקז'אל במרקם קרמי רך במיוחד, שיוצר הדגשה מדויקת במריחה אחת. למרות המרקם הרך, העיפרון הופך לעמיד במיוחד מייד עם מריחתו ונשאר לשעות רבות (מגוון צבעים, 98 ש"ח).
בחברת OFRA מציעים לנו עיפרון רך בעל פיגמנט בולט וחזק, שנותר עמיד ונמרח בקלות הודות לפורמולה מיוחדת שפותחה על בסיס שעוות דבורים וסיליקון, לשרטוט קל ותיחום מדויק של העין (מגוון צבעים, 58 ש"ח).

עפרונות עמידים

בפורמולת העפרונות העמידים משולב כמעט תמיד פולימר נדיף - חומר שמתאדה לאחר המריחה ובכך מקבע את הצבע. למרות שיש הטוענים שחלק מהאנשים עלולים לפתח רגישות למוצרים עמידים, הרי שכמעט תמיד מדובר במיתוס: הרגישות, אם קיימת כזו, באה לידי ביטוי בעת ההסרה, או אז "משפשפים" את אזור העיניים שמאדים ודומע, מה שעלול להטעות ולדמות תופעה של רגישות. כך או כך, שימוש במסיר איפור עיניים איכותי פותר את הבעיה עוד הרבה לפני שהיא נוצרת.

כדאי לדעת כי לא כל מוצר יכול להתהדר בכינוי "עמיד במים" באופן פומבי. אם אתם מחפשים לרכוש עפרון עמיד, חפשו את המילים Waterproof (עמיד במים) על המוצר, שמעידות על כך שהמוצר נבדק במשרד הבריאות ונוסחתו נמצאה מתאימה וקיבלה הרשאה להשתמש בטיעון העמידות למים.

עפרונות עיניים עמידים. מימין: פופה, איב סן לורן, בובי בראון, שיק, M.A.C וג'ייד

בחברת PUPA הושק לאחרונה "האיילינר האוטומטי" - עיפרון ללא חידוד בפורמולה חדשנית ועמידה במים, לחות וזיעה (ארבעה גוונים, 80 ש"ח).
במותג המעצבים היוקרתי "איב סן לורן" תוכלו למצוא את עיפרון העיניים העונה לשם המהולל Dessin du Regard Waterproof. העיפרון תוחם את העיניים, מחליק כמו נוזל ומתאים לכל מראה של איפור, מהקל ועד העוצמתי ביותר (שבעה גוונים, 155 ש"ח, עם מחדד).
במותג האיפור "בובי בראון" הושק לאחרונה עיפרון העיניים העמיד שנושא את השם Long Wear Eye Pencil – הוא מכיל פולימרים מיוחדים, הנמסים בטמפרטורת העור ומאפשרים את תחימת העין בקו מדויק, בקלות וללא הכתמה. הנוסחה עמידה בפני מים, עשירה בפיגמנטים ומעניקה צבע מושלם הנמרח בקלות ועמיד ל-12 שעות ללא דהייה (שישה גוונים, 120 ש"ח).
במותג CHIC תוכלו למצוא עפרונות עמידים במיוחד, המאופיינים במרקם קרמי ומכילים רכיבי לחות והגנה, אנטי-אוקסידנטים טבעיים, סיליקון, שמן חוחובה טבעי וויטמין E להגנה על העור. העפרונות עמידים במים ומחליקים בקלילות על העיניים (כחול וירוק, 18 ש"ח).
בחברת האיפור המקצועית M.A.C ניתן להשיג את עפרונות העיניים מסוג Powerpoint שכמעט בכל קולקציה זוכים לגוונים חדשים ואופנתיים במיוחד. העיפרון נחשב לעמיד מאוד, אינו זז, אינו נמרח או מכתים ועמיד במים. גם הנוסחה שלו מתאפיינת בטקסטורה רכה שמחליקה על עור העפעפיים בקלות רבה (מגוון צבעים, 94 ש"ח).
בחברת האיפור "ג'ייד" תוכלו להשיג את Ever Lasting - עיפרון בפורמולה עמידה במיוחד, המגיע בשלל גוונים אופנתיים שלא זזים ממקומם מייד לאחר מריחתם ולמשך שעות רבות. בין היתר מכילה הפורמולה סיליקון נדיף המסייע להעניק לעיניים מראה נוצץ ותורם לקיבוע העיפרון כך שלא יימרח (מגוון צבעים, 60 ש"ח).

צילום: Sutterstock

רגע אחד לפני שאתם רצים לרכוש לעצמכם מוצרי איפור לעיניים, כדאי לדעת ולהכיר עוד כמה מושגים שיעזרו לנו להתמצא בתוך שפע ההיצע ברשתות הפארם, הכלבו והפרפומריות. המונחים הללו נשמעים לעיתים מקצועיים מאוד, שלא לומר רפואיים, ויוצרים את הרושם שהמוצר בטוח לשימוש, מה שקרוב להיות נכון בחלק מהמקרים, אף כי לעולם לא תוכלו לקבל על כך אחריות מלאה.
נבדק אופטלמולוגית
זוהי בדיקה שמשרד הבריאות מחייב לבצע בדרך כלל על מוצרים המיועדים לשימוש באזור העיניים ובכללם מוצרי איפור לעיניים. מטרת הבדיקה הינה לוודא שהמוצר אינו גורם רגישות לעיניים והיא מבוצעת על ידי אופטלמולוג (רופא עיניים מומחה). על פי ההנחיות מתבצעים הטסטים על קבוצת 24 נבדקים (לכל הפחות) ואם איש מהם לא פיתח רגישות אל המרכיב או המוצר ולא הופיעו תופעות של דמע, עקצוץ, גירוד, קשקשת, אודם ועוד - האישור מתקבל.
נבחן למרכיבי עדשות מגע
מטרת הטסט הזה לבחון האם אותו תכשיר מתאים למרכיבי עדשות מגע. על פי ההנחיות מתבצעים הטסטים על ידי אופטלמולוג בקרב קבוצה הכוללת 24 נבדקים בעלי עדשות מגע המשתמשים בתכשיר לפחות פעם אחת ביום למשך חודש ימים. אם איש מהם לא פיתח רגישות - האישור מתקבל.
נבחן לבעלי עיניים רגישות
מטרת הטסט הזה לבחון האם התכשיר גורם לגירוי לעיניהם של אנשים בעלי עיניים רגישות במיוחד. על פי ההנחיות מתבצעים הטסטים על ידי אופטלמולוג בקרב קבוצה הכוללת עשרה נבדקים בעלי עיניים לא רגישות, עשרה נבדקים בעלי עיניים רגישות ו-10 נבדקים המרכיבים בקביעות עדשות מגע. כולם משתמשים בתכשיר פעם ביום למשך חודש ימים ואם לפחות 95% מהם לא פיתחו רגישות אל המרכיב או המוצר ולא הופיעו תופעות של דמע, עקצוץ, גירוד, קשקשת, אודם ועוד - האישור מתקבל.
למרות כל הבדיקות, חשוב מאוד לזכור כי רובן מתבססות על נתונים סטטיסטיים. לכן, כאשר מצוין על תכשיר מסוים כי הוא נבדק לעיניים רגישות, עדיין אין כל ערובה כי התכשיר יתאים ל-100% מן האוכלוסייה. יחד עם זאת, היכרות מעמיקה של המוצרים והבנת הכתוב על האריזות, יאפשרו לכולנו לעשות קניות טובות יותר.